Едно от най-великите имена в историята на ЦСКА - Димитър Якимов, също поиска да попадне в списъка на кредиторите на клуба. Той заведе молба в съда. Същото направи и настоящият директор на “Арена Армеец” Николай Ишков, който е и футболен мениджър.
70-годишният Якимов бе член на надзорния съвет по време на втория период на Александър Томов. След това напусна с гръм и трясък заедно с Петър Жеков, като обвини Томов, че се опитва да фалира клуба.
Двамата обявиха, че от дълго време не били вземали определените от самия Томов заплати, което е причината за молбата, която е подадена. Все още обаче няма такава от Жеков. До крайния срок, който изтича на 5 януари, се очакват още няколко сериозни молби.
Все още не е готов и първият списък с кредиторите на дружеството, което е в процедура на несъстоятелност. Той е най-важният, смятят юристи. След него могат да се правят и допълнения.
Така евентуално през февруари може да се очаква първото общо събрание на кредиторите, което трябва да определи съдбата на най-титулувания тим в България.
След Нова година ще бъде сменен и съдията по делото, защото тази, която е в момента, е спечелила конкурс да оглави окръжния съд в Хасково. Това обаче не би трябвало да забави процедурата.
ЦСКА трябва да бърза, ако се намери кой да оздравява това дружество, за да се гони лиценз за “Б” група.
Синидикът на ЦСКА Дора Милева внесе вчера първия списък с кредитори, където са признати дългове само за 19 милиона лева.
Сред най-големите непризнати вземания попадат "Финметалс Холдинг" ЕАД с 10.941 милиона лева, тъй като "предявената сума е недоказана по основание и размер". Непризнатото вземане на "Лира Инвестмънтс" СА е 4.744 млн. лева, а към "ЦСКА Инвестмънт" ЕООД - 419 хиляди лева.
Милко Георгиев, който беше един от собствениците на ЦСКА след получаването на акциите от Александър Томов като "представител на феновете", има непризнато вземане за 622 хиляди лева, а също неговата "Финансово маркетингова компания" ООД - 47 хиляди лева. И в двата случая става въпрос за "предявената сума е недоказана по основание и размер".
Фирмите на другия собственик тогава Юлиян Инджов няма да получат над 900 хиляди лева. Непризнатото вземане на "Иса БГ" е 807 хиляди лева, а на "Иса 2000" - 111 хиляди.
В случаите на бившите собственици като "Лира Инвестмънтс" на Александър Томов, Милко Георгиев и Юлиян Инджов може да става въпрос и за умишлени действия, за да отпаднат тези задължения като тежест на клуба.
Най-големи са задълженията към Националната агенция за приходите - 11.290 милиона лева, а на второ място е Министерството на спорта с 929 хиляди лева. На трето място се оказа мениджърът Генади Вучков, на когото са му признати вземания за 805.5 хиляди лева.
Сред по-значимите и любопитни кредитори са футболен клуб "Чавдар", на който трябва да се платят 584 хиляди лева като отчисление за продажбата на полузащитника Ивайло Чочев в "Палермо".
По договор за кредит с "Инвестбанк" ЦСКА дължи 404 хиляди лева, а на фирмата "Спорт пропърти мениджмънт" със седалище кв. "Лазур" в Бургас се дължат почти 200 хиляди лева. Фирмата "Финанс лизинг" има да взима над 600 хиляди за предоставен финансов лизинг от 2010 г.