Филмът за Нешка Робева - "Легендата" на режисьора Владимир Щерянов, спечели наградата за най-добър документален филм на Международния кинофестивал в руския град Уляновск, съобщават от "Жокер медиа". Фестивалните филми са гледани от над 24 хиляди зрители в Уляновск и областта. Руски и чуждестранни звезди на киното са имали над 30 срещи с публиката. Емир Костурица и неговият оркестър са изнесли впечатляващ концерт за зрителите и гостите на фестивала. Владимир Щерянов е единственият режисьор, участвал с два филма на фестивала. Вторият, "Лабиринти на любовта", е бил в конкурсната програма за игрални филми още при ранната селекция. През януари режисьорът е изпратил в организационния комитет чернова версия на "Легендата" и филмът веднага е бил избран за документалния конкурс.
"Легендата", посветен на 70-годишнината на Нешка Робева, бе представен за пръв път на "София филм фест". С огромен успех премина прожекцията му в препълнената зала на Българския културен институт в Берлин. Специалните гости - героинята на филма и режисьорът, близо два часа отговаряха на зрителски въпроси. Хората търпеливо чакаха на огромна опашка за автографи и за снимки с легендарната треньорка, припомнят от екипа.
"Легендата" е филм за българския дух и традиции. Показани са двете страни на успеха - признанието на милиони хора по света и пътят към създаването на шедьоврите в спорта и в изкуството, по думите на авторите. Те адресират продукцията преди всичко към младите, за да видят триумфа на България в недалечното минало, както и красотата на българския фолклор, пресъздадена по неповторим начин на сцената.
Първата част на филма е посветена на спорта, най-вече на 25-те години, през които треньорката създава "златните момичета" и донася толкова много слава на България. Много от "златните момичета" участват във филма. Весели и тъжни случки от общата им работа разказват Мария Петрова, Илиана Раева, Лили Игнатова, Анелия Раленкова. В интервю другата голяма треньорка в световната художествена гимнастика - Ирина Винер, признава, че се е учила от Нешка.
През 2000 г. най-титулованата българка, любимка на народа, е принудена да прекрати работа в спорта. Получава изгодни предложения от чужбина, но остава в България. Има нужда да твори, да изразява невероятния български дух, който все по-рядко се среща. Създава театралната трупа "Нешанъл арт", на която е посветена втората част на филма. Когато парите за култура са сведени до минимум, Робева намира средства и поставя шоуспектакли, които печелят изключителна популярност в цяла България. "Два свята" е игран 26 пъти в препълнената зала 1 на НДК - абсолютен рекорд! Година по-късно става първият български спектакъл, показан на Бродуей. Има кадри и от първите турнета в Турция, САЩ, Израел. Интересни личности говорят за изкуството, което Нешка създава, за нея като творец и човек. Между тях са генералният директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова, художникът Светлин Русев, известният руски актьор и режисьор Николай Бурляев.