1. Novsport
  2. БГ Футбол
  3. Изненадите през годините в турнира за Купата на България

Изненадите през годините в турнира за Купата на България

Същинската фаза от турнира за Купата на България започна

Изненадите през годините в турнира за Купата на България

Същинската фаза от турнира за Купата на България започна вчера с мача между Урвич (Долни Пасарел) и Чавдар (Етрополе). Тимът от Етрополе се класира напред, след победа с разгромното 5:0. Днес предстоят останалите 12 двубоя от първия кръг, които ще определят кои тимове ще се класират за 1/6 финалите. Парадоксалното е, че три състава се класираха директно, тъй като противниците им се отказаха от участие в турнира.
 

Както винаги, макар да е втората по сила надпревара у нас, в Купата на България интригата, отборите и изненадите не са по-малко, отколкото в първенството. Особено след последната промяна в регламента през сезон 2005/2006 година, когато се реши, че във всички кръгове победителят ще се определя в една среща.

През годините в турнира са участвали тимове, които са били фактор, но в момента тънат в забрава, водят мизерно съществуване в  долните дивизии на първенствата или вече въобще не съществуват.

Забелязва се и обратното- клубове, от които никой не е очаквал изненади, се промъкват до предните кръгове на надпреварата, а някои дори играят и финал.

Точно за тях ще стане дума в следващите редове. Тези, които правят турнира за Купата на България вълнуващ и непредвидим.
 
Турнирът съществува от 1981 година, като преди него са надпреварите за Царската купа и Купата на Съветската армия. Още в първото си издание един неособено популярен клуб Хемус (Троян) достига до полуфиналната фаза, където губи 1:2 от Левски- Спартак.

През 1983/1984 година съставът на Хасково заема четвъртото място, две години по-късно пък Локомотив (Русе) 7 място.
Локомотив (Горна Оряховица) пък достига до ¼ финалите през сезон 1992/1993 година, след като в 1/8 финалите побеждава Лекс (Ловеч) с общ резултат 5:4, но отпада от Ботев (Пловдив).

През следващата година изненадите са често срещани. На 1/6 финалната фаза ФК Чирпан отстранява ЦСКА, след победа като домакин с 1:0, Локомотив (Горна Оряховица) пък се справя със Славия, след продължения, Металург (Перник) също достига до 1/8 финалите. Локомотив отново участва в ¼ финалната фаза, като този път отпада от Спартак (Пловдив).

През сезон 1995/1996 година Атлетик (Велинград) стига до 1/8 финалите, където отпада от набиращия популярност бургаски Нефтохимик. Вълнуващ е и сблъсъкът между Металург (Перник) и Чирпан, като перничани излизат крайни победители. По това време се играят по две срещи, за да се определи крайния победител. Първият мач завършва наравно и интригата остава за реванша, но такъв така и не успява да се състои и Металург печели служебно с 3:0.
 
Следващата година също е интересна откъм отбори, които никой не е очаквал, че ще поднесат изненади и които днес са в немилост. Отборът от пловдивския квартал Сокол 94 отстранява кюстендилският Левски (който по-късно се преименува на Велбъжд) в 1/6 финалната фаза. Култовият отбор на Олимпик (Галата) пък отпада от Монтана, а Академик отстранява Ботев (Пловдив) с 1:0, след продължения.  
 
На 1/8 финалите Сокол среща Левски и „сините” срещат доста проблеми, като в първия мач бият с минималното 3:2, а на реванша печелят с 2:0.

Сезон 2000/2001 година определено може да мине под знака на Велбъжд (Кюстендил), който достига финал с Литекс и губи с 0:1. Впечатление обаче прави и тимът на Граничар (Свиленград), който се справя без проблеми с Черноморец (Бургас) на 1/6 финалите, като среща на 1/8 финалите бъдещия шампион от Ловеч и това определено се оказва причината пред състава от Свиленград да поднесе още изненади в турнира.

През следващата година се забелязва един интересен факт. В 1/6 финалната фаза един срещу друг се изправят двата отбора от Русе- Локомотив, който през тази година носи името Ломотив- Чикаго (Русе) и Дунав. Дербито на дунавския град завършва с победа за фаворита Дунав с 3:1. Изпитващият финансови проблеми тим обаче не приключва участието си в следващата фаза, след като изненадващо отстранява Ботев (Пловдив) след продължения. Тимът на Марек също прави силен сезон ,като достига до ½ финалната фаза, където дупничани правят два много силни мача с бъдещия носител на трофея Левски, като отпадат с общ резултат -минималното 0:1.
 
През сезон 2002/2003 Македонска Слава (Симитли) прави запомнящо се представяне, като отстранява последователно Ботев (Пловдив) и Ботев(Бобошево) и достига до ¼ финалите, където се среща с ЦСКА и отпада с общ резултат 2:4. Марек отново достига до полуфиналната фаза, като губи от Литекс с 0:2 и 0:4.
 
Следващата година пък Родопа (Смолян) отстранява на 1/8 финалите Черно Море (Варна), който се представя повече от силно в първенството и е считан за фаворит преди сблъсъка. Смолянският тим пада в първата среща като гост с 0:2, но печели убедително домакинството си с 4:1. В следващата фаза съперник е бъдещият финалист ЦСКА, който попилява Родопа с 6:0 в първия мач. В протоколния реванш, домакините от Смолян достигат до победата с 1:0.
 
През сезон 2005/2006 година Черно Море прави запомнящо се участие. „Моряците” достигат до финала на турнира, след като в 1/8 финалите отстраняват Левски след продължения. „Сините” пък по това време разполагат с най-силният си състав в последните години и правят запомнящо се участие в турнира за Купата на Уефа. На ¼ финалите варненци отстраняват Вихрен (Сандански), отново след продължения. В полуфиналите срещат другата изненада- тимът на Волов (Шумен). Отново се стига до продължения, след като в редовното време резултатът е 1:1. В крайна сметка варненци печелят с 2:1 и достигат до финал, където падат от ЦСКА с 1:3.
 
Сезон 2006/2007 година минава под знака на Берое (Стара Загора). Заралии достигат до полуфиналите, след като отстраняват в ¼ финалите фаворита и настоящ носител на трофея ЦСКА. В полуфиналите обаче губят с минималното 0:1 от Литекс. Вихрен (Сандански) също може да се причисли към изненадите на сезона, след като стига до ¼ финалите, но отпада от Локомотив (Пловдив).

2007/2008 година, отново Черно Море достига до финала на турнира и отново губи, този път от Литекс. Калиакра (Каварна) пък достига до полуфиналите, след като отстранява Локомотив (Пловдив). На ½ финала обаче среща „моряците” от Варна и губи с 1:3.

Сезон 2008/2009 година Пирин (Благоевград) играе финал, след като отстранява Левски на ½ финалите. Миньор (Перник) въпреки лесните си съперници също може да се причисли към изненадите, след като достига до ½ финалите, но губи от бъдещия носител на трофея – Литекс.
 
Безспорно изпълнения с най-много изненади сезон е през 2009/2010 година, когато до полуфиналите достигат два отбора от „Б” група, Калиакра и Берое. Фаворитите в турнира отпадат рано, а носител на купата става най-именитият сред останалите- Берое. Заралии печелят на финала срещу Черноморец (Поморие) с минималното 1:0.
 
И така настъпи поредният сезон за Купата на България. Предстои да разберем дали ще има големи изненади през този сезон и дали те ще започнат още от първите кръгове, както вече неведнъж сме ставали свидетели.
Ахмед Ахмедов: Чувствам се добре в Спартак, но няма да говоря за бъдещето

„Изпитваме удоволствие, паснахме си много с момчетата“

Фаетон се завърна в строя на ЦСКА преди Лудогорец

Трима от "червените" почти сигурно пропускат дербито

Левски със специални екипи срещу Локомотив (София)

Вижте какво съобщиха „сините“

Бруно Акрапович: Направихме достатъчно грешки, за да си заслужим загубата

Наставникът на Хебър коментира загубата с 0:4 от Спартак във Варна

Николай Киров: Тепърва предстои развитието на Спартак

„Работихме изключително много в атака“

Комисията за ДЮШ към БФС проведе целодневна работна среща с клубовете

Възможно е създаване на елитна група до 18 години

Спартак (Варна) в топ 3 след 4:0 и хеттрик на Ахмедов (ВИДЕО)

Новаците разбиха опашкаря Хебър

Генчев: Титлата е много далеч, но Купата е голямата ни цел

Треньорът говори преди подновяването на шампионата

Петър Карачоров обяви отбора на България за контролите със Сърбия

Юношеският национален отбор на България по футбол до 16 години се събира на лагер в събота