Започва спасителната акция за Боян Петров

Ако има храна, вода, кислород, няма причина в лошо време да тръгва надолу, той е разумен, заяви организаторът на експедицията на българина

Започва спасителната акция за Боян Петров
Очаква се в следващите часове да започне спасителната акция за българския алпинист Боян Петров. Както се знае той е в неизвестност в Хималаите от 29 април, когато е видян и чут за последно.
 
Един от членовете на екипа на Боян Петров - Деян Петков, който е организатор на последната му експедиция, даде информация от последните часове в Непал.
 
Организаторът бе категоричен пред Нова телевизия, че застраховката на Боян Петров е достатъчна за издирвателни и спасителни действия. Днес или утре, стига времето да позволи, ще се стигне до лагер 1 и 2. Информация се очаква още днес, ако шерпите стигнат до лагер 1. По последни данни нагоре към него вече са тръгнали 3-ма шерпи.
 
"Не е странно, че е намерена палатката му. Той вероятно се е качвал към върха по това време. Тя е съвсем малка палатка. Оставя се на място в лагер 3, катериш само с най-необходимото за деня," каза Деян Петков. 
 
"Боян е изключително подготвен, и физически, и психически. Има вариант да е слязъл и по друг маршрут, но те не са много. Има и други примери. Гадаем обаче," каза още организаторът.
 
"Всичко бе наред, планът беше на 29 да тръгне към върха и на 3-4 да започне изкачването. Той си е оставил телефона в базовия лагер, което също не е необичайно. В експедициите е нормално да се разменят неща, а след него е трябвало да тръгне друга група. Телефонът тежи, батериите падат бързо. За да стопляш неща на тази височина трябва да ги държиш до себе си, а е по-добре това да е вода, инсулин," обясни Петков, който се е чул с Петров на 28 април.
 
"Боян обича да върви сам, чувства се по-комфортно. Когато си с друг, наистина си помагате, но трябва и да се грижите един за друг и да вървите в едно темпо. А Боян обича със собствено темпо, той обикновено винаги е от най-бързите, най-силните," продължи Деян Петков.
 
"И друг път се е случвало да нямаме връзка с него една седмица, но сега нямаме информация и от други хора по маршрута. Но тази година има много малко хора на Шиша Пангма, и няма хора, от които да разберем. Иначе няколко дни изкачване, 1-2 дни докато слезе, и се събира седмица", каза още организаторът.
 
"Ние се надяваме, докато неговите колеги са се качвали към 3-ти лагер, той да е изкачвал върха. И след това заради лошото време, те когато са се връщали към базовия лагер, той да се е прибирал към лагер 2. Ако той е в лагер 1, би било много добре, той доколкото знаем е добре запасен. На това се надяваме. Ако там има храна, вода, кислород, няма причина в лошо време да тръгва надолу, той е разумен," допълни Петков.

 

Минчева шампион на 25 метра пистолет

Втора остана Гинка Дачева

Теодор Асенов с бронз от Европейското по кану-каяк за юноши

Това е единственото отличие за България от шампионата в Братислава

Кевин Воклен спечели II етап от Обиколката на Франция

Тадей Погачар взе "жълтата фланелка"

Фамозна: Стилияна Николова взе всички титли в Египет

Грацията ни перфектна и на четирите уреда в Кайро

Радослав Великов стана първият ни шампион по плажна борба

Октай Хасан бие в категорията при 80 кг

Златната рибка на българското плуване на 60 г.

Таня Богомилова празнува юбилей

Уникален: Карлос Насар подобри 3 световни рекорда в Русе

Няма обаче да ги признаят

Важат ли законите за БФСШ на Георги Градев?

Вижте официално прессъобщение от Българска федерация по шахмат 2022

България получава още една квота в класическата борба за олимпийските игри в Париж 2024

Това стана възможно след преразпределение на 16-е вакантни места

ИЗБРАНИ НОВИНИ

Социални връзки