1. Novsport
  2. Други спортове
  3. Финал за купа за авиоконструктори в Пазарджик днес

Финал за купа за авиоконструктори в Пазарджик днес

Днес, в Пазарджик (парк Острова), ще се състои финала от Световната купа в памет на Асен Йорданов -първият български авиоконструктор по чийто учебници се учат и до днес авиоинженерите по цял свят. Той ще бъде проверка на съдийския и технически състав, както и на нашия национален отбор

Финал за купа за авиоконструктори в Пазарджик днес
Днес, в Пазарджик (парк Острова), ще се състои финала от Световната купа в памет на Асен Йорданов -първият български авиоконструктор по чийто учебници се учат и до днес авиоинженерите по цял свят. Той ще бъде проверка на съдийския и технически състав, както и на нашия национален отбор.

Отборът на България ще се представи и в четирите класа на Кордовите модели както следва:
1. Клас F2A скоростни модели - двигател до 2,5 куб.см. с резонансна тръба, развиващ около 40 000 об./мин. и позволяващ да се достигат скорости до над 300км/ч . Най-често срещаната конструкция на моделите е асиметрична с 1 крило и с еднолопатна перка, направени така за по-ниско съпротивление.
Представителите за България в този клас са:

Мъже: м.с. Георги Кабаков от Пловдив, Стефан Стефанов от София и Георги Леков от Пловдив.
Юноши: Цветан Минев от Ловеч, който вече лети със скорост над 200км/ч.
2.Клас F2B -Акробатични модели за фигурен пилотаж . Изпълняват фигури от комплекс съобразен с международния правилник и оценяван от международно жури със съответните коефициенти. Самолетите са с размери от порядъка на 2м размах на крилете и 1,50м дължина на тялото. Двигателите са с електро захранване от батерии или ДВГ с обем от 7 куб.см до 15 куб.см.Витлата са дву или трилопатни според мощността на двигателя.

Нашият национален отбор в този клас ще се представи от:
Мъже: м.с. Ангел Маргаров от Пловдив, Светослав Синапов от Варна, Захари Захариев от Троян.
При юношите ще бъдем представени единствено от Деян Пазвански.

3. Клас Тим Рейсинг - модели за отборно надбягване. Три екипажа състоящи се от пилот и механик имат за цел да изминат най - бързо 100 кръга равни на 10km с резервоар ограничен до 7 куб.см. Времето за изминаване на това разстояние е около 3-4 минути.

Дистанцията на голямата финална гонка е 200 кръга равни на 20 км. Времето тук е от порядъка между 6 и 7минути. За да изминат тези разстояния с посочените резервоари, на пилотите се налага да гасят в определен момент своя двигател и да кацнат в бокса при механика минимум 3 пъти по време на гонката, където да заредят с гориво под налягане и отново да излетят.
Уникално състезание наподобяващо Формула 1, само че се случва със "самолети"- силно емоционално и увличащо.
Завърнали се след дълго прекъсване в новопостроената специално за този клас писта, ще видим майсторите и конструктори на самолети и двигатели: Христо Йотов - пилот с механик Любомир Колев от Русе, Братята Христо и Валентин Христови също от Русе и Стоян Ламбрев и Васил Милев от Пловдив.
Световните шампиони са от Австралия, които ще пристигнат на 23-и август за да участват на 24-и и 25-и в подготвителния кръг от Световната купа.
4. Клас F2D - модели за Въздушен бой. Тези два модела най - често са тип летящо крило с двигател до 2,5 куб.см и с прикрепена с конец 3 м хартиена лента, която всеки противник се стреми да отреже повече пъти и да се задържи повече време във въздуха.
Всеки екипаж има право на 2 модела за един бой и ако единия самолет падне, се излита с втория и така в продължение на 4 мин се наблюдава непрекъснато преследване, отбрана както и тарани понякога по противниковия самолет, което прави класа Въздушен бой крайно динамичен и интересен за деца и възрастни.
Голямото предимство на този клас е, че не изисква специална писта -всяка поляна или тревно игрище с диаметър 40 м е достатъчно за да се лети с тези модели, да се тренира и провежда състезание.
Излитането а понякога и кацането се извършват от ръка, което се случва благодарение на високата тяговъоръженост на този тип модели снабдени с мощни свещови ДВГ.

България има престижни класации като отборното 6 място на Европейското първенство в Сърбия 2009г., така по единично - 4-о място на м.с.инж. Димитър Вълканов на Световното в Унгария 2010г допринесло и за крайното отборно класиране - 10 място на България в този клас.

Инж. Димитър Вълканов е роден в Елхово в семейство на лекари, завършва машиннно инженерство и печели Зелена карта за САЩ, където работи и живее със семейството си. Той пристига специално от щатите за да вземе участие в Световното първенство, което се провежда за първи път в България. Той заедно с м.с. инж. Любомир Дончев и Ромео Дончев, както и юношата Ивайло Захариев ще защитават честта на България.

Журито, което ще разрешава възникнали спорове и ще даде крайната оценка за провеждането на Световното е в състав:
Президент - г-жа Джо Халман от Великобритания.

Членове са Бохумил Вотипка от Чехия и Карл Плоцинс от Латвия.

Съдиите във всички класове са от чужбина с изключение на Петко Кичев от Бургас, който има опит от проведените досега Световни купи в България. Авиомоделисти от цяла България ще се включат като лица за технически контрол и хронометристи във всички класове.

Франция ни оказва неоценима помощ като ще ни изпрати 4 доброволци с опит в провеждането на такъв род състезания.
Голяма помощ в подготовката ни оказаха г-жа Халман от Великобритания и Жан Пол Пере от Франция, както и Ингемар Ларсон от Швеция, които инспектираха и следяха подготовката на съоръженията и ни даваха безценни съвети.

Огромна роля за успешното реализиране на проекта Световно първенство 2012, изигра Решението на Общинския съвет на гр Пазарджик , което ни предостави терен за безвъзмездно ползване, върху който БФА построи със съдействието на фирма Сигма Строй и лично на собственика и г-н Ангел Палаозов пет нови писти.

Безценна помощ ни оказаха Кмета г-н Попов, Зам кмета г-н Петров, както и всички общински фирми под ръководството на г-н Стефанов.
При затревяването на новите писти при тези тежки условия (сухо и горещо време) бе извършен подвиг! Той се случи благодарение на биолога Петко Куртев, който със съвети и своя личен труд ръководи неуморно бригадата за поливане, торене и окосяване на терена.
Прекрасна нова вилка за Скоростните модели сътвори инж. Митко Гарабетов от фирма Филпласт Пловдив, който също изгради с неговите хора крайно необходимите метални конструкции обезпечаващи успешното провеждане на първенството. Негова и на Сотир Лазарков е заслугата за прекрасната маркировка на състезателните кръгове.

Благодарим и на всички доброволци,които се включиха със своя труд в довършителните работи. 

Победа за България и традициите ни в световната акробатика

Моята най-голяма мечта е да видя акробатиката включена в програмата на Олимпийските игри, обяви Христова

efbet Висша лига по тенис на маса стартира с откриващи кръгове на 23 и 24 ноември 2024 г.

На 23 и 24 ноември 2024 г. ще бъдат дадени първите удари от новия сезон на efbet Висша лига по тенис на маса за мъже и жени

Чепаринов завърши на пето място на европейското първенство

В заключителния 11-и кръг на турнира 38-годишният ни шахматист направи реми

Иван Чепаринов запази реални шансове за медал от Европейското

Българинът спечели партията си от предпоследния кръг на форума

Риболовците от Япония обраха купите на световното във Велико Търново

Вижте как премина състезанието в старата столица

Завърши спортният празник посветен на Деня на християнското семейство

При голям интерес в Спортен комплекс „Локомотив“ във Варна се проведе поредното издание на спортния празник

Габриела Стоева и Евгени Панев станаха шампиони в Бахрейн

След победа над представители на ОАЕ

България със сребро на сабя за Световната купа

Турнирът се проведе в Ташкент

Алберт Попов в топ 20 на слалома в Леви

Френски триумф във Финландия