Тройната балканиада по бейзбол, софтбол и слоупич за смесени отбори бе открита на ст. Октомври в Технически университет. София дава пример и променя световните стандарти с организирането на подобни комбинирани прояви, което се случва за втори път в историята, след дебютното Балканско първенство състояло се преди няколко години у нас.
На тържественото откриване присъства посланикът на Куба у нас Педро Пабло Сан Хорхе, зам.-посланикът на Япония в София Сусумо Уеда, генералният секретар на Европейската федерация по софтбол Ами Баран, вицепрезидентът на Европейската софтбол федерация Петра Аренц, кметът на Община Студентска Димитър Дилчев и др.
Всички те бяха поздравени от президента на Българската федерация по софтбол Юрий Алкалай, който отбеляза, че точно преди три десетилетия на същото игрище са се състояли първите занимания по бейзбол и софтбол, двата спорта тези дни празнуват 30 години организирана дейност в България. По този повод по-късно тази вечер у нас ще пристигне и Рикардо Фракари – президент на Световната конфедерация по бейзбол и софтбол (WBSC), очакват се още г-н Дидие Семине и г-н Габриел Вааге – президенти на Европейските Федерации съответно по бейзбол и по софтбол (CEB и ESF).
Алкалай покани гостите за „първото хвърляне“, с което тройната Балканиада бе тържествено открита. Срещите по отделните програми започнаха още тази сутрин. Те ще продължат в петък и в събота сутринта, когато от 10 ч. са насрочени финалите - съответно на ст. Октомври и в 73-то училище, а следобед предстои слоупич и вечерта – Players party на Октомври.
Честването на 30 години организирана дейност в бейзбола и софтбола в България ще продължи утре в 11.30 ч. в НСА, където президентът на WBSC Рикардо Фракари ще бъде удостоен с титлата "Почетен професор" на НСА и по случай встъпването ще изнесе публична лекция „Предизвикателствата пред Международната федерация в съвременния свят“, а вечерта по случай юбилея е предвиден коктейл в х-л "Витоша Парк".
"Предвиждаме доста неща да се случат в близките месеци до септември - разкри Алкалай. - Световната конфедерация в момента представя на обществеността един нов прочит на играта, който е предназначен за деца. Казва се "Бейзбол 5" и на практика е игра, която всяка група дечица с един тебешир и една топка за тенис може да играе на улицата с голи ръце. Надяваме се, че общината ще ни разреши да направим първия демонстративен турнир по този спорт пред паметника на Съветската армия. След това се надяваме да намерим средства, за да направим верига от такива турнири на централните площади във всички градове, в които се играе бейзбол в момента, а впоследствие и във всички градове, които проявят някакъв интерес. Активните градове са София, Дупница и Благоевград, а предварителни разговори по въпроса имаме със Стара Загора, Казанлък, Козлодуй и Русе. Паралелно започваме дейност в Софийска област, така че да привлечем нови деца. Имаме екипировката, надявам се че имаме и хората, с които можем да го направим."
Засега остава отворен въпросът с материалната база, тъй като продължава неяснотата около бейзболното игрище в националния спортен център "Диана" в столичния кв. "Дианабад". “Хубавата новина е, че преди три дни е постигнато споразумение между софийските клубове и "Национална спортна база" ЕАД, така че тези дни ще бъде подписан договорът за предстоящия сезон в Българската бейзболна лига. Което означава, че СТК ще трябва да пренасрочи част от мачовете, когато този стадион стане наличен. Очакваме, че това ще стане в рамките на следващите две седмици. Договорът може би ще бъде такъв, че отборите, които ползват стадиона - Юнак, Блус и Атлетик, ще имат грижа за поддръжката му и ще заплащат единствено режийните разходи на НСБ. В интерес на истината наемът, който е договорен, е приличен, поне на фона на това, което се случва в София," каза още Алкалай.
По инициатива на Юрий Алкалай България стана известна с това, че първа организира обединените шампионати по софтбол, бейзбол и микс софтбол. Това послужи за пример и бе последвано като тенденция за бъдещите формати в турнирите и първенствата на световните и европейските централи.
От 1995 г. Балканските федерации провеждат регионални състезания по бейзбол и софтбол, а от 2009 г. и по софтбол за смесени отбори. България във времето се наложи като лидер във всички категории и с малки изключения е носител на Балканската титла. Тези шампионати нямаха строго определена цикличност и свързаност в програмите, но по инициатива на БФ Софтбол и Юрий Алкалай (тогава вицепрезидент на Европейската Софтболна Федерация и зам.-председател на комисията за развитие на Световната Софтболна Федерация), през 2015 г. за първи път в света, на едно място и по едно и също време (София 22-26.04.2015) се състоя регионален шампионат по трите основни вида спорт (бейзбол, софтбол и софтбол за смесени отбори). Този формат сега се повтаря в същия вариант с тройната Балканиада тези дни в София.