2. Тенис
  3. Мелцер спечели титлата в Мемфис, дори със счупен пръст

Мелцер спечели титлата в Мемфис, дори със счупен пръст

Aвстриецът Юрген Мелцер спечели четвъртата в кариерата си титла от ATP, след като на финала в Мемфис надделя със 7:5, 7:6 (4) над поставения под номер 4 в схемата Милош Раонич (Канада).

Така Мелцер влиза в историята като първия тенисист на 30-годишна възраст, който стига до трофея след Иван Лендъл през 1991 година. Това е трета титла на твърда настилка в зала за австрийския представител след успехите му във Виена през 2009 г. и 2010 г.

Бившият номер 8 в света проби подаването на съперника си за 6:5, след което при собствен сервис спечели първия сет. Раонич пое инициативата във втората част и поведе с 4:1, но Мелцер се върна в сета и изравни до 4:4. Така се стигнa до тайбрек, в който австриецът бе по-концентриран и стигна до победата след час и 37 минути игра.

Преди да стигне до финала 21-годишният Раонич бе спечелил 19 поредни сета, като бе изпуснал подаването си само веднъж при изиграни 41 гейма. Високият 195 см канадец изстреля 22 аса по време на финалния мач и така общият брой на директните му точки от сервис в тазгодишното издание на турнира стана 88.

Веднага след победата Мелцер изтича по корта и прегърна силно треньора си Йоаким Нюстрьом. Както е известно, Мелцер счупи палеца на десния си крак след нелеп инцидент в банята на хотелската си стая. Това наложи да играе последните три мача в Мемфис с обездвижваща шина и на инжекции.

"Ако наистина винаги се представям по този начин, всеки ден ще си чупя пръстите", развесели журналистите Мелцер. Той прибира 277 915 долара от наградния фонд на турнира.