1. Novsport
  2. Институции
  3. Студенти и преподаватели настояват за спешни промени в университетския спорт

Студенти и преподаватели настояват за спешни промени в университетския спорт

Настоява се държавата да отдели най-накрая повече внимание

Студенти и преподаватели настояват за спешни промени в университетския спорт
За спешни промени в организацията на университетския спорт се обявиха участниците в семинара, посветен на ефективността и бъдещето на студентския спорт у нас. Организатор на форума „Кръгла маса на тема: „Проблемите на Университетския спорт“ в Лозенец е Департамент по спорт на Софийския университет „Климент Охридски“. Тридневните занимания завършиха с общи предложения, с които се настоява държавата чрез Министерството на младежта и спорта и Министерството на образованието да отдели най-накрая повече внимание на университетския спорт и на активния начин на живот на студентите.
 
„Вярваме, че министър Кралев ще спази обещанието си, с което дойде, че негов приоритет в дейността му ще бъде студентският спорт. Надявам се настояванията на хората да бъдат чути и взети предвид и от отговорните фактори в образователното министерство,“ заяви проф. Анжелина Янева, директор на Департамента по спорт в СУ, който вече трета поредна година е организатор и домакин на събитието.          .
 
„Ситуацията със спортната база на Софийския университет е трагична. С години чуваме само обещания и нищо не се подобрява. Недопустимо е най-голямото и авторитетно висше учебно заведение в България да бъде оставено в подобна ситуация,“ каза още проф. Янева, която припомни, че участниците изразяват и мнението на спортуващите студенти. 
 
На кръглата маса присъстваха преподаватели от Софийския университет, Шуменския университет, Варненския свободен университет, Технически университет, филиал в Пловдив, Техническия университет – София и УАСГ. Форумът включваше и спортни надпревари между преподавателите, в които най-добри бяха представителите на СУ, пред ШУ, ТУ филиал Пд и др.
 
Ръководителят на кръглата маса – доц. д-р Боряна Туманова отчете факта, че средствата за масов спорт се инвестират единствено по-ниските етажи на образованието – предучилищна и училищна възраст, а във висшето образование има отлив на средства и спортуващи. „Децата са много активно спортуващи, но до 7 клас. Треньорите ги изхабяват като спортисти, затова след 7 клас те се отдръпват от спорта и се получава този вакуум,“ посочи Туманова.
 
Светослав Цеков от ТУ Пловдив заяви, че след 90-те години в спортните училища в България не са останали специалисти, които да обучават кадрите, нивото на които е било много ниско в сравнение с предходни години. Липсата на материална база, на качествени специалисти и деца са усложнили допълнително ситуацията. Цеков счита, че в общините са тези, които трябва да реабилитират спортните училища.
 
Проф. Янева припомни, че многократно е изпращан меморандум до ММС и МОН, но без резултат до момента. Единственото, което се прави, е частично да се отпускат средства, вкл. 129 ПМС, които покриват само отделни разходи за провеждането на състезания.
 
Доц. Къчев от ВСУ посочи, че изцяло трябва да се промени политиката в спорта и БОК да не е само с представителни функции. Необходимо е да се финансира и студентският спорт, а не само ученическия. „Всеки работодател е длъжен да осигурява на работниците си нормални условия за работа, така е и със студентите, които не е редно да бъдат оставени да се занимават със спорт при подобни архаични условия,“ заяви  доц. Кънчев
 
Участниците във форума излязоха и с конкретни предложения за законови промени.
 
1.      Годишната субсидия за спорт да се обвърже с минималната работна заплата, като 2 % от минималната РЗ се отчисляват за спорт.
 
2.      Законът за спорта и Законът за висшето образование взаимно да се допълват, а не взаимно да се изключват, т.е. да се прилага чл. 25 от Закона за спорта, което въпреки автономията на университетите, да не води до ограничаване на часовете за спорт. Да се прилагат европейските спортни директиви за осигуряване на равен достъп до спорт, разширяване на спортната дейност и база.
 
Оформи се мнението, че фиксиран процент от държавния и общинските бюджети ще спомогне за трайно подобряване здравословния живот на студентите и условията за университетския спорт у нас.
 
„Само така българската държава ще докаже на практика грижата си за младите хора и ще осигури здрави и пълноценни бъдещи поколения,“ смятат участниците във форума.  

    

Потвърдено: Шефовете на ФИФА и УЕФА пристигат за юбилея на БФС

Чеферин и Инфантино идват в България другата седмица

Digital Event Zone на Fibank триумфира на международните награди Engage Awards

Финансовата институция бе финалист в 3 категории на престижния британски конкурс за постижения в маркетинга и продажбите

Проект за бъдещето: Как спортът и институциите мотивират младите хора срещу зависимостите в Област Видин

Народният представител Росица Кирова и редица спортни звезди взеха участие в спортни прояви и спортен форум по проект „Младите хора – Бъдещето на България – срещу зависимостите“

Въпреки драмите в щангите, спортното министерство плати премиите на Насар и Андреев

ММС подкрепя и ще продължава да подкрепя българските щангисти

Производители на козметика, на био тор и на мебели са големите победители в конкурса „Най-добра българска фирма на годината“

ESG политиките и устойчивото развитие бяха фокус в дванадесетото издание на състезанието, инициатива на Fibank

Министър Глушков откри семинар с директори и заместник-директори на спортни училища в България

Събитието се организира от ММС между 21 и 22 ноември

Зам.-министър Петър Младенов участва в младежкия форум Voice it 2024

Събитието е посветено на Световния ден на детето – 20 ноември

Зам.-министър Петър Младенов даде началото на футболен турнир от инициативата #BeActive

#BeActive е инициатива на Европейската комисия за насърчаване на спорта и физическата активност на гражданите на ЕС

Министър Георги Глушков откри турнир „Млад акробат“ 2024

350 състезатели от 17 клуба по спортна акробатика от цялата страна участват в съревнованието в Ботевград