Тази вечер ще се изиграе последната порция от два първи мача в осминафиналите на Шампионска лига. Ювентус и Севиля бяха в една група, а сега италианският шампион гостува на Порто, докато андалсийците приемат най-изненадващия шампион в историята на Англия – Лестър.
Порто – Ювентус
21:45, „Ещадио до Драгао”
По-добре го опознайте, преди да направите оферта. Който иска да купува от Папата, трябва да извади големите пачки. Работилницата на Порто е може би най-скъпата в Европа. А Жорже Пинто да Коща е президент и собственик на клуба от 35 години. Не обича папския си прякор, даден му в родината, но очевидно трябва да имаш и нещо мистично, за да се задържиш толкова дълго начело. През главата му минаха какви ли не полемики, включително 2-годишна присъда за корупция със съдии, за която по-късно бе оправдан. Но преди всичко в неговото CV блести едно число: 58. Това е рекордният брой на трофеите, които е спечелил като президент на Порто. Превръщат го в най-успешния за всички времена. През декември вулканичният Пинто да Коща ще е на 80 години, но казват, че не се е променил. Мразен и обичан, включително и от жените. Сериен производител не печалби (Хълк и Фалкао са само два примера) и създател на треньорски феномени (Мауриньо и Вияш-Боаш).
Днешният първи осминафинал в Шампионската лига между Порто и Юве пък поражда спомените от финала за КНК през 1984-а, когато в Базел Старата госпожа побеждава с голове на Виньола и Бониек (2:1). Настъпи ли времето за реванш... "Какво ми казва думата "Ювентус"? Базел, 1984 година. Когато за първи път се кандидатирах за президент през 1982-а, казах, че искам финал в Европа, а само две години по-късно вече го бяхме постигнали. Имаше ентусиазъм, изиграхме велик мач. Не бяхме с нищо по-слаби от Ювентус. Биха ни заради съдиите... Но това беше урок. Зарекох се, че следващия финал ще го спечелим. Така се и случи. Победихме Байерн за КЕШ 3 години по-късно", спомня си Пинто да Коща, който освен трофеи вкара в касата на клуба и солидни постъпления от трансфери като Деко в Барса, Карвальо в Челси, Моутинъо в Монако и много, много други.
"Буфон е най-великият в историята на Ювентус заради несломимата си любов към клуба дори когато изпадна в Серия Б. Но ние си имаме Касияс. Както и много други играчи, които ги чакат големи кариери - Андре Силва, Данило, Руй Педро, Отавио, Корона, Рубен Невеш, Алекс Тейес, Ерера, Брахими...", признава Пинто да Коща по повод днешния сблъсък на "До Драгао".
"Мислил съм много пъти да се оттегля, но никой още не е излязъл да ме замени. Докато членовете гласуват за мен, няма как да спра. Те ми дават силите да защитавам Порто. Нямам страх да се изправям срещу трудните моменти. Помните, че без мотив бях изхвърлен от футбола за известно време. Но имах щастието да изпитам и специални моменти. Като например спечелването на КЕШ през 1987-а, отварянето на "До Драгао" и раждането на нашия музей", завърши той. Роден е през 1937-а, а още на 20 започва да работи в клуба.
Севиля – Лестър
21:45, „Рамон Санчес Писхуан”
Играчите на Лестър отпътуваха за Испания с усмивки на лицата си, макар трудно да има отговор на положителните емоции, които демонстрираха на летището в Източен Мидландс. Клаудио Раниери и възпитаниците му ще се опитат да преобърнат катастрофалния сезон тази вечер в 21:45 часа, когато гостуват на Севиля в първи осминафинален сблъсък от Шампионската лига. Лисиците успяха да спечелят за изненада на всички Висшата лига през миналата кампания, но сега са в борбата за оцеляване и имат 5 поредни поражения в шампионата. Мизерният им сезон се влоши още повече в събота, когато третодивизионният Милуол ги изхвърли от ФА къп с гол в последната минута на Шон Къмингс, въпреки че по-рано „лъвовете” бяха останали с 10 човека.
Но Шампионската лига може да се окаже спасението на този тежък и уморителен за Лестър сезон както от физическо, така и от психологическо естество. Така се получи по-рано, когато лисиците спечелиха 4 от б-те си двубоя в груповата фаза, заставайки на върха. 2500 английски фенове ще подкрепят своите любимци на "Санчес Писхуан", а целта ще бъде шансовете да бъдат запазени преди реванша на "Кинг Пауър" на 14 март. От отбора вярват, че ще могат да измъкнат най-малко 1:1 при тази своя визита.
Феновете на „лисиците” днес ще имат и обяд заедно с испанските си колеги, а след него ще се запътят към разпродадения до краен предел стадион. Мениджърът Раниери заяви в събота след поражението от Милуол, че иска "гладиатори и войници" в своя отбор, за да могат да спасят сезона: "Ще говоря отново с играчите. Те трябва да знаят, че сме длъжни да се борим във всеки един мач. Имам нужда от войници, от гладиатори, точно като тези 10 гладиатори от Милуол, които ни победиха".
Лестър за пръв път оцелява в европейска кампания след Коледа. „Лисиците” ще се уповават на здравата си защита, която успя да запази 2 сухи мрежи в първите 2 визити от груповата фаза на Брюж и Копенхаген. Любопитното е, че 2 от последните 3 европейски кампании на англичаните приключиха именно срещу испански противник. През 1961/62 Атлетико Мадрид елиминира Лестър с общ резултат 3:1 в КНК, а през 1997/98 отново дюшекчиите се справиха с англичаните с общ резултат 4:1.
Севиля от своя страна може за пръв път да бъде сред най-добрите осем в най-елитния клубен европейски турнир от 59 години (1957/58). Тогава андалусийците загубиха на 1/4-финалите тежко от Реал Мадрид с общ резултат 2:10. Този етап се оказва трудно преодолим за Севиля, като през 2008-а тимът загуби от Фенербахче, а 2 години по-късно от ЦСКА Москва.
Хорхе Сампаоли съвсем открито говори за това как неговият отбор иска да диктува събитията на терена и да играе атакуващо, а според него това е най-добрият начин да бъде смазан противникът. С просто око може да се види, че аржентинецът иска да направи отбора си главно действащо лице на терена. В Примера от общо 23 двубоя в 21 от тях Севиля владееше повече време топката, около 59%. Само 2 отбора във вътрешното първенство успяха да променят тенденцията - Барселона и Лае Палмас. Задачата на Лестър съвсем не изглежда лесна.