Скандал с наркотици разтърси английския футбол

Скандал с наркотици разтърси английския футбол

Около 50 футболисти на Острова шмъркали редовно, сред тях е и национал на Шотландия

Десетки британски футболисти, включително такива от Премиършип, не са преминали тестове за кокаин, екстази и канабис, но техните имена са държани в тайна от Англрийската футболна асоциация. Това разкриха авторите на предаването "Dispatches", излъчено снощи по английския "Channel 4".

 

Представени бяха цяла редица детайли, хвърлящи срамно петно върху Футболната асоциация и свързани с държани в тайна резултати от подобни тестове. Бяха назовани и конкретни имена на играчи, непреминали допинг-тестове, като сред тях е бившият футболист на Бирмингам Гари О`Конър, сега носещ фланелката на Хибърниън.

 

През октомври 2009 г., когато резултатите от теста на О`Конър са се оказали положителни, той е бил дисквалифициран, но ФА и Асоциацията на професионалните футболисти са предпочели да не разгласяват тази информация, мотивирайки се с желанието да помогнат на играча да се реабилитира. След това Бирмингам официално съобщи, че шотландският нападател е контузен, а по-късно той бе преотстъпен на Барнзли. Генералният мениджър на "песовете" Дан Роулинг смята, че Бирмингам са постъпили нечестно, скривайки подробностите за ситуацията с О`Конър.

 

"Ако знаехме за това, никога не бихме подписали с него, но нито Бирмингам, нито който и да е ни каза нещо", коментира Роулинг. Сред уличените в употреба на наркотици е и бившият нападател на Фулъм Елвис Хамънд, кариерата на който бе провалена, след като през септември 2003 г. в кръвта му бяха открити следи от кокаин и той бе дисквалифициран за 6 месеца. Друг уличен е бившият халф на Крю Алекзандра Лойд Макгоуън, който в периода 2004-2005 на три пъти не успя да премине допинг-тестовете, както и бившият нападател на Рочдейл Лий Торп.

 

В снощното предаване се твърди, че ФА досега държи под секрет подробности за 43 подобни случаи. По юридически съображения имена не бяха съобщени, но става въпрос за играчи на Евертън, Нотингам Форест и Транмиър Роувърс. Освен всичко, в периода 2007/2010 не са били направени 240 теста, тъй като футболистите не са се явили, въпреки че за такова неявяване могат да бъдат дисквалифицирани. Бяха разкрити и очевидни несъответствия във връзка с наказанията на играчите, уличени в употреба на наркотици. Най-яркият пример е случаят с бившия нападател на Уест Хям и Англия Шон Нютън.

 

През 2006 г. след финала за Купата на Англия срещу Мидълзбро той се провали на тестовете и бе дисквалифициран за 7 месеца, а съгласно правилата, ако пробата на играча е положителна в деня на мача, това води до автоматична дисквалификация за две години.

Атлетико Мадрид е аут от битката за титлата след неочаквана загуба като гост на Лас Палмас

Отборът от столицата изненадващо загуби

Рома надви Верона с ранен гол и се намърда в Топ 6 (ВИДЕО)

Вижте подробности

Хееренвеен се измъчи с последния, Християн Петров влезе като резерва

Българинът се появи в 73-ата минута

Монако и Страсбург се занулиха помежду си

Двата тима не си вкараха и не се победиха

Конте обяви, че може да напусне Наполи

Треньорът направи интересно изказване

Унион и Щутгарт си вкараха 8 гола до почивката, но не се победиха (ВИДЕО)

Двата отбора със зрелищно реми в Бундеслигата

Астън Вила удари 3 греди и разби Нюкасъл с 4:1 (ВИДЕО)

Бирмингамци запазват шансове за топ 5

Гьозтепе на Мъри спря Бешикташ, но отново не победи (ВИДЕО)

Отборът от Измир няма успех в първенството в 11 поредни мача

Дебрецен на Ел Маестро със зрелищна победа в Унгария, Юга и Мауридес с асистенции (ВИДЕО)

Малинов не игра заради наказание