Панчо Пасков e шампион на Балканите

Йоана Илиева грабна бронз при жените

Героят от Рио 2016 Панчо Пасков стана балкански шампион, като спечели „българския“ финал на сабя във Варна. Йоана Илиева грабна бронз на същото оръжие при жените.

В мача за титлата Пасков се наложи с 15-10 над своя съотборник и близък приятел Любослав Бурнев. Преди това Панчо беше повече от категоричен в полуфиналите: 15-5 над Никола Запороженко (Мол).

През август Пасков, който е студен по дентална медицина, хвърли бомбата в олимпийския турнир по фехтовка, като победи най-силния сабльор в последните години и многократен световен шампион Якименко (Рус).

„Смятам този резултат за много, много голям успех. Досега не е имало двама български финалисти един срещу друг на такъв форум“, заяви националният треньор Ивайло Воденов. Той е и личен треньор на Пасков и Бурнев, както и на Йоана Илиева, във Фехтовална академия „Васил Етрополски“.

В индивидуалната надпревара от първенството на Югоизточната европейска асоциация по фехтовка (Balkan SEEFA Championship), която беше проведена в комплекса „Спорт Палас“, участваха 104 състезатели от 6 страни.

На сабя България записа и още едно престижно класиране – 7-мо място за Георги Георгиев. Иван Зафиров и Живко Чавдаров завършиха съответно 5-и и 8-и на шпага.