Оздравителни планове за ЦСКА във финансовото министерство са внесени и от юристите на Васил Божков чрез синдик Дора Милева, и от юристите на Гриша Ганчев, пише “24 часа”.
Финансовият министър Владислав Горанов е препратил и двата документа към Националната агенция за приходите като институция по компетентност. Причините за това са, че министър Горанов настоява да бъдат 100% защитени интересите на фиска.
Изискването на съда и към двата плана пък е било да представят писмено съгласие от министъра на финансите за предлаганото от тях намаляване, отсрочване и разсрочване на публичните вземания, съобразно изискването на чл. 189, ал. 1 от ДОПК.
Запознати твърдят, че шефът на НАП Бойко Атанасов е
върнал
плановете с
въпроси, на
които да бъде
отговорено Препоръчително е също отговорите да бъдат придружени със съответните финансови и юридически обосновки и с нотариално заверени копия от актове за собственост, както и евентуални бордера за банкови гаранции.
Въпросите са и към двамата “претенденти” и сред тях са и следните:
1. Какви са сроковете за плащане на дълговете на ЦСКА при различни варианти за евентуално разсрочване и отсрочване?
2. Каква отговорност ще бъде поета и какви са гаранциите, че кредиторите ще си получат парите и че дружеството ще бъде оздравено?
3. Каква готовност имат за евентуални банкови гаранции и за каква част от дължимите към държавата суми?
4. Какви активи според тях могат да бъдат запорирани и впоследствие продадени на търг, в случай че титулярят по оздравителния план бъде затруднен да плаща отсрочените вземания?
Отделно трябва да бъде взето решение и от надзора на НОИ, защото в сумата на натрупаните дългове има и осигуровки.
Миналата седмица съдия Райковска върна плановете на Васил Божков и на Гриша Ганчев заради липсващ подпис на министър Горанов за отсрочване на дълговете.
В определението си съдията даде 7-дневен срок за оправяне на плановете. Той изтече във вторник. Според юристи обаче все още и двете страни не са получили определението по надлежния ред. Това трябвало да се удостовери с подписа им, какъвто все още нямало.
При положение че няма одобрен оздравителен план, то пред ЦСКА
остава само
фалитът
Подобно решение може да се вземе още на 20 юли от общото събрание на кредиторите. Съдът отказа да промени датата му и тя остава в сила.
НАП се явява най-сериозният кредитор в ЦСКА, като има дял и в петте вида кредитори, които са предвидени в закона. Дълговете до момента са 23 598 943,20 лева, като държавата има 55,47% от тях, или 13 094 028,44 лв. Това обаче е без установителните искове, които са на стойност от още 12 милиона и трябва да бъдат обезпечени при евентуално оздравяване на дружеството. Право на такъв иск пък имат всички кредитори, които не са включени в окончателния списък от съда.
Срещу клуба има и отделно дело, което НАП води по реда на Данъчно-осигурителния и процесуален кодекс, заради дълговете към държавата. Заради тях, в полза на държавата е запорирана и марката ЦСКА, но до момента, въпреки проведената серия от търгове, няма интерес. Може да се направи нов опит. Така този,
който вземе
марката,
придобива и
историческата
свързаност
със старото дружество.
Синдик Дора Милева остава да изпълнява длъжността си. “Съдът, като взе предвид, че не се твърди конкретно нарушение от синдика (“вземането на страна” по предложения от нея самата оздравителен план очевидно не представлява конкретно нарушение), както и че не се прави конкретно искане до съда, оставя без разглеждане писменото изявление, депозирано по електронната поща от Любослав Ванков”, бе вписано в книгата по делото.
Дора Милева бе единственият юрист, който реши да стане синдик на ЦСКА, след като повечето такива от София отказаха.
В същото време се оказа, че и футболистът Сивард Спрокел води дело срещу “червените” във ФИФА и вероятно ще го спечели. Заради това световната федерация е поискала становище от клуба. Спрокел е представляван от адвокат Ивайло Ивков, който е българският представител в апелативната комисия на УЕФА.
Според юристи срещу ЦСКА ще има още дела, които ще бъдат заведени за сериозни суми от играчи, които не са си получили заплатите по времето на “Титан” и Александър Томов. Така дълговете ще нараснат още и извън установителните искове. Процесът е без определени срокове, защото от ФИФА действат доста забавено по подобни решения.
Базите са с договор за 20 г. и дългове от 1 млн. лева
Базите на ЦСКА - стадион “Българска армия” и Панчарево, са отдадени с договори за 20 години. Те са подписани на 28 март 2012 г.
“ПФК ЦСКА АД е поел задължение да извърши в спортните обекти през периода на действие на договорите инвестиции, както и да поеме за своя сметка всички разходи по поддръжка и експлоатация (текущи и основни ремонти, поправка, консумативи и др.) на предоставения за ползване обект за периода на действие на договорите, всички глоби, наложени във връзка с ползването на обекта, както и публичните вземания, дължими за обекта или с други думи данък сгради и такса смет”, пише в документа.
Според делото за несъстоятелност по договорите вече са се натрупали близо 1 милион дългове, като това може да доведе до прекратяването му по всяко време.
Точно около базите е последният скандал, след който
се заговори за
оттеглянето на
Гриша Ганчев
За 23 юни бе планирано представянето на отбора срещу елитния италиански тим “Удинезе”. По същото време синдикът на ЦСКА е планирал пък проверка на юношите на Адалберт Зафиров срещу самоковския “Рилски спортист”.
Това би довело до сериозни сблъсъци в Борисовата градина.
Запалянковци планират за сряда в 19 часа протест пред сградата на министерството на спорта, като единственото им искане ще бъде скоростно решаване на проблемите със стадиона.
Те обаче не могат да бъдат решени преди 20 юли, когато има събрание на кредиторите и ще има евентуална яснота около оздравителните планове.
Новото дружество, което се появи на мястото на “Литекс”, е заявило стадион “Васил Левски” за началото на първенството. ЦСКА играе в първия кръг в столично дерби със “Славия”.