Забраната на трансфера на Маркиньос е незаконна

Забраната на трансфера на Маркиньос е незаконна

БФС може да бъде санкциониран от ФИФА, ако не издаде международен трансферен сертификат на футболист в седемдневен срок

Българският футболен съюз няма право да спира изходящите трансфери на футболисти, какъвто е случаят с Маркиньос, защото това е в остър разрез с правилата на Европейския съюз и ФИФА. Това становище изрази специалистът по международно спортно право Георги Градев, изпратено за Novsport.com.

 

Ето и неговото мнение в подкрепа на ЦСКА:

 

Забраната на изходящ трансфер на футболист е незаконна, тъй като тя е равносилна на забрана на свободата на движение на работници, която е гарантирана от чл. 46 от Договора за функциониране на ЕС (ДФЕС) и от Правилника за статута и трансфера на футболисти на ФИФА (ПСТФ на ФИФА), издания 2001, 2005, 2008, 2009 и 2010г.

 

Ако БФС не издаде електронния международен трансферен сертификат на футболист (няма такова нещо като „жълта карта“ и никога не е имало) в седемдневен срок от отправено искане за това, въпреки изричното съгласие на последния му футболен клуб (ФК) в България, БФС ще бъде санкциониран от ФИФА TMS/ФИФА за нарушение на процедурата установена в Анекс 3 от ПСТФ на ФИФА (виж също циркуляр № 1259 на ФИФА: http://www.fifa.com/mm/document/affederation/administration/01/42/54/17/circularno.1259-fifatmsadministrativesanctionprocedure.pdf).

 

Освен това, като БФС не издава сертификата, БФС „наказва“ само и единствено футболиста и новия му клуб (и то без да са виновни), но не и предишния клуб на футболиста, който без проблеми може да упражни правата си по т.нар. „трансферен договор“ с новия клуб на футболиста, ако вече е оторизирал издаването на сертификата.

 

Забраната за входящ трансфер на футболист е противоконституционна. Съгласно чл. 35а, ал. 3 от Закона за физическото възпитание и спорта (ЗФВС) „картотекирането се извършва само след изразено писмено желание от лицето, желаещо да бъде картотекирано“. С други думи, да забраниш на един български ФК да картотекира футболисти на практика означава да накажеш не клуба, а невинните футболисти, които искат да придобият статут на спортисти, като им отнемеш правото на труд, което е конституционно провъзгласено (чл. 48 от Конституцията на РБ) и е неотменимо (чл. 57, ал. 1 от Конституцията на РБ). Затова и ЗФВС не предвижда налагането на подобен род санкция нито на футболист, нито на футболен клуб, който не е и не може да бъде страна по молбата на футболиста за картотекиране.

 

Съгласно Устава на БФС, чл. 70, ал. 3, т. 1 в комбинация с чл. 68, ал. 3, в грубо нарушение на ДФЕС, Конституцията на РБ, ЗФВС и ПСТФ на ФИФА (които са задължителни за БФС), БФС е делегирал изключителни правомощия на своята Дисциплинарна комисия (а не на ИК, президента, вицепрезидента или изпълнителния директор на БФС) да налага дисциплинарно наказание „забрана за осъществяване на трансфер“ на ФК-членове на БФС. Въпреки незаконния си характер, такава санкция хипотетично би могла да се наложи само и единствено от Дисциплинарната комисия (ДК) на БФС и то едва след като се проведе дисциплинарно производство, в рамките на което се гарантират всички права на обвинения ФК. Освен това евентуалното решение на ДК на БФС подлежи на обжалване пред Апелативната комисия на БФС и/или Административен съд София-град (чл. 120, ал. 2 от Конституцията на РБ). Наказание без съд и присъда не се налага от векове!!! Това противоречи на основните принципи на демокрация.

 

Съгласно ПСТФ на ФИФА, чл. 17, ал. 4, изготвен с изричното писмено одобрение от страна на Европейската комисия на 05.03.2001г., забрана за картотекиране на нови футболисти се налага на ФК само от ФИФА и само при констатирано нарушение на трудов договор между ФК и футболист в т.нар. „защитен период“ (дефиниция № 7 от ПСТФ на ФИФА), но не и на „трансферен договор“ между два ФК.

 

Във връзка с горното напомням, че лицето Лечков спря картотекирането на Илия Илиев в ПФК Славия по същия незаконен начин, по който действа спрямо ПФК ЦСКА в момента, за което БФС беше осъден от ПФК Славия в Административен съд София-град през м. декември 2010г.

 

В заключение искам да призова хората в БФС:

 

-        Да започнат да се съобразяват с приложимото право;

-        Да започнат да правят разлика между ФИФА и УЕФА;

-        Да спрат да пият алкохол и да смъркат „енфие“ (особено в работно време);

-        А най-добре да си подадат оставките вкупом, за да отърват българския футбол от крещящата си некомпетентност и сталинистките си методи на управление.

 

Георги Градев

Специалист по международно спортно право

Георги Миланов и Динамо Букурещ загубиха градското дерби с ФКСБ (ВИДЕО)

Отборът на българина отстъпи с 1:2

Керкез: Можеше и да спечелим

Има неизвестност в клуба, призна треньорът на Ботев (Пд)

Веласкес: Най-доброто ни полувреме под мое ръководство

Треньорът разочарован от изпуснатата победа

Президентът на БФС Георги Иванов награди футболни дейци в София

Вижте подробности

Напрежение на "Герена": Фенове на Левски нахлуха на пистата (ВИДЕО)

Инциденти в сектора за гости

Фенове на Левски псуват Попето

Халфът се завърна на "Герена", но с екипа на Ботев (Пловдив)

Йовичевич: Лудогорец заслужаваше поне точка на „Лаута“

Треньорът на шампионите коментира загубата от Локомотив в Пловдив

Душан Косич: Няма как да победиш Лудогорец без късмет

Треньорът на Локомотив (Пловдив) коментира успеха над шампионите

Краят на една ера: Мюлер си тръгва от Байерн

25 години по-късно нападателят е със статут на ненужен