Ванкувър се класира за финал за Купа Стенли след успех над Сан Хосе

Отборът на Ванкувър Кенъкс ще играе за първи път от 17 години насам на финал за Купа Стенли след като спечели серията на Запад срещу Сан Хосе Шаркс с 4-1 победи

Отборът на Ванкувър Кенъкс ще играе за първи път от 17 години насам на финал за Купа Стенли след като спечели серията на Запад срещу Сан Хосе Шаркс с 4-1 победи. В петата среща Кенъкс победи с 3:2 след две продължения и решителен гол на Кевин Бикса в 90:18 минута на мача. Така тимът от западното крайбрежие на Канада чака съперника си, който ще бъде определен между Тампа Бей и Бостън.

Късметът се обърна срещу Акулите 14 секунди преди края на редовното време, когато Райън Кеслър изравни, а вратарят на победителите Роберто Луонго вече беше на резервната скамейка за сметка на още един полеви играч.

Иначе Луонго направи невероятен мач, спасявайки 54 удара към вратата си и помогна за третото участие на Ванкувър на финал за Купата Стенли. Последният канадски отбор, който пък е печелил трофея, е Монреал през 1993-а година.

Още в 8:02 минута на мача Ванкувър откри резултата благодарение на Алекс Бъроуз, а в средата на втората третина Патрик Марло изравни при числено превъзходство и записа шести гол в мачовете между двата отбора. 24 секунди след началото на третата част Дивайн Сетогучи изведе Сан Хосе напред в резултата след грешка на вратаря Луонго, напуснал позицията си.

14 секунди преди края обаче Кеслър получи шайбата малко след синята линия, стреля, тя се отклони в Хенрик Седин и подлъга вратаря Анти Ниеми, който иначе спаси 31 удара в мача.