Николай Жейнов е сред най-известните ни мениджъри. Работил е със Спас Делев, Грегъри Нелсън, Джереми де Ноойер, Юсеф Рабех. Особено близък бе до Тодор Батков по време на управлението му в Левски. Ето какво каза бургазлията в интервю за вестник "7 дни спорт".
- Господин Жейнов, вие сте футболен агент от 19 години. Как стартирахте в този бизнес?
- Да, точно така, започнах през далечната 1998 г. като помощник на един мениджър. В началото бях само асистент. Лека-полека започнах да навлизам в този бизнес. Мениджърът, за когото работех тогава, почина преди няколко години. Той държеше имиджовите права на Марадона. От 2000 г. съм лицензиран агент. Трудоемка работа, много неща остават невидими в този бизнес. Той е и мръсен и поради тази причина някои хора ни наричат мръсни мениджъри. Нашият бизнес се променя на всеки 6 месеца. Работя с всички страни в Европа, старая се да имам поне по двама-трима колеги, с които да си партнирам. Имах предложения от някои от най-големите мениджърски компании да работя за тях, но предпочетох да остана на пазара самостоятелно, като се съревновавам с тях.
- Може ли да сравним работата на футболния агент с тази на разузнавач?
- Да, има доста прилики и в двата бранша. Аз съм син на бивш шеф на криминалния отдел на полицията в Бургас. От баща ми, лека му пръст, знам, че в тяхната работа трябва агентурен апарат. И в нашия бизнес ти трябва сериозно разузнаване и голяма база данни, за да си добре подготвен, информиран и да можеш адекватно да работиш.
- Как се намират талантите, добрите играчи?
- Ще ви отговоря така - важна е работата по клубовете. Важно е да се изгради добра структура и тя да се ръководи от добре подготвени кадри. Образно казано, не е редно някой сега да ме сложи за шеф на АЕЦ "Козлодуй". Аз не съм подготвен да ръководя атомни инженери, нали? Същото е и в клубовете, моите уважения към много бивши футболисти, но те са подготвени да са играчи. А за да управляваш клуба и неговата спортно-техническа и административна дейност, изисква подготовка и капацитет. За съжаление голяма част от клубовете нямат добре подготвени кадри за да се изгради добър екип, който да работи правилно от скаутското звено, през селектирането, та до реалното управление на клуба. Оттам се стига до грешна селекция и до лоши резултати. У нас клубовете не умеят да работят добре с агентите.
- Защо е така?
- Има различни фактори, които влияят на този процес, но основното е, че не разбират дейността на агента. Често пъти с нас си измиват ръцете треньори или спортни директори. Обичат да казват - този ми доведе тези ментета. Да, де, ама нали вие сте ги гледали, харесали и поискали. Нали на вас ви се плаща за това от клуба. Работата на агента е да доведе желания играч и да договори условията по договора му с дадения клуб. Така че това е трудна и неблагодарна работа. В моята практика съм правил трансфери за пари, имиджови и такива, от които не съм изкарвал пари. Но съм знаел, че хората от съответния клуб ще го оценят и ще са ми благодарни в следващ момент.
- С кои български клубове работите добре?
- С всеки, който иска да работи с мен, се опитвам да отговарям добре и да помагам с каквото мога. Но имам практика в България да не предлагам наши играчи на родни клубове. Иначе съм очарован от президента на Локомотив Пд Христо Крушарски. Казвам го, защото, когато говорих с него преди и след трансфера на испанските играчи, който направихме в клуба, той показа желание да разбере целия процес по работата. Не само конкретния случай.
- В какви отношения сте с Левски? Вие работихте дълги години със "сините"?
- В добри отношения съм. Преди бяхме в по-близки отношения. Опитвам се да им помагам в търсенето на нови играчи.
- Тайна ли са имената, а и позициите?
- Да, помагам им в търсенето на футболисти. Те са набелязани и са от Европа на позициите ляв защитник, халф и нападател. Имаме определени играчи за позициите, на които се търсят. Има и параметри на финансите, в които даден играч трябва да влезе. Ако има и взаимно желание, тогава се стига до сделка и се подписва договор.
- Само за играчи, които трябва да бъдат привличани, ли ви търсят от Левски?
- Да. Поне аз не знам да има конкретно запитване за играчи от Левски, които да са предизвикали интерес от чужди клубове. Чета от медиите, че искат да се освободят от Сандберг, Деса. Никой от ръководството не ми е казал, че имат оферти за играчи и да им помагам. Не бих желал да коментирам повече детайли. Това са въпроси към ръководството на Левски.
- Работихте доста близко с Левски и при управлението на клуба на Тодор Батков.
- Да, работих, и то добре. Направихме съвместно с клуба добри трансфери. Доведох Рабех, продадох Гара Дембеле. По онова време господин Батков вадеше лични средства, за да финансира клуба. За доста от нещата разбираше какво трябваше да се прави.Трансферите са една от най- важните части от петте компонента на самоиздръжка на клубовете. Другите са инвестициите, които прави собственикът, той определя бюджета на клуба. Другите са продажба на билети, телевизионни права и реклами. И когато в най-важното ти звено - трансферите, работят хора, които не разбират, когато и в другите сфери имаш хора не на високо ниво, то ти имаш голям проблем. И клубът ти директно е на фалит. Няма как да просперираш. Чисто и просто инвестираш едни пари и ги хвърляш в дупката.
- Какво според вас доведе до така наречената Казанска афера?
- По тази тема има досъдебна преписка, която е в съда. Мога много да говоря по тази тема, но съм подписал декларация. Иначе съм дал обстойни показания пред следователите. Аз самият имам интерес да излезе всичко наяве, но засега всичко е в ръцете на съда.
- Защо се стигна до дело между вас и Георги Иванов?
- Не знам. Честно, така и не разбрах защо излезе пред медиите и в едно интервю ме нарече глупак. Сега нещата са в съда, той и адвокатите му не оспорват това, така че и това дело е в ход. Може би е нежеланието да се разпознаят собствените грешки. Тогава се привличаха много футболисти със съмнителни качества.
- Вие сте роден в Бургас. Имате и лични пристрастия към отбора на Нефтохимик.
- Вие сте първият журналист, който ме пита, а и знае, че съм от Нефтохимик. То си има и причина за това.
Моят баща беше привърженик на Локомотив Бургас, а Нефтохимик е наследник на клуба. Сега се опитвам да помагам на ръководството му с каквото мога. Господин Бошнаков иска да дава пари, да развива отбора. Лека-полека нещата се променят. Вижда се и добрата работа на Христо Янев. Рано или късно и добрите резултати ще дойдат. Като го назначиха начело на тима, си говорихме доста с него и съм приятно изненадан от това младо момче.
- Какво според вас е нивото на футбола ни? Защо стадионите са празни?
- Причините футболът ни да не е на добро ниво са комплексни. Вече казах, че клубовете не се управляват правилно, иначе имаме собственици с проспериращ бизнес. Проблемът на повечето е в това, че управлението на футболен клуб е доста по-различно от друг бизнес. В съблекалнята имаш 20-22 младежи в разцвета на силите си, всеки с егото и характера си, самочувствие и изисквания. Образно казано, съблекалнята се пръска от тестостерон и тези хора ти трябва да ги накараш да подчинят характера си, за да могат да играят като едно цяло. Това, вярвайте ми, е ужасно сложно. Другата част са хората, които управляват клуба. Те също трябва да са професионалисти всеки в своята област. Трябва да ги накараш да вярват в това, което работят. При тях трябва да се приложи идеята, че работейки за клуба, добре ще спечелят кариерно и финансово. Ще ви дам един пример. Когато сме в трансферен период в България, доста тимове не могат да ти дадат оторизация, ако им поискаш такава в петък след 15 часа. Просто те вече са в почивка. Няма кой да напише даже един имейл. Половината ходят на почивки точно когато е пикът на трансферите. Когато трябва да направиш трансфер, няма с кого да се свържеш, няма кой да ти даде документ. Това е ежедневие в България. Аз съм имал скаути, на които се обаждам вечерта за даден играч да го погледнат. Той ми казва: "Чакай сега, че гледам "Биг Брадър". Ето това е нивото. Как тогава от такива хора да очакват собствениците, че могат да изградят добри отбори с добра селекция? У нас всеки дава акъл какво трябва да се направи, но никой не казва как да се стигне до резултатите. Знаете ли, има една поговорка - "Пази, боже, от работливи глупаци", ще ти направят много поразии.