2. Други спортове
  3. Гросмайстор Кирил Георгиев се класира на пето място в Гибралтар

Гросмайстор Кирил Георгиев се класира на пето място в Гибралтар

Антоанета Стефанова завърши 19-та

Успешно приключиха участието си българските гросмайстори Кирил Георгиев и Антоанета Стефанова в "Мастърс" турнира от традиционния шахматен фестивал Гибралтар 2013 (Tradewise Gibraltar Chess Festival).

Георгиев завърши на 5-о място в крайното класиране със 7,5 точки от 10 възможни. Българският гросмайстор направи изключително силен финал в последните три кръга, които са решаващи в турнирите по швейцарска система. След ремито му в осмия кръг срещу номер едно Василий Иванчук (Украйна), в деветия кръг Георгиев спечели срещу грузинката Нана Дзангнидзе, а в десетия направи реми с Майкъл Адам (Англия). Отличният му резултат срещу силните играчи в турнира го постави начело в групата от състезатели със 7,5 точки. Единствената загуба на Кирил Георгиев е срещу победителя в турнира Никита Витюгов от Русия.

Четирима шахматисти завършиха наравно с 8 точки - Никита Витюгов, Максим Вашие-Лаграв (Франция), Найджъл Шорт (Англия) и Чанда Сандипан (Индия). Според регламента на турнира при равенство на първо място шампионът се излъчва от допълнителни мачове по нокаут система. След победи срещу Сандипан, а след това срещу Шорт, шахматистът от Санкт Петербург се поздрави с шампионската титла в Гибралтар 2013 година

Антоанета Стефанова също добави активи към шахматния си рейтинг. В последния кръг тя регистрира победа срещу Гудмундур Кяртасон от Исландия. Българката завърши със 7 точки и се класира на 19-а позиция, разделяйки 14-24-то място в главното класиране. Тя е втора в класирането при жените. Победителка е китайката Хсуе Жао със 7,5 точки

Младият Павел Янев затвърди успешното българско участие в "Мастърс" турнира. Той завърши с 6,5 точки и добави 60 ЕЛО точки към личния си шахматен рейтинг. Младата родна шахматна надежда се класира на 44-то място в генералното класиране при стартова позиция на 158-а.

Последният български представител - Емилия Георгиева, стартира като 210-а и завърши на 207-о място.