ЦСКА няма да има нов стадион в Борисовата градина. Това казва в интервю за вестник „24” часа главният архитект на София Петър Диков. „Със собствениците на ЦСКА си говорим през медиите. Досега нямат официално внесено дори намерение. От това, което видях в сайта им, мога да кажа, че подобен обект няма как да стане в Борисовата градина. Новият стадион на практика се разполага върху цялата площ, която сега е в оградата на ЦСКА заедно с тренировъчните игрища и базите. Има и 5-6-етажно тяло, което прилича на хотел. Правя тези анализи като човек от професията. Като главен архитект мога да взема отношение, когато има инвестиционно намерение. Но там освен реконструкция на сегашния стадион не виждам друга възможност за строителство”, казва Диков.
„А той е със земнонасищни трибуни, което значи само реконструкция на седалките. Няма как да се изгребе цялата маса и да се унищожи растителността по външните части. Виждате с Южния парк, заради който съветниците от БСП ми поискаха оставката, как за едни 5 детски атракциона се прави страхотен проблем. А тук става дума за сърцето на Борисовата градина и за обект от 100-120 дка. Учуден съм, че уважаемите съветници повдигат въпроса за 5 въртележки, а не говорят за по-широко обсъждане на проекта, защото обществената значимост на това мероприятие е много по-сериозна. Не искам еднолично да поемам атаките на ЦСКА и феновете, когато казвам, че там няма да има нов стадион. Нека тези, които демонстрират, че защитават зелената система, излязат и кажат какво мислят. Вероятно сега голяма част от феновете ме мразят и си мислят, че заради мен няма да имат нов стадион”, добавя архитект номер 1 на столицата.
Може ли обаче ЦСКА да си направи стадион на друго място? - „Това е въпрос на разговори както с ЦСКА, така и с държавата. Казвал съм, че няма никаква логика всеки клуб в София да има стадион. Това е и една от причините за лошото им състояние, защото клубовете нямат средства да ги поддържат. Вижте какво правят хората по света, които знаят, че футболът е бизнес. Смъртни врагове на терена като "Интер" и "Милан" имат общ стадион. В Милано „Сан Сиро" е и на двата отбора. Понеже дъщеря ми учеше там, знам от първа ръка каква омраза има между феновете им и ви уверявам, че тя е по-голяма от тази между „Левски" и ЦСКА. Но това не им пречи да играят на един стадион, защото са си направили елементарната сметка, че така ще имат два пъти по-малко разходи. Ако у нас „Левски" и ЦСКА инвестират в общ стадион и държавата също съфинансира това ново съоръжение, разходите ще се разделят на 3, а приходите ще са значително по-големи, защото там ще се правят държавните мачове и срещите на двата клуба. Предлагам на софийските клубове да помислят върху този вариант, защото само така може да се направи нещо стойностно”, смята Петър Диков.
Той обаче не смята националния стадион за подходящ. „Сегашният „Васил Левски" не е на добро място. Той ще си остане там, но ще се ползва тренировъчната му база. Може да се провеждат и лекоатлетически състезания. Представете си какво би станало, ако се изпълни мечтата на феновете и 2-3 български отбора влязат в европейските турнири и не отпадат още в първия кръг. Това значи да затваряме всяка седмица центъра на София, и то в делнични дни.”
Споре3д Диков точно във време на криза е най-подходящо да се строи. „Непрекъснато твърдя, че най-доброто време за публични инвестиции е кризата. Това е и най-добрият начин за борба с нея. Белград построи спортна зала за 22 хиляди души, когато в Сърбия имаше ембарго.