Турция заслужи първа победа на Евро 2016 и прати Северна Ирландия на 1/8-финал (ВИДЕО+СНИМКИ)

Вече са ясни 12 от отборите, които прескачат групите, Чех с негативен рекорд

Турция постигна дебютната си победа на Евро 2016, след като вкара и първите си попадения при успеха с 2:0 над Чехия в последния си мач от група “D”.

Триумфът обаче не осигурява участие на отбора в 1/8-финалите, поне засега, но комшиите имат надежди.

За сметка на това след срещата стана ясно, че Северна Ирландия ще участва в директните елиминации.

В тях ще играят още тимовете на Германия, Словакия, Унгария, Хърватия, Испания, Швейцария, Полша, Уелс, Италия, Англия и домакините от Франция.

Останалите четири състава ще станат ясни в сряда, а 1/8-финалите стартират в събота със сблъсък между Полша и Швейцария.

Турците бяха последни в групата си без спечелена точка преди мача с Чехия в Ланс и поради тази причина селекционерът им Фатих Терим реши да рискува като заложи на 18-годишния Емре Мор.

Той пък му се отблагодари подобаващо още в десетата минута.

Тогава тийнейджърът, закупен наскоро от Борусия (Дортмунд), проби по десния фланг и намери с отличен пас Бурак Йълмъз, който от движение матира Петър Чех и откри резултата – 1:0.

Това бе и първи гол за Турция на еврофинали от 8 години насам, тъй като за последно представителният тим на страната се разписа на 25 юни 2008-ма срещу Германия.

Отговорът на Чехия не закъсня. В 17-ата минута Томас Сивок нацели гредата след корнер и удар с глава.

Десет минути по-късно Волкан Шен стреля добре от 20-ина метра, но топката премина покрай вратата на чехите.

След още десет Ярослав Плашил опита далечен удар, спасен с вещина от вратаря на Турция.

Първото полувреме приключи без повече попадения, а през второто комшиите нанесоха своя решителен удар.

В 65-ата минута, след статично положение и съмнения за засада, Мехмет Топал подаде към Озан Туфан и той с шут в близкия ъгъл не даде шанс на Чех дори да реагира – 2:0.

По този начин стражът на Арсенал допусна гол номер 21 във вратата си на еврофинали и постави негативен рекорд по този показател.

В крайна сметка Турция заслужено стигна до трите точки и ще се надява на щастливи развръзки в последните мачове от групите E и F, които ще се играят в сряда.

Хората на Фатих Терим са с по-добри показатели от Албания, така че ще трябва да изпреварят още един тим, класирал се на трето място, за да продължат напред.

Двата отбора имат по три точки, ала албанците са с по-лоша голова разлика.

Португалия (2) и Швеция (1) също са застрашени от отпадане, но не са изиграли последните си срещи от груповата фаза.

За играч на мача Турция - Чехия пък бе избран Бурак Йълмъз, който откри резултата.