Литекс сложи тройка на беззъб Левски (ВИДЕО+СНИМКИ)

Косоко наказа "сините" и с оранжевата фланелка, гостите с едно положение за цял мач

Литекс победи Левски с 3:0 в дербито на 6-ия кръг в „А” група. Неспасяема бомба на Данило Асприля, засечена топка пред голлинията от бившия „армеец” Омар Косоко и силен удар на резервата Петър Златинов при контраатака в добавеното време донесоха трите точки на ловчанлии на техния стадион, като тенденцията „сините” да нямат две поредни победи в града на люляците се спази. Капитанът на Литекс Страхил Попов получи директен червен картон в добавеното време, когато бе провокиран от Луис Педро и го натисна с коляно.

За цял мач Левски успя да създаде само едно положение – в началото на второто полувреме, когато Баривиера спаси опит на изведения Аниете да го преодолее. Победата на Литекс пък можеше да бъде още по-убедителна, ако не бяха пропуските на Косоко и резервата Милчо Ангелов.

Добър мач направи юношата на домакините Кристиян Малинов, който обаче напусна принудително терена в 84-ата минута.

Треньорът на Левски Георги Иванов, който все още няма победа като треньор в Ловеч, започна с Веселин Минев и Валери Божинов, които пропуснаха домакинството срещу Ботев (2:1) поради различни причини.

Красимир Балъков пък записа 3-ата си победа срещу Левски като треньор. Бала все още няма загуба срещу „сините” в 4 мача.

ФОТОГАЛЕРИЯ ОТ МАЧА ВИЖТЕ ТУК!

В половината на Левски се развиваха действията в първите минути. „Сините” бяха по-пасивни, чак след първия четвърт част изнесоха играта. Дотогава обаче имаше две положения пред тяхната врата. Две опасни центрирания от корнер на Кристиян Малинов за малко не доведоха до удари към вратата и откриване на резултата. В създалите се суматохи пред вратаря обаче сините успяха да се справят. Отново Малинов бе в основата на най-чистото положение на ловчанлии преди гола им. Той продължи подаване на Страхил Попов с подхвърляне към Косоко, чийто удар в земята отскочи много опасно, но прехвърли вратата.

В 22-ата минута обаче топовен удар на Данило Асприля опъна мрежата зад Александър Любенов. Колумбиецът стреля неспасяемо от около 30 метра и прати под гредата.

Левски продължи да бъде безидеен напред и получи втори гол пет минути преди почивката, когато Асприля развинти Веско Минев на аутлинията и пусна пред голлинията, където непокритият Омар Косоко покачи. Преди това бившият играч на ЦСКА опита фалцов удар, който премина високо над вратата.

Второто полувреме започна с първо положение за Левски. Луис Педро центрира меко, а Стефан Велев продължи с глава, извеждайки Антонио Аниете сам срещу вратаря на чиста позиция. Баривиера обаче парира опита на офанзивния халф да го преодолее.

Георги Иванов опита да промени нещо с включването на Прохазка и Домовчийски, които замениха неубедителните Сърмов и Божинов. Литекс обаче обстрелваше „синята” врата, докато Левски нямаше дори удар. Чак в 67-ата минута Стефан Велев се престраши, но ниският му шут беше право в ръцете на вратаря. После при свободен удар, изпълнен от Пламен Крумов, топката премина покрай вратата.

Левски усили натиска си малко преди 70-ата минута. Атаките на гостите станаха по-смислени. Мощен шут на Аниета бе боксиран от Баривиера. Литекс изобщо не стоеше прибран и също атакуваше. Резервите Златинов и Ангелов комбинираха чудесно, като последният шутира много опасно покрай дясната греда на Любенов в 79-ата минута.

В добавеното 5-минутно продължение Литекс стигна до трети гол. Недялков проби отлично отляво, подаде към абсолютно непокрития на дузпата Златинов, който със силен удар подпечата победата на домакините.

Мачът завърши със скандал. Страхил Попов, който бе провокиран от Луис Педро, получи директен червен картон, след като натисна падналия Педро с коляно при спряна игра. А от сектора за гости полетяха огради към полицията.

Така, след поредното взривоопасно издание на това дерби Литекс събра 10 точки и се изкачи до 5-ото място. Лидер е ЦСКА с 13, пред Лудогорец, Берое и Ботев. Левски остана със своите 7 на седмото място и записа трета поредна загуба в три гостувания.