Босна и Херцеговина записа първа победа на световно първенство (ВИДЕО+СНИМКИ)

Един Джеко и компания надиграха Иран, който поне вкара гол

Босна и Херцеговина записа първа победа в дебютното си участие на Световно първенство, побеждавайки 3:1 Иран.

Преди мача, който се проведе на "Арена Фонте Нова" в Салвадор пред 48 000 зрители, Иран имаше шанс да достигне фазата на елиминациите. Но това минаваше единствено през успех над Босна, който вече бе отпаднал след загубите от Аржентина и Нигерия, и загуба на африканците от „гаучосите”, както и се случи (2:3).

Азиатците обаче отстъпваха в класите и завършиха като последни в групата с 1 спечелена точка. Тяхното утешение е, че не останаха единственият отбор без гол на това световно. Реза Гочанеджад намали чак в 82-ата минута, след като Един Джеко и Миралем Пянич дадоха комфортен аванс на Босна, съответно в 23-ата и 59-ата минути. Крайното 3:1 оформи Авиджа Вършайевич веднага след попадението на тима, воден от Карлош Кейруш.

Босна започна да налазва вратата на Иран от самото начало. В 4-ата минута Джеко се освободи майсторски от бранител в наказателното поле и веднага стреля, но вратарят на Иран успя да отклони топката над гредата.

В 9-ата минута отново нападателят на Манчестър Сити пробва да отбележи, но и този път топката не бе във вратата. Тони Сушич преодоля Хосеини отляво и центрира от аутлинията. Джеко отправи солиден удар с глава, но Хагиги успя да отбие.

От третия си опит Един Джеко откри резултата. Той пое топката над 30 метра от голлинията, приближи се, преодолявайки Садеги преди да отправи нисък шут към десния ъгъл, рикоширал в гредата и достигнал мрежата. Чудесен гол!

Иран беше много близо до изравнителен гол две минути по-късно. Дежага пое по десния фланг и успя да комбинира с Масуд. Въпреки че беше обграден от сини фланелки, той стреля в напречната греда, като кълбото тупна пред голлинията.

Вършайевич от Босна пропусна точно преди почивката от изгодна позиция.

Точно преди да изтече час игра европейският тим удвои преднината си. Иранците сбъркаха при изнасянето. Пянич бе изведен на стрелкова позиция на границата на наказателното поле и с премерен удар покрай вратаря направи 2:0.

Двата отбора си размениха по едно положение преди Иран да намали в 82-ата минута. Чрез пасивна засада азиатците вкараха първия си гол на това световно. Иначе щяха да са единствените без да са опъвали противниковата мрежа. От задна позиция Некунам овладя дълбоко центриране, докато четирима се изтегляха. Той пусна успореден пас и Гочанеджад засече отблизо – 1:2.

Сами минута по-късно Вършайевич възстанови преднината на Босна след бърза контраатака и точен удар по диагонала.

Така, Босна остана с утехата, че постигна първа победа в дебютното си участие на световно първенство, докато Иран остана без победа срещу европейски отбор в шестия си опит. Тяхната единствена победа на шампионата на планетата остава през 1998 г., когато надиграват САЩ.