Хамилтън издуха Фетел в Китай (видео и снимки)

Британецът проведе майсторско състезание, като изпревари германския си съперник три обиколки преди края

Люис Хамилтън спечели Гран при на Китай, трети старт от новия сезон във Формула 1. Британецът задмина световния шампион и лидер във временното класиране Себастиан Фетел с „Ред Бул” 3 обиколки преди края и триумфира на пистата „Шанхай”. Трети остана Марк Уебър.

Хамилтън се възползва по най-добрия начин от по-новите си гуми и майсторски отвя Фетел, който стартира първи, малко преди края на надпреварата.

Подобна ситуация се разигра и в битката за третата позиция между Уебър, който стартира едва 18-и, и Дженсън Бътън. В крайна сметка по-доброто сцепление на гумите на първия и третия в крайното подреждане се оказа решаващ фактор в състезанието.

Това е първа победа за Хамилтън и "Макларън" за тази година.

Секунди преди старта на състезанието отборът на „Макларън” трябваше да се занимава с изтичане на гориво от автомобила на Хамилтън и усилията им бяха богато възнаградени от техния пилот, след като намеренията на Фетел да спечели трета поредна победа от началото на сезона внезапно се провалиха.

В началото на надпреварата Дженсън Бътън мина пред Фетел, докато Хамилтън се загнезди на втората позиция, пред германеца.

След като двамата пилоти на „Макларън” узурпираха Фетел, германецът показа класата си и за кратко си възвърна спокойствието в 15-ата обиколка, когато се възползва от забележителна грешка на един от неговите съперници.

Състезанието за Бътън беше съпътствано от странни обстоятелства. Той по невнимание спря в бокса на Ред Бул – грешка, която се усложни от факта, че директорът на тима Мартин Уитмарш по-късно разкри, че по това време той изобщо не е трябвало да влиза в питлейна.

След като отстъпи инициативата в 15-ата обиколка, Бътън успя да си извоюва четвъртото място, докато Марк Уебър с „Ред Бул” се реабилитира след катастрофалната си квалификация, за да спечели последната позиция на подиума.

Финалната сцена беше отредена за Хамилтън в напрегнатото и драматично състезание, и неговият безмилостен натиск към Фетел даде резултат в 52-ата обиколка, когато премина съперника си с безмилостен ход.

Хамилтън се мъчеше да скрие сълзите си на подиума, когато емоциите се покачиха. Агресивната му стратегия и безупречно изпълнение демонстрираха прекрасно неговото желание за вълнуваща победа.

Себастиан Фетел остава лидер в класирането с 68 точки пред втория Люис Хамилтън с 47, докато Дженсън Бътън е с 38. Марк Уебър с 37 и Фернандо Алонсо с 26 допълва Топ 5 в класирането при пилотите.

При конструкторите Ред Бул е водач със 105 точки пред Макларън с 85 и Ферари с 50.