Лицензионният мениджър към БФС Красин Кръстев даде обширно интервю за "Тема Спорт", в което говори за доста наболели проблеми.
Г-н Кръстев, защо зачестиха проблемите на българските клубове с лицензирането?
- В България футболните клубове са производни от бизнеса на други хора. Ако бизнесът на собствениците не върви, то и футболът няма да върви, защото у нас той все още не е предприятие, което да се самоиздържа. Така оттук нататък, ако даден собственик има проблем, то много ясно, че и клубът, който той издържа, ще има проблем. Ако пък един общински клуб зависи от парите, които общината ще му даде, това означава, че в момента, в който тази община не може да си получи парите от данъци, такси и др. и закъсва, то и клубът закъсва. Просто нещата са навързани. Това е цялата схема.
Значи никой не е застрахован от отнемане на лиценза, дори и клубове, които с години са получавали, като Локо София например?
Няма застраховани. Напротив, през 2008 година ЦСКА да не би да бе застрахован? Значи собственикът на ЦСКА тогава закъса и това се отразява върху клуба.
Кой отбор е за пример сега?
- Лудогорец. Отборът има отличен терен и стадион, който ще бъде лицензиран, надявам се, от УЕФА. Изрядни са и документално.
В тази връзка може ли Лудогорец да домакинства в Разград и в групова фаза на евротурнирите?
- Зависи. Стадионът има не толкова проблем с инфраструктурата, колкото със съблекалните, защото са сравнително малки. Доколкото съм запознат с идеята на клуба, те искат целия А сектор да го събарят и да се прави нов. Честно ви казвам, шапка им свалям, защото са налели много пари. Плюс е, че теренът има отопление, вече е сложено и осветлението. Това е основното. УЕФА има право да направи компромис една година за отбори, които за първи път ще участват в евротурнирите, защото виждат, че клубът се развива. Човекът от УЕФА, който е бил на посещение в Разград, е останал очарован от това, което е видял. На следващата година обаче вече няма компромис. Моето лично мнение е, че, стига да стигнат дотам, УЕФА ще ги допуснат да играят и групова фаза в Разград. Стадионът никак не е зле. Това, че например съблекалнята е 22 квадрата, а не 40, може да се преглътне.
Как стоят нещата при Черноморец, които имаха проблем с Краси Балъков?
- За какво да имат проблеми... Това, че някой имал някакви дългове, те хората си ги изчистиха тези неща. Недейте да приписвате на Черноморец проблеми, които не съществуват в момента. Една жалба нямам от Краси Балъков към Черноморец. Това означава, че няма проблем там. Лицензионната комисия е единственият орган във футболната общественост у нас, който може да накара някой да плати. Нито един съдия-изпълнител не може да го направи. Това е факт.
Към Локо София обаче жалбите са много.
- Много са. Там текат процедури. Защо обаче не ме питате за ЦСКА да ви кажа колко са платили? Те винаги са плащали.
Да, но защо всяка година излиза, че лицензът на ЦСКА виси, че не плащат?
- Това са пълни глупости, оставете кой какво казва. Трябва ли да се плати, се плаща, още повече че ЦСКА са под жесток мониторинг. УЕФА следи постоянно такива рискови клубове. Попаднеш ли в тази схема веднъж, излизаш само като фалираш. Не подлагайте на съмнение нещата, защото УЕФА подлага най-редовно ЦСКА на проверки и аз съм присъствал на всички. Там се разглежда всеки един случай последователно. Искат се всякакви доказателства и се преценява на място - трябва, не трябва и т.н. След като УЕФА е допуснала дадения клуб до евротурнирите, имайте предвид, че то не е плод на това, че еди-кой си се е обадил, онзи е платил някакви пари, както се пише във вашите среди, а защото действително нещо е свършено. Искам да ви кажа, че лично аз съм страшно доволен от ЦСКА. Тези хора - собствениците, правят и невъзможното в България, защото тези задължения са плод не само на тяхната дейност, а и на това, което са наследили. Защото предишният собственик (б.а. Александър Томов), беше завлякъл клуба до такава степен, че той беше не фалирал, а десеторно фалирал. И как една фирма се връща в икономическия живот, без да има нещо насреща?
Как стоят нещата между Славия и Миньор по казуса "Даниел Златков"?
- Имат си проблеми, които те си ги решават помежду си. Оставете Славия и Миньор. Очаквайте по-големи изненади при лицензирането в Б група, защото там не влизат свежи пари. И веднага ще ви кажа защо. Телевизионните права са един мощен финансов стимул, а в Б група ги няма. Запитайте се как един Чавдар Етрополе или един Любимец подсигуряват своето финансиране. Ами, ако се махне собственикът, какво става - фалира клубът. Както беше с Чавдар Бяла Слатина - изчезна кметът и край, същото бе и с Доростол - изчезна общинската помощ и всичко приключи. Грубо казано, никой не се интересува от Б група.
Значи лицензирането ще играе голяма роля при определяне броя на клубовете при очакваното намаляването на А група, към което БФС ще се стреми, и състава на единната Б група?
- Ние просто сме призвани да кажем кой ще вземе лиценз и кой не. Защото миналата година допуснахме грешки при преценката на отборите, след като допуснахме два тима (б.а. -Чавдар БСл и Доростол) да фалират по средата на сезона. Тази година ще гледаме максимално да не допускаме проблеми. Не мога да ви кажа дали лицензирането ще има отношение по този въпрос. Но ако не се получат лицензи в А и Б група, може би това ще доведе до редуциране.
По-малко проблеми ли ще има с лицензирането, ако се намали броят на отборите?
-Ако всички отбори са като Лудогорец донякъде като Черноморец Бургас, защото и там има неща, които се изчистват, но има база, школа, донякъде като Левски, защото и там има куцащи неща. Левски в момента играе само с трима-четирима българи, което за мен е абсурдна ситуация. Може да направим А група и от 20 отбора. Но когато, да речем, 90 процента от съставите на отборите в А група са с чужденци, които играят в първия тим, това означава, че има нещо кухо, нещо гнило. Изследванията на УЕФА показват, че отборите в България дават над 96 процента от разходите си за заплати на футболисти. Това означава, че в момента не се влага в основата на футбола, а в шапката, във върха на пирамидата. А моделът за България трябва да е точно обратният. Кажете ми къде е школата на ЦСКА, на Левски, на Локомотив София, на Академик София? Единствената школа в София е на Славия. От всичко казано дотук сами може да си направите изводите кои отбори може да имат проблеми с лицензите и кои не. В Лудогорец например, ако продължават по същия начин да харчат повече пари за заплати на играчите си в първия тим, без да обръщат внимание на школата, много скоро и те ще закъсат. Пример как това трябва да се прави е Литекс, където обърнаха пирамидата в правилната посока. Започнаха да си правят сметка дали да купуват чужденци, които ще им струват по 20 хиляди евро за заплата на месец, или да развиват школата си.
Какво е положението със стадионите?
Националният стадион е в окаяно състояние и се нуждае от много сериозна и спешна реинвестиция, реконструкция. На външен вид "Васил Левски" хваща око, така че не би трябвало да се стига дотам, че националите да играят на друго място. Но ако продължава да не се влага в него, а само да се изсмукват пари, няма как да стане. Стадион "Локомотив" в "Надежда" също се нуждае от много сериозна реконструкция, защото може да бъде много хубав. Там обаче има голям проблем с въжетата и всички в клуба знаят за това. Най-лесно ни е да кажем - играйте там, и да се молим въжетата да не се скъсат. Имайте предвид, че там въжетата са навързани като домино и ако се скъса едно. Всички ще паднат буквално до един час. Така че и един човек да има под козирката, този стадион, не може да функционира. В София за евротурнирите отговарят само "Герена" и "Васил Левски". Самите ЦСКА си знаят, че няма как "Армията" да получи лиценз за Европа.
А за първенството?
- Не мога да ви кажа, защото там текат проверки от общината и не зная докъде ще стигнат. Надявам се предписанията да се спазят.
Продължават ли клубовете да осигуряват играчите на по-малка заплата от тази, която реално получават?
- Ако едно време беше 90 на 10 процента в полза на черните заплати, сега е обратното.