1. Novsport
  2. Коментар
  3. Петте грешки, които ЦСКА не повтори

Петте грешки, които ЦСКА не повтори

На „Армията" засега само са осигурили предпоставки за успешен сезон и нищо повече, създаването на свръхочаквания е вредно

Петте грешки, които ЦСКА не повтори
Атмосферата на „Армия­та" в четвъртък по време на сбора за новия сезон пока­за, че в ЦСКА отново има жи­вот. Усмивките по лицата на всеки един в клуба и на феновете се върнаха. При чер­вените вече се работи мал­ко по-професионално и с мисъл, а бъдещето изглежда оптимистично. Като че ли червените наистина се превърнаха в едно голямо се­мейство. Всеки гледа да по­могне на другия, вместо да пречи.

До момента в ЦСКА показват, че най-после се учат от грешките си и не ги повтарят. Поне така изглеж­да до момента. Ръковод­ството на клуба взе пет неа­декватни решения преди около година, които в после­дствие повлияха на предста­вянето на тима през първен­ството и не позволиха на ЦСКА да спечели титлата. Сега всички тези грешки бяха поправени. И това дава едно добро начало и създава пред­поставка клубът отново да стъпи на първото място в България.
 
Първата и основна грешка преди година бе начинът, по който бе направена лятната селекция на отбора. Тогава един куп мениджъри предла­гаха футболисти на ЦСКА от чужбина. Треньорът Дочев пък приемаше всеки, когото му доведат шефовете, дове­ряваше се и си мълчеше. Той просто нямаше думата, което не отива на немски възпитаник.
 
Взимаха се чужденци, гледани най-ве­че по видеозаписи. Нещо не­допустимо за голям клуб ка­то ЦСКА. Ясно е какво стана с дошлите при червените -всички с изключение на Нелсьн и Акуаро се провалиха с гръм и трясък. Армейците не разполагаха с алтернати­ви на всички постове, а от­делно се губеха големи сред­ства за плащането на високи заплати на футболисти, кои­то търкат резервната ска­мейка.
 
Сега всеки един от нови­те е наблюдаван от доста време - от Радуканов, него­вите помощници и скаута Методи Деянов. Единствено бразилецът Жуниор Мораес дойде инцидентно, по пред­ложение на Джовани Бекали, но Милен даде съгласието си за трансфера. Именно това е позитивното - самият треньор прави селекцията, както трябва да бъде. Той го призна на брифинга в четвъртък и е време да се сложи край не непрестанни­те твърдения как е безгласна буква и собствениците му водят играчи през главата. Сега той получи всички, кои­то сам пожела. Този път ше­фовете не се месиха и само помагаха. Друго доказател­ство за това е отказът на Радуканов да вземе Дан Алекса, който безспорно също е добър играч, но Милен прос­то реши, че няма нужда от футболист на неговия пост. И румънецът не дойде.
 
Втората грешка, която не бе допусната отново, също е свързана със селек­цията, по-точно с нейна­та продължителност. През миналия шампионат тя се влачеше дълго вре­ме. Бяха привличани игра­чи дори в средата на пър­вия полусезон. Новите ня­маха време да се срабо­тят с отбора и да се адаптират, особено чуж­денците. Сега селекцията бе затворена още преди сбора. А това е друг голям плюс, който оказва голямо влияние. Привлечените футболисти ще тренират с тима още от първото занимание, ще има време да играят в конт­ролите да свикнат със стила на игра, налаган от Радука­нов.
 
Друга грешка отпреди го­дина, която на .Армията" не повториха, са високите цени на билетите. Сега стойно­стта на входните пропуски е повече от нормална - 5 ле­ва за сектор Г, 8 за В и 10 за А. Така шефовете показаха отношението си към фено-вете и със сигурност това на привържениците към тях няма да е същото отпреди година, когато наблюдавах­ме протест след протест и празни трибуни. И недоволството не бе само от игра­та на червените, но в голяма степен именно заради зави­шените цени на билетите и бягството от „Армията". Сега ЦСКА поне в мачове­те за първенство ще играе на своя стадион. А това е още едно предимство.
 
Четвъртото нещо, което прави добро впечатление, е трансферната политика по отношение на напускащите футболисти. Най-важното е, че собствениците Димитър Борисов и Иво Иванов показ­ват с действията си, че мис­лят само за отбора, а не за печелене на пари. Затова и не приемат първата оферта за водещите футболисти. Преди година Елиот Гронден веднага пое към Блекпул за 500 000 евро. Да, все пак е отбор от Висшата лига, но можеше да го задържат, за­щото французинът още не бе дал почти нищо на ЦСКА. И парите също не бяха нещо особено за такъв футбо­лист. А сега шефовете отка­заха оферта за Спас Делев от Газиантепспор, и то двойно по-висока - 1 100 000 евро.
 
В същото време се рабо­ти добре и по отношение на футболистите, които не са нужни на треньора. Прекра­тяват се техните договори, вместо да продължават да ги дават под наем наляво и надясно и другия трансферен прозорец пак да се чудят как­во да ги правят.
 
Петото нещо е свързано с финансите. На „Армията" заплатите се бавеха с месе­ци и това влияеше негатив­но на отбора, намирайки проекция в представянето му. Ясно е, че днешните фут­болисти не играят само за името на клуба и емблемата. В най-комерсиалния спорт па­рите са водещи и това е нормално. Вече забавянията на заплати в ЦСКА са далеч по-малки като срок. Казано накратко - ако преди запла­тите са се бавили в порядъка на 70-80 дни, сега са двойно по-малко. Играчите си взи­мат всички суми, спокойни са и мислят само за представя­нето си на тренировките и в мачовете.
 

Димитър Борисов и Иво Иванов този път наистина си взеха поука от грешките и заслужават поздравления за всички тези пет неща, кои­то промениха в ЦСКА през това лято. Похвалите обаче сега са едно, а в края на май съвсем друго нещо. На този етап клубът е създал само предпоставки за успешен се­зон и нищо повече. Работата е свършена някъде на около 40 %. Остават останалите 60, които трябва да се реализи­рат в хода на сезона. Лошо е, че към ЦСКА се пораждат свръхочаквания. Еуфорията и положителната нагласа са хубаво нещо, но... често след това има болезнено приземяване. Затова за всички във и около .Армия­та" не е полезно да летят в облаците, защото едно са предпоставките, а съвсем друго шампионската титла и големите мачове в Евро­па. ЦСКА не се нуждае от фанфари и прибързани хвале­бствия, а от разум и добре разчетена стратегия. 

Грешни съвети от неюриста Георги Градев доведоха до края на Антъни Иванов?

Ако бе следвал правилата, плувецът можеше да участва дори в Париж

Владимир Иванов: Кой сега е виновен на Левски?

Всяка година по това време на стадион „Георги Аспарухов“ започват да търсят причините за задаващия се нулев сезон, пише известният журналист

Жаклин Михайлов: Така изглежда посредствеността

Коментар за Левски на известния журналист

Годината на Григор Димитров

Българинът изпраща позитивна 2024-а

Стоичков хвали Лудогорец

Христо Стоичков, похвали Лудогорец и най-вече работата в школата на клуба

Какъв беше план Б на Левски срещу Берое?

Генчев сам призна, че "сините" не са очаквали подобен развой на мача

На кого пречи Илиан Илиев

Някой се опитва да лансира смяна на треньора след първата загуба на България в 10 мача

Кой иска да посегне на "златната кокошка" за родния футбол Лудогорец

Лудогорец осигурява милиони на всички клубове от efbet Лига всяка година

Антон Коджабашев за втори път фалира българските щанги

Насар оглави опозицията, която да спасява спорта