Наполи е зимен шампион на Серия А (+РЕПОРТАЖИ)

Александър Тонев с хубава асистенция срещу лидерите в класирането при преполовяването на шампионата

Наполи е първенец в Серия А на Италия при преполовяването на шампионата. В 19-ия кръг тимът на Маурицио Сари разби 5:1 като гост закъсалия Фрозиноне, в чиито редици българският национал Александър Тонев влезе в игра в 57-ата минута и се отличи с хубава асистенция за почетното попадение на домакините. За последно Наполи беше зимен шампион през сезон 1989/90, когато триумфира с една от общо двете си титли.

Раул Албиол откри головата сметка на Наполи в 20-ата минута, след като засече от воле центриране от корнер на задната греда. Гонсало Игуаин удвои от дузпа, която сам изработи. Това бе 17-ият гол на аржентинеца в едва 19 кръга.

Със 79-ия си гол в Серия А за Наполи Марек Хамшик уби окончателно интригата в 59-ата минута. Хамшик тръгна от центъра, напредна необезпокояван до границата на наказателното поле, откъдето с премерен удар намери близкия долен ъгъл. Словакът изпревари Едисон Кавани във вечната голмайсторска листа на неаполитанците, като пред него са само Диего Марадона (81) и Антонио Вояк (102).

Секунди по-късно Игуаин направи 4:0. Нападателят мина между двама, финтира трети, включително вратаря с едно движение, и пусна в мрежата.

Феноменален гол с фалцов удар отбеляза Маноло Габиадини в 72-ата минута, а крайното 1:5 фиксира Паоло Самарко след технично подаване на влезлия като резерва българин Александър Тонев, което целеше изненада.

Предвид грешната стъпка на Интер по-рано през деня, когато „нерадзурите” паднаха 0:1 от Сасуоло у дома в добавеното време от дузпа, Наполи поведе еднолично класирането с 41 точки, с 2 повече от Интер и с три повече от Фиорентина. Ювентус е четвърти с 36 точки, но и мач по-малко. Довечера „Старата госпожа” гостува на Сампдория и може да се изравни с Интер на втората позиция.

Друг български национал – Ивайло Чочев, също влезе като резерва в мача на Палермо срещу Верона като гост, спечелен с 1:0 благодарение на гол на Франко Васкес в 27-ата минута. „Розово-черните” се върнаха на победния път след две поредни загуби, оставяйки Верона единствен без успех този сезон.

С късни голове на Блерим Джемайли и Леонардо Паволети Дженоа победи Аталанта с 2:0, слагайки край на серията си от пет поредни загуби и дишайки по-спокойно с 4 точки над зоната на изпадащите.

Емполи отново е на победния път благодарение на гол на Масимо Макароне в началото на второто полувреме срещу Торино (1:0). С 5-ата си победа в 6 мача тосканците са в добра позиция за атака на европейските места във втория дял.

Болоня пропусна дузпа и бе победен у дома от Киево, като Симоне Пепе отбеляза единствения гол.