Служебният министър на спорта Даниела Дашева посочи успехите на Григор Димитров като резултат от работата на българската школа по тенис. Според нея в основата на това, което представлява в момента първата ни ракета, стои фактът, че той е бил открит именно в България, след което е бил развит професионално от следващите му треньори.
Григор прави първите си стъпки в тениса под наставленията на баща си Димитър Господинов, като на 15 години заминава в испанската академия "Санчес Касал", подпомогнат от Христо Стоичков и фондацията на Димитър Бербатов.
Днес следобед най-добрият ни тенисист ще спори с Виктор Троицки (Сърбия) за място на полуфиналите от турнира „Sofia Open”, който е от категорията АТР 250 и е с награден фонд 540 310 евро. Мачът между Григор и сърбина е четвърти в днешната програма на централния корт и ще започне не по-рано от 18:00 часа. До този момент двамата са изиграли четири двубоя помежду си, а резултатът от тях е равен - 2:2 победи.
"Следя изявите на Григор, разбира се, му се радвам, тъй като успехите на Григор са на българския спорт. Благодарение на България е това, че той е открит и развит като талант в България", коментира Дашева.
„Разбира се, след определена възраст е нормално да премине на друго ниво, към професионалния тенис, за да повиши нивото си. Той е български успех. Тъй като е от българската школа по тенис”, допълни тя, след като вчера представи екипа, с който ще работи, като най-ярко се откроява името на Емил Костадинов. Една от легендите на българския футбол няма право да бъде заместник, тъй като няма нужното образование, и затова е в ролята на съветник. Двамата изразиха мнение, че трябва да има приоритизиране на финансирането на спортните федерации. Дашева посочи 10-ина централи, които трябва да получават по-солидни средства за сметка на останалите.
"Не е възможно с финансовите средства, които притежава спортът, да финансираме изключително голям брой спортове. Има такива, които в годините са доказали своите успехи на олимпийски игри - основно борба, като наш традиционен спорт. Смятам, че трябва да финансираме задължително три базови спорта - лека атлетика, гимнастика и плуване, както и зимни спортове, в които имаме успехи - биатлон, сноуборд. Също художествена гимнастика. Поне 10 спорта трябва да бъдат с приоритет", отчете Дашева.