3. Левски вече е вековен! (ВИДЕО+СНИМКИ)

Левски вече е вековен! (ВИДЕО+СНИМКИ)

„Сините” отпразнуваха юбилея с обрат от 0:2 до 3:2 срещу Лацио пред пълния „Васил Левски”, 15-годишен вкара победния гол

Футболен клуб Левски вече е вековен!

„Сините” отпразнуваха 100-годишния си юбилей на националния стадион „Васил Левски” с шоу мач срещу италианския гранд Лацио.
Двубоят бе изгледан на живо от 35 000 зрители и завърши с впечатляващ обрат на българския тим, стигнал от 0:2 до 3:2, но не резултатът в него бе най-важен.

По-важното бе това, че феновете на столичани организираха сами празничните чествания и заедно посрещнаха историческия ден в центъра на София.

Подготовката на хореографията започна още сутринта, когато привърженици се събраха пред националния стадион. Веднага след това феновете започнаха купона в капанчетата пред „Васил Левски”, а ръководствата на Лацио и „сините” се събраха на тържествен обяд.

В късния следобед пък започна концерт с родни изпълнители, който подгря публиката за кулминацията на вечерта, а именно приятелската среща с италианския гранд Лацио.

Тя бе изключително интересна, защото гостите от Рим поведоха с 2:0 до почивката с попадения на Мамаду Тункара (’14) и Гаел Какута (’34).

През първото полувреме Левски игра със със своя първи официален екип, от 1914 година, който е в червено-жълто райе, а в 19-ата минута и 14-ата секунда срещата бе прекъсната, за да могат феновете да осветят стадиона с подготвената пиротехника.

Така или иначе, домакините се оттеглиха на почивка с пасив от две попадения, но веднага след подновяването на играта Димитър Маркиев намали – 1:2.

През втората част Левски излезе със своя традиционен „син” екип и в 58-ата минута отново Макриев възстанови статуквото.

Победният гол за Левски бе най-красивият в мача и падна в 76-ата минута, когато 15-годишният Станислав Иванов обра овациите с попадение за 3:2. Роденият през 1999 година младок получи топката пред наказателното поле, финтира майсторски бранител на Лацио и после се разписа с красив, параболичен удар за 3:2 в полза на Левски!

Така двубоят завърши с успех на българския клуб, който пое по нов път в своето развитие. Лично собственикът на „сините” Тодор Батков заяви от трибуните, че от догодина в отбора ще бъдат налагани млади родни футболисти. Адвокатът честити юбилея на феновете и им обеща, че много скоро те отново ще гледат любимците си в големи европейски мачове.

След мача деца, облечени в синьо, се подредиха в центъра на терена и образуваха буквата „Л”, а треньорът на гостите от вековния град Еди Рея похвали публиката и цялостната организация на събитието.

Малко преди полунощ пък публиката запя емблематичната песен „Многая Лета”, а в последната минута на стария ден стадионът бе озвучен от химна на Левски.

Впоследствие стадионът притъмня и бе осветен единствено от тържествената заря в чест на "синия" клуб. Така Левски стана вековен заедно с най-голямото си богатство – своята вярна публика!

ФОТОГАЛЕРИЯ ВИЖТЕ ТУК!

В събота ще има шествие и полагане на венци и цветя пред паметник на Васил Левски, а ето и всички петъчни събития:

За събота, 24 май, е насрочено събиране на могилката пред 22-ра гимназия, където преди 100 години е създаден ФК Левски София.

'90 Край на мача!!! Левски стигна до впечатляващ обрат от 0:2 до 3:2 в юбилейния си мач срещу Лацио.

'84 Публиката скандира и пее песни, докато на терена не се случва почти нищо интересно.

'76 ГОООООЛ! Юношата на Левски Станислав Иванов, който се появи на терена през второто полувреме, реализира изключително красиво попадение. Роденият през 1999 година младок получи топката пред наказателното поле, финтира майсторски бранител на Лацио и после се разписа с красив, параболичен удар - 3:2 за Левски!!!

'74 Стефан Велев разтресе страничната греда с мощен шут от ъгъла на наказателното поле.

'72 Димитър Макриев получи шанс да реализира хеттрик, но този път шутът му бе спасен от вратаря на гостите.

'68 Гол на Лацио бе отменен заради засада, после и обещаваща атака на Левски е спряна поради същата причина.

'67 Един от феновете на Левски навлезе на терена и дори успя да играе с топката, преди да бъде заловен от стюардите.

'58 ГОООООЛ!!! Левски изравнява резултата, след като отново Димитър Макриев бе изведен зад отбраната на гостите от Рим и този път с мощен шут не остави шансове на вратаря им - 2:2

'47 ГООООЛ за Левски. Появилият се на почивката младок Илия Димитров изведе Димитър Макриев сам срещу вратаря на гостите и нападателят го преодоля с техничен удар в далечния ъгъл - 1:2.

'46 Начало на второто полувреме. След почивката Левски ще бъде със своя традиционен син екип и ще напада към вратата, разположена пред Сектор "Г" на националния стадион "Васил Левски".

'46 Край на първото полувреме. Левски - Лацио 0:2, но резултатът съвсем не е най-важното тази нощ, защото "синята" публика празнува 100-годишния юбилей на любимия си клуб.

'45 Владимир Гаджев стреля от пряк-свободен удар на ъгъла на наказателното поле, но шутът му е неточен и излиза в аут.

'40 След второто попадение Левски пое инициативата и затвори съперника в собствената му половина, но трудно достига до голови възможности.

'34 Лацио вече води с 2:0. Този път Гаел Какута премина с лекота през отбраната на българския тим, а после преодоля технично Пламен Илиев преди да прати топката с мощен шут в опразнената врата.

'30 Валери Божинов опита да порази целта от пряк-свободен удар, но топката мина високо над вратата.

'24 Лацио бе близо до втори гол, но Пламен Илиев излезе и спаси с вещина. Веднага след това Даниел Боримиров е заменен от Владимир Гаджев.

'19.14 Мачът бе спрян в символичната 19-а минута и 14-а секунда, в която феновете осветиха стадиона със страхотна хореография и пиротехника.

'15 Александър Александров-Кривия е първият, който напуска терена. След него своите места на терена отстъпиха Христо Йовов и Георги Иванов-Гонзо.

'14 Лацио повежда в резултата! Гаел Какута изведе Мамаду Тункара и последният с техничен удар в далечния удар бележи - 1:0.

'7 Лацио отговори светкавично, с бърза контраатака, но Пламен Илиев се намеси добре.

‘5 Първата добра възможност е за Левски! В петата минута Христо Йовов бе изведен сам срещу вратаря, но бързо бе затворен и ударът му от малък ъгъл бе блокиран.

'1 Главният рефер Георги Йорданов дава първия съдийски сигнал. Мачът започна в 21:54 часа.

Капитанът на Левски Георги Иванов-Гонзо спечели жребия и избра поле, така че "сините" ще атакуват към вратата, разположена пред Сектор "Б" на националия стадион. Там пише "100", на колкото години ще стане футболния клуб в полунощ.

Съставите на Левски и Лацио излязоха на терена точно в 21:50 часа, а на Сектор "А" ги посрещна надпис "ВековенЪ". Тази вечер Левски играе със своя първи официален екип, от 1914 година, който е в червено-жълто райе.

Стартови състави:

Левски: Илиев, Крумов, Старокин, Топузаков, Димов, Ангелов, Боримиров, Телкийски, Йовов, Александров, Иванов;

Лацио: Страхоша, Каванда, Новарети, Сиани, Раду, Андерсон, Минала, Ледесма, Какута, Кейта, Тункара;

Точно в 21:40 часа на "Васил Левски" прозвуча химна на България, който бе изпят от целия стадион. В ложите на съоръжението е и собственикът на Левски Тодор Батков.

Остават броени минути до юбилейния мач между Левски и Лацио, но въпреки това голяма част от Сектор „Г” е празен, съобщи репортер на Novsport.com. Има хора само в двете клетки на сектора, но като цяло по-голямата му част ще остане незапълнена, което значи, че на националния стадион „Васил Левски” в момента има около 35 000 души, а 7-8 хиляди от билетите са останали непродадени.

На специална церемония бяха наградени някои от легендите на "синия" клуб. Ето и всички, които получиха призове: Стефан АБАДЖИЕВ (Теко), Стефан АЛАДЖОВ, Александър АЛЕКСАНДРОВ, Станислав  АНГЕЛОВ, Веселин БАЛЕВСКИ, Тодор БАРЗОВ, Даниел БОРИМИРОВ, Красимир БОРИСОВ, Емил ВЕЛЕВ, Цветан ВЕСЕЛИНОВ (Меци), Воин ВОЙНОВ, Иван ВУЦОВ, Михаил ВЪЛЧЕВ, Георги ГЕОРГИЕВ (Дълга Мара), Пламен ГЕТОВ, Руси ГОЧЕВ, Владо ДЕЛЧЕВ, Валери ДОМОВЧИЙСКИ, Валентин ДЪРТИЛОВ, Добромир ЖЕЧЕВ (Бобата), Иван ЗДРАВКОВ (Джек Раби), Димитър ИВАНКОВ, Георги ИВАНОВ (Гонзо), Кирил ИВКОВ, Илиан ИЛИЕВ, Николай ИЛИЕВ, Божидар ИСКРЕНОВ (Гиби), Христо ЙОВОВ, Георги ЙОРДАНОВ (Ламята), Йордан ЙОРДАНОВ (Пиката), Янко КИРИЛОВ, Красимир КОЕВ, Георги КАМЕНСКИ, Александър КОСТОВ, Петър КУРДОВ, Томас ЛАФЧИС, Георги МАРКОВ, Александър МАНОЛОВ, Живко МИЛАНОВ, Бисер МИХАЙЛОВ, Борислав МИХАЙЛОВ, Пламен НИКОЛОВ, Пламен НИКОЛОВ (Пинко), Стефан ПАВЛОВ (Фифи), Павел ПАНОВ, Петър ПЕТРОВ, Стефан СТАЙКОВ, Наско СИРАКОВ, Георги СЛАВЧЕВ, Емил СПАСОВ, Станимир СТОИЛОВ (Мъри), Георги СТОЯНОВ (Джеси), Иван СТОЯНОВ (Типеца), Илиан СТОЯНОВ, Иван ТИШАНСКИ, Николай ТОДОРОВ (Кайзера), Елин ТОПУЗАКОВ (Топчо), Димитър ТЕЛКИЙСКИ (Мечо), Петър ХУБЧЕВ, Пламен ЦВЕТКОВ, Георги ЦВЕТКОВ, Цанко ЦВЕТАНОВ, Златко ЯНКОВ, Георги ВАСИЛЕВ (Гочето), Иван ВУТОВ, Димитър ДИМИТРОВ  (Херо), Андрей ЖЕЛЯЗКОВ, Васил МЕТОДИЕВ (Шпайдела), Славолюб МУСЛИН, Люпко ПЕТРОВИЧ, Седрик БАРДОН, Лусио ВАГНЕР, Константин ГОЛОВСКОЙ, Гара ДЕМБЕЛЕ, Далибор ДРАГИЧ, Ричард ЕРОМОИГБЕ (Ричи), ЖОАОЗИНЬО, Джон ИНГЪЛС, Предраг ПАЖИН, Миодраг ПАНТЕЛИЧ, Саша СИМОНОВИЧ, Дарко ТАСЕВСКИ, Игор ТОМАШИЧ. Наградени бяха олимпийски и световни шампиони като Янко Русев, Ваня Гешева, Александър Томов, Боян Радев и Георги Мърков, славната треньорка по художествена гимнастика Нешка Робева, както и футболистите Сашо Костов и Иван Вуцов.

Посмъртно бе награден легендата на клуба Георги Аспарухов-Гунди, като призът бе връчен на съпругата му Величка Маркова-Аспарухова, докато синът му Андрей се включи с видео-послание от САЩ.

Награди от „синия” клуб получиха президентът на БФС Борислав Михайлов и шефът на БОК Стефка Костадинова. Бившият вратар на Левски и националния отбор на България честити юбилея на тима и се обърна към феновете с думите „Обичам Ви и благодаря”. Той обаче бе освиркван от част от феновете, макар че след това получи и аплодисменти. Стефка Костадинова пък пожела шампионска титла на „сините” и подари плакет на БОК.

След това на стадиона излязоха гайдари, които бяха предвождани от Валя Балканска. Тя изпя песента „Излел е Дельо хайдутин” пред над 30 000 "сини" привърженици.

В 20:00 часа станаха ясни и стартовите състави на Левски и Лацио за юбилейния мач. От сегашния състава на българите само петима са действащи играчи - Пламен Илиев, Пламен Крумов, Орлин Старокин, Даниел Димов и Станислав Ангелов.

Всички събития до 19:45 може да видите ТУК!

Ръководствата на ПФК Левски и Лацио се срещнаха на тържествен обяд преди юбилейния мач между двата отбора.

Още в 07:30 сутринта полиция затвори паркинга на националния стадион „Васил Левски”, а периметърът беше ограден с ограничителни ленти.