1. Novsport
  2. Институции
  3. Министър Кралев: Ключовата дума в българския спорт трябва да е справедливост

Министър Кралев: Ключовата дума в българския спорт трябва да е справедливост

„Не може 80 000 души в България да се занимават с този спорт и ние да го подценяваме"

Министър Кралев: Ключовата дума в българския спорт трябва да е справедливост

Справедливото разпределение и контролираното изразходване на държавните средства в спорта ще бъдат приоритет и във втория мандат на Красен Кралев като министър на младежта и спорта. По време на гостуването си в предаването „Спортна треска” по БНТ1 той гарантира, че няма да прави никакви компромиси в това отношение.

„Справедливост – това е ключовата дума, която вълнува не само хората в спорта, но и всички българи. Нашата държава няма такъв ресурс за спорт, с какъвто разполагат развитите страни от Европейския съюз и Северна Америка. Но все пак средствата не са малко и всички българи трябва да бъдат убедени, че те ще се изразходват справедливо”, заяви министър Кралев.

Той отново акцентира върху факта, че в предишния му мандат за пръв път държавата отделя средства за българския футбол.

„Не може 80 000 души в България да се занимават с този спорт и ние да го подценяваме – коментира министърът. – Средствата, които сме отделили, отиват изцяло за детско-юношеския футбол. Всички искаме да имаме успехи и да печелим мачове, но няма как да ги постигнем, ако не обърнем внимание на детските школи. Вярвам, че това е ход в правилната посока.”

По актуалната тема с базата на ЦСКА министър Кралев бе категоричен, че въпросът ще се реши в най-кратък срок. В момента се работи по споразумение между Столична община и Министерството на младежта и спорта за разсрочване на дължимите 1 млн. лева. Това са данъци и такса смет, които по договор трябва да се поемат от наемателя, но които ММС като собственик на имотите дължи на Общината. Веднага след разсрочването ще продължи процедурата по апортирането на базите в Национална спортна база и ще бъде обявен търг за отдаването им.  Именно покриването на старите задължения ще бъде и основно условие към дружеството, на което ще бъдат отдадени стадион „Българска армия” и базата в Панчарево.

„Надявам се без напрежение нещата да бъдат сложени на мястото. Има си законови правила и те ще се следват. Всички критерии ще са прозрачни и ще могат да се коментират”, декларира министърът.

Основен приоритет на Министерството на младежта и спорта е и реконструкцията на стадионите, поставянето на осветление и нова тревна настилка на клубовете от Първа професионална лига.

Министър Кралев говори за някои от последните български успехи на международната сцена. За победите на сестрите Габриела и Стефани Стоеви в бадминтона той каза: „Във федерацията се работи на изключително високо ниво. Тъй като има успехи, преразгледахме бюджета и подкрепихме бадминтона. Това е един от най-лесно достъпните спортове. На световно ниво не можем да се преборим с азиатците, но в Европа сме водеща сила. Сестри Стоеви заслужават уважение и дават добър пример на подрастващите.”

През настоящата година по програма на Министерството на младежта и спорта са закупени голям брой ракети за училищата, за да могат повече деца да се занимават с бадминтон.

Силното представяне на българските борци и спечелените от тях шест медала на европейското първенство в Нови Сад е доказателство, че и в Българската федерация по борба се работи в правилната посока, заяви Красен Кралев. Според него борбата е не само най-успешния в исторически план български спорт, но е и натоварен с най-големи обществени очаквания.

„На последните Олимпийски игри представянето не беше на очакваното ниво и затова седнахме с ръководителите на федерацията да търсим решения – коментира министърът. - Те направиха много задълбочен анализ, няколко месеца работиха наистина къртовски, за да предложат програма за рестарт и реформи, която е изключително интересна. Програмата допадна на нашия екип и финансирането беше увеличено. Намерихме за правилно решението да се създадат шест регионални центъра, за да има повече срещи между състезателите. Това е за сметка на безкрайните лагери, на които не може да се поканят повече от двама-трима в категория. Аз се радвам, че след промените има обнадеждаващо начало и очаквам приятни изненади от предстоящото световно първенство.”

Натурализирането на новия европейски шампион Тарек Абдеслам е доказателство, че това е една успешна политика, убеден е министър Кралев. Той припомни, че всички държави привличат натурализирани спортисти, в което няма нищо лошо.

„Има много такива спортисти, които са печелили олимпийски и световни медали и са ни носили радост”, посочи министърът и в случая с Тарек Абдеслам благодари за съдействието на Министерството на правосъдието и на вицепрезидента Маргарита Попова.

„Той е изключителен състезател, най-добрият в категорията си – коментира Красен Кралев. – Трябва да продължим с тази политика, но да привличаме млади и перспективни спортисти.”

В последните 10 години са били натурализирани над 130 състезатели, от които само 30 имат по-сериозен принос за българския спорт. Ето защо занапред ще се залага повече на деца, юноши и младежи до 18-годишна възраст, които впоследствие могат да се включват в националните отбори. Конкретен пример са не само състезателите по борба, но и футболистите на „Лудогорец”, които могат да играят за България.

Красен Кралев определи като изключително неприятен случая с уличаването на щангистката Даяна Димитрова в употреба на фуросемид.

„Недопустимо е това да се случва. Водихме разговори по тази тема с президента на федерацията по вдигане на тежести Неделчо Колев. Тук става въпрос за подаване на сигнал конкретно за даден клуб и за дадени спортисти. Ние заставаме ясно и категорично срещу забранените субстанции. Федерацията има тежка раница с нарушения на гърба си и трябва да бъде още по-безкомпромисна. Недопустимо е да се случват такива неща и то с деца”, зави министърът.

Кралев изрази увереност, че Българската федерация ще спечели третото дело в Международния арбитражен съд срещу наложената глоба от Международната федерация.

„Мисля, че има субективен елемент в това наказание от страна на Международната федерация. Още повече, че само преди няколко дни нейният президент Тамаш Аян обави, че страни като Азербайджан, Русия, Турция, Беларус, Казахстан и Молдова, които са със съществен принос за развитието на щангите не трябва да търпят толкова строги допинг наказания. А ако говорим за принос за вдигането на тежести в света, България със сугурност е в топ 3”, обобщи той.

По въпроса с решението на Българската федерация по мотоциклетизъм да замрази дейността си заради липсата на държавно финансиране, министърът бе категоричен, че в целия свят това е комерсиален спорт.

„Не виждам защо на държавата трябва да се вменява отговорността върху неумението да се привличат средства. Няма как всички спортове да бъдат на държавната хранилка. Мотоциклетизмът и автомобилизмът са скъпи спортове. За последните 10 години над 20 милиона са отделени за инвестиране в мотоциклетизма. Не знам друг спорт да е бил толкова силно подкрепян”, каза Кралев.

С цел справедливо и контролирано разпределение на държавните средства в спорта се извършват постоянни проверки и ревизии на федерациите. Като лош пример Красен Кралев посочи Българската федерация по шахмат.

„Не мога да позволя да се харчат пари кой както си иска. – заяви министърът. – В шахмата има много сериозни конфликти между клубовете и това е от години. Аз заварих изключително неприятно положение с натрупана агресия, с клевети от двете страни. Опитват да принудят министъра да им реши проблема. Така не става. С всички федерации, които съм заварил в конфликтна ситуация, се разбрахме. Тази федерация е типичен пример за това как не трябва да се случват нещата в българския спорт. Имат да връщат 380 000 , който с лихвите стават 476 000 лв. Аз като министър следвам буквата на закона и компромис няма да направя.”

Сред задачите на Красен Кралев през втория му мандат е изграждането на нов научен център за спортна подготовка, за да може зад всеки добър спортист да стои щаб от специалисти -  лекари, психолози, биохимици.

Министър Глушков откри семинар с директори и заместник-директори на спортни училища в България

Събитието се организира от ММС между 21 и 22 ноември

Зам.-министър Петър Младенов участва в младежкия форум Voice it 2024

Събитието е посветено на Световния ден на детето – 20 ноември

Зам.-министър Петър Младенов даде началото на футболен турнир от инициативата #BeActive

#BeActive е инициатива на Европейската комисия за насърчаване на спорта и физическата активност на гражданите на ЕС

Министър Георги Глушков откри турнир „Млад акробат“ 2024

350 състезатели от 17 клуба по спортна акробатика от цялата страна участват в съревнованието в Ботевград

Утвърдиха съставите на четири комисии в БФВ

Промени има във всяка една, а в три от комисиите има и нови председатели

Шампионско съзвездие и институции участваха на форум и спортни събития по проект „Младите хора – Бъдещето на България – срещу зависимостите“

Проектът има за цел да работи за превенция и намаляване на зависимостите сред младите хора в България

Даян дьо Навасел дьо Кубертен -  потомка на основателя на  съвременните олимпийски игри, се включи в проекта „Младите хора – Бъдещето на България - срещу  зависимостите“

Участие в инициативата взеха още почетният консул на Италия в Пловдив Джузепе де Франческо, бронзовата медалистка от Игрите в Токио Евелина Николова и борецът Микяй Наим

Националният отбор по щанги остава без треньор

Стефан Ботев е новият президент на федерацията по вдигане на тежести

Пощенска банка и Столична Община – Район Витоша стартират мащабно стратегическо партньорство за облагородяване на градската среда и подкрепа на образованието на децата и младите хора в района

Първи етап от дългосрочната програма на Пощенска банка за инвестиции в местните общности ще бъде 68 000 лв. за облагородяване на ключово градско пространство