Президентът на футболния съюз Борислав Михайлов заяви, че през новия сезон ще бъдат въведени блокирани часове, в които няма да се излъчва никакъв футбол по телевизията. Целта на тази мярка била да се върнат хората на стадионите и да се засили интересът към „А” група.
Друга причина, която остава в страни от основните доводи, е и фактът, че парадоксално седмица преди началото на родното първенство, все още не е ясно коя/кои телевизии ще излъчват мачовете, въобще ще се предават ли двубоите и в кои дни, и от колко часа ще бъдат те.
В условия на неяснота и тотална липса на професионализъм БФС реши да се подсигури с мярка, която досега не е въвеждана у нас. Михайлов разкри, че футболния съюз е уведомил УЕФА, че през новия сезон у нас ще бъдат въведени блокирани часове, в които два часа и половина няма да се излъчва никакъв футбол.
Срокът да се изпратят тези документи е две седмици преди старта на първенството в дадена държава.
И тук идва въпросът на какво основание е уведомена УЕФА , след като все още не се знае дали телевизиите ще искат да се блокират часове, в кой часови пояс няма да се излъчва футбол, все още не е ясна програмата. Не по-маловажно е и кой ден ще бъде избран- събота или неделя.
Засега единствено ясно е, държавата е отпуснала на БНТ 1,8 милиона лева, с които да предава най-интересната среща от кръга, както и, че досегашният носител на правата Би Ти Ви прекратява договора си. Оттам- нататък не се знае нищо повече. Тепърва ще се изяснява дали има други кандидати за „А” група, какви са техните искания, кои мачове ще изберат да предават и т.н.
Тоест може да се получи парадокс, а именно да се въведат блокирани часове, които не съответстват на интересите на телевизиите.
Няма как да не подминем и въпроса дали подобна мярка въобще е уместна у нас.
Основната причина хората на стадионите да намаляват не е в мачовете от Висшата лига или Примера, а в слабия продукт „А” група. Уредени двубои, бити съдии, криворазбрана идея как се подкрепя любимия отбор у някои фенове и не на последно място- остарели съоражения, които в даден момент дори стават опасни за феновете. Това са проблемите, които първо трябва да бъдат решени.
Идеята да се спрат мачовете 2 часа и половина преди двубоите в „А” група не само, че не помага за засилването на интереса на феновете, но по-скоро ги отблъсква тотално. Родният запалянко е свикнал да гледа любимия си чуждестранен отбор, а след като БФС се опитва да го лиши от това, едва ли ще спечели симпатиите му.
Като не може да намери качеството в родното първенство, българинът го търси във Висшата лига, италианската Серия А, испанската Примера и още знайни и незнайни надпревари.
Още една подробност пропускат в родната централа- в момента не е 1980 година и телевизията не е единствената медия. Има интернет , сателити и други варианти да гледаш нещо, което ти доставя удоволствие, а не да се мъчиш.
С други думи, ако българският фен е решил да гледа Манчестър Юнайтед- Ливърпул или Интер- Рома ще го направи, независимо от всичко и блокираните часове са най-последното, което ще върне хората на стадионите.