Директорът на детско-юношеската школа на Левски на стадион "Раковски" Станислав Ангелов разкри, че е заимствал белгийска методика на работа. "Не държим на победите - не това е най-важното. Заимстваме от практиките в Германия. Гледали сме и как е в Италия и Белгия. Събрали сме малко информация и от Франция. Правим съвкупност и прилагаме нещата в нашата действителност.
"В Германия работят по двама треньори с всяка възраст, докато при нас са седем. Като продадем двама-трима за 5-6 милиона лева, и тогава няма да имаме проблеми", заяви с усмивка той пред "България он ер".
"В момента гледаме най-много да заимстваме от Белгия, защото те вадят най-много млади футболисти. И са направили добър синхрон - взимат кондицион-на подготовка от САЩ, вкарват я 6 немски разбирания. Първенствата до 12 години там са без точки. Защото най-важни не са победите, а обучението на децата. В развитите държави има три нива на развитие в детско-юношеския футбол. Във всяка възраст има А, Б и В група. И в крайна сметка се оказва, че накрая от 10 футболисти - 4 са от Б и В група.
"Тоест с много труд близо половината са пробили, въпреки че в началото не са считани за много добри. И има един или двама от тези, на които се е предричало голямо бъдеще и са считани за сериозни таланти. Така че децата не трябва да се отчайват, а да се амбицират и да преодоляват трудностите. Да се доказват във всяка минута, дори да се чувстват недооценени.
"Таланти има много, но и някои елементи, които пречат на доразвиването им. Специално в София има много школи. И когато някое момче, което в един момент е било напред, срещне трудност, не се напъва да си върне мястото в отбора или капитанската лента, а взима, че отива в друга школа. Тук обаче водим някаква селекционерска война, която доста пречи за крайното развитие на футболистите.
"На 16-17 години юношите трябва да са готови за мъжкия футбол, но реално не е така. И са много компонентите за това. Клубовете трябва да oтделят повече за школите. Въпросът е, че финансирането на специалистите, които работят с деца, не е много добро. В развитите страни треньорите на деца биват субсидирани и от държавата", посочи Пелето.