Окагбаре триумфира на първенството на Африка по лека атлетика

Нигерийката Блесинг Окагбаре спечели спринта на 100 метра на първенството на Африка по лека атлетика в мароканския град Маракеш. Окагбаре финишира за 11.00 секунди на финала при силен насрещен вятър от 1,4 м/сек

Нигерийката Блесинг Окагбаре спечели спринта на 100 метра на първенството на Африка по лека атлетика в мароканския град Маракеш. Окагбаре финишира за 11.00 секунди на финала при силен насрещен вятър от 1,4 м/сек. Така тя подобри с 3 стотни от секундата собствения си рекорд на шампионатите от 2010 година и заслужи пето златно отличие в кариерата си от континенталната надпревара. На второ място с 11.03 секунди завърши Мюрией Ауре (Кот Д'Ивоар), а трета с лично постижение от 11.20 секунди се нареди Мари Жозе Та Лу също от Кот Д'Ивоар. В спринта на 100 метра при мъжете Юа Вилфрид Кофи триумфира с рекорд на Кот Д'Ивоар от 10.05 секунди. Втори и трети останаха нигерийците Марк Джелкс (10.07) и Монзавъс Едуардс (10.17). Барби Бурада от Алжир спечели за трети път африканската титла в десетобоя. Той триумфира с 8311 точки, с което подобри собствения си рекорд на шампионатите отпреди четири години. Бронзовата медалистка в бягането на 5000 метра от световното първенство в Москва 2013 Алмаз Аяна (Етиопия) спечели титлата също с нов рекорд на първенствата с 15:32.72 минути. Тя изпревари почти с 10 секунди световната шампионка на 3000 метра в зала Гензебе Дибаба (Етиопия), която завърши втора. Южна африка записа троен триумф на скок дължина при мъжете. Титлата заслужи Зарк Висер с 8.08 метра, пред шампиона от 2010 година Годфри Мокоена с 8.02 метра и Ръшуол Самаай със 7.84 метра. Тунизийката Сирин Ебдоно заслужи златото на овчарски скок с 4.10 метра. Така тя спечели шеста титла на Африка в кариерата си и стана втората състезателка в историята с подобно постижение след алжирската дискохвръгачка Зубида Лааюни.

ШОК: Олимпийската шампионка в спринтовете пропуска Париж 2024

Илейн Топмсън-Хера е аут след контузия в ахилеса

Изписаха Александра Начева от Пирогов

Тя трябваше да претърпи операция след фрактура в глезена

Саръбоюков със сребърен медал след скок над 8 метра в Гърция

Българинът остана единствено зад олимпийския, световен и европейски шампион Милтядис Тентоглу