3. Манчестър Юнайтед покори "Анфийлд" с фамозен гол на Мата, кошмар за Джерард (ВИДЕО+СНИМКИ)

"Червените дяволи" взеха дербито за топ 4 с 2:1, Стивън Джерард бе изгонен само 48 секунди, а Рууни изпусна дузпа

Гениалността на Хуан Мата донесе победа на Манчестър Юнайтед с 2:1 над Ливърпул на „Анфийлд” в голямото дерби от 30-ия кръг на Висшата лига. Мата вкара и двата гола за Юнайтед, като единият от тях беше истински шедьовър със странична ножица и така Ливърпул претърпя първо поражение в шампионата през 2015 година, а Юнайтед се откъсна на 5 точки пред мърсисайдци в битката за четвъртото място.

Мачът ще се запомни и с червения картон на Стивън Джерард след само 48 секунди игра в може би последното дерби на иконата на мърсисайдци, а пък Уейн Рууни изпусна дузпа в края.

„Анфилд” очаквано бе претъпкан, а  сблъсъкът бе наблюдаван от легендата на световния футбол Пеле, който си пожела преди нея качествен мач с много голове.

Юнайтед започна по-агресивно срещата, и наложи преса на противника в неговата половина. Първият по-напрегнат момент се случи в наказателното поле на „червените дяволи”. В 4-ата минута Рахим Стърлинг навлезе в наказателното поле, пред него се изправи Фил Джоунс, но нападателят на мърсисайдци с лекота мушна топката между краката му и отправи удар, но Давид Де Хея внимаваше и спаси

В 14-ата минута Манчестър Юнайтед откри резултата. Тактиката с множеството подавания проработи по великолепен начин. Фелайни намери Андер Ерера, който пусна кинжален пас към Хуан Мата през защитата на Ливърпул, Шкъртел бе покрил засадата, испанският национал пое топката и напълно необезпокояван прати кълбото по земя в далечния ъгъл на Миньоле.

След гола „червените дяволи” продължиха да владеят повече топката и да контролират двубоя. Домакините лесно губиха топката на моменти още в своята половина. Де Хея нямаше особено много работа. По-запомнящото се нещо, което успяха да направят стана в 17-ата минута. Тогава Даниел Стъридж направи опит да отбележи наистина красив гол. Той бе намерен с балонен пас на границата на наказателното поле и веднага отправи удар, преди топката да е паднала на тревата, но стреля в аут.

До 30-ата минута Юнайтед имаше владеене на топката 67% и по всякакъв начин се търсеше път към вратата на Миньоле за втори гол. Докато играта на Ливърпул се характеризираше най-вече с липсата на идеи. До този момент на двубоя „червените” по никакъв начин не успяха реално да застрашат Де Хея.

В 35-ата минута домакините пропуснаха златна възможност да изравнят. Стърдиж получи топката в наказателното поле и веднага пусна към бързо навлезлия Адам Лалана, който мигновено шутира, но прати кълбото на сантиметри от дясната греда. При удара Давид Де Хея въобще не помръдна.

В добавеното време на първото полувреме Майкъл Карик отправи бомбен удар от сериозна дистанция, който затрудни Миньоле, но вратарят спаси.

Стивън Джерард влезе на почивката на мястото на Адам Лалана и в последното си голямо дерби срещу Юнайтед си изпроси червен картон само за 48 секунди на терена! Андер Ерера влезе остро в краката на Джерард, който настъпи испанеца умишлено, когато топката вече бе далеч от тях и Мартин Аткинсън изгони легендата на Ливърпул с директен червен картон.

Коутиньо проби отляво към центъра и с един от типичните си далечни удари прати малко над целта.

Анхел Ди Мария влезе в игра вместо Ашли Йънг и само 3 минути по-късно даде асистенция за един от най-красивите голове този сезон. Хуан Мата направи двойно подаване с Ди Мария и засече паса на аржентинеца над защитата с фамозна странична ножица, за да забие топката в далечния ляв ъгъл за 2:0 в 59-ата минута

Миньоле бе на път да направи ужасяваща грешка и задържа прекалено дълго топката, като Рууни бе много близо да му я отнеме.

С 10 човека Ливърпул обаче сякаш се мотивира и заигра по-добре. Балотели замени Морено и веднага си изкара жълт картон за посягане отзад към крака на Фил Джоунс.

В 69-ата минута Фелипе Коутиньо направи пробив през центъра и пусна вдясно за Даниел Стъридж, който изненада Де Хеа от малък ъгъл с удар до близката греда и намали на 1:2.

Миньоле опита да изкара червен картон на Рууни по примера на Джерард и вратарят се свлече като покосен след леко докосване от страна на Рууни, но съдията не се хвана.

Ливърпул се затрудняваше да разиграва продължително заради числения превес  на съперника, а изританите напред топки не носеха заплаха за „Червените дяволи”.

Миньоле изчисти пред Ди Мария след лошо връщане на Емре Джан. Фалкао също се появи на терена, а Ливърпул се мъчеше неуспешно да затрудни Де Хеа.

В третата минута на добавеното време Дейли Блинд бе съборен от Емре Джан в наказателното поле и Мартин Аткинсън даде дузпа. Миньоле обаче спаси удара на Рууни към левия ъгъл, което не попречи на Юнайтед да триумфира.

В заключителните секунди Шкъртел настъпи умишлено Де Хеа и двамата се спречкаха, но без последствия.

Манчестър Юнайтед е четвърти с 59 точки, Ливърпул остана пети с 54. Саутхемптън и Тотнъм имат по 53.