Ботев (Пд) започна годината с поражение (ВИДЕО)

13-кратният унгарски шампион Хонвед надви „канарчетата” с 2:0 в Алания

Ботев (Пловдив) стартира контролите със загуба, след като отстъпи с 0:2 пред Хонвед, заемащ второто място в местното първенство, макар и с равни точки с лидера Видеотон.

Двубоят започна с едноминутно мълчание в памет на жертвите от катастрофата с унгарския автобус в Италия преди 3 дни, в която загинаха 16 деца, а други 28 бяха ранени.

Спарингът в турския курорт Алания бе пропуснат от три „канарчета”, а именно Лъчезар Балтанов, Фелипе Бризола и Омар Косоко. Първите двама изостават кондиционно след дълго отсъствие, докато Косоко се оплаква от болки в ахилеса. Иначе треньорът Николай Киров използва всичките си налични 19 състезатели.

Специалистът започна с Георги Георгиев на вратата, Радослав Терзиев и Кристиан Димитровв центъра на защитата и Цветомир Панов и Крум Стоянов, като крайни бранители. В халфовата линия той заложи на Меледже Омнибес, Серкан Юсеин, Тодор Неделев, Лазар Марин и Милко Георгиев, а на върха на атаката стартира Борис Тютюков.

На полувремето и в хода на втората част треньорът на Ботев направи и всичките 8 промени, като в игра се появиха Рангел Игнатов, Даниел Златков, Радослав Апостолов, Атанас Ташолов, Иван Кирев, Никола Марин, Кристиан Добрев и Петър Чалъков. Цял мач на терена останаха капитанът Тодор Неделев, Крум Стоянов и вратарят Георги Георгиев.

13-кратните шампиони на Унгария първи имаха шанс за гол, след като в 13-ата минута Радослав Терзиев сгреши и това позволи на съперник да се озове сам срещу вратаря, ала Георги Георгиев показа класа.

Ботев отговори почти веднага с удар на Тодор Неделев извън пеналта, който бе отразен от вратаря, а после Борис Тютюков не успя при добавката.

В 23-ата минута нападател на унгарците с глава прати топката в страничната греда, а в 29-ата те поведоха в резултата. Камбер засече центриране от свободен удар, също с глава, за да изпрати топката в мрежата на Ботев - 1:0.

Не след дълго отново Неделев бе близо до гола след хубав прехвърлящ изстрел, но не сполучи.

След паузата пак той изведе Серкан Юсеин, който обаче стреля встрани и после пропиля още две възможности. Такива се откриха още пред тийнейджъра Иван Кирев и ветерана Крум Стоянов, но те също нямаха шанс.

Малко по-късно 18-годишния талант вкара красиво изравнително попадение, но съдията не зачете гола заради странен фаул в атака.

Противно на логиката унгарците удвоиха преднината си в 84-та минута, с единствената си опасна атака след почивката, при която Душан Василиевич засече прострелно центриране за крайното 2:0.

Стартов състав на Ботев (Пд): Георги Георгиев, Никола Марин, Даниел Златков, Атанас Ташолов, Крум Стоянов, Радослав Апостолов, Петър Чалъков, Тодор Неделев, Рангел Игнатов, Кристиан Добрев, Иван Кирев;

Групата на Ботев (Пд) за лагера в Турция*: Георги Георгиев, Мартин Димитров, Иван Чворович, Цветомир Панов, Никола Марин, Крум Стоянов, Лазар Марин, Радослав Терзиев, Кристиан Димитров, Даниел Златков, Атанас Ташолов, Серкан Юсеин, Радослав Апостолов, Меледже Омнибес, Петър Чалъков, Фелипе Бризола, Милко Георгиев, Тодор Неделев, Лъчезар Балтанов, Иван Кирев, Омар Косоко, Кристиан Добрев, Борис Тютюков, Рангел Игнатов

*В България се възстановяват Емил Камберов и Исмет Рамадан.

Срещата с унгарците бе първа от шестте предвидени по време на лагера в Алания.

На турска земя Ботев има фиксирани контроли още с отборите на "Пакси" /28.01/, "Пелистар" /01.02/ и "Анжи" (Махачкала) /02.02/, търсят се съперници и за датите 27-ми и 30.01.

Преди подновяването на първенството възпитаниците на Николай Киров ще премерят сили и с втородивизионния "Оборище" /08.02/ и с елитния "Верея" /11.02/.