3. Националният тим за аматьори се класира за Евро 2013

Националният тим за аматьори се класира за Евро 2013

Аматьорският национален отбор на България, обединен под името Югоизточен регион, се класира за финалите на Купата на Регионите след победа с 2:0 над Женева (Швейцария)

Аматьорският национален отбор на България, обединен под името Югоизточен регион, се класира за финалите на Купата на Регионите след победа с 2:0 над Женева (Швейцария). В същото време в другия мач от групата Прахова Мунтения (Румъния) и Риека (Хърватия) завършиха 0:0. По този начин „лъвовете” станаха недостижими на първото място кръг преди края на квалификациите, като имат актив от 6 точки, а вторият Риека е с 2.

Купата на регионите е със статут на европейско първенство за аматьори, а за финалната фаза се класират общо 8 отбора. Домакинът ще бъде избран сред някой от финалистите, като България има своите шансове да организира форума. Нашата страна вече веднъж е била домакин на финалния етап на Купата на регионите – през 2007 година, когато тимът ни финишира на второ място.

Българите можеха да поведат още в 5-та минута срещу Женева, когато след центриране отдясно Ангел Стоянов бе изпреварен в последния миг от вратаря на гостите. 180 секунди по-късно капитанът Стоянов пропусна да отбележи с глава точно пред голлинията, като в тази ситуация Йоан Петков достави подаването. В 14-та минута резултатът бе открит. Страхотна триходова комбинация с по едно докосване изведе Красимир Иванов и полузащитникът плъзна елегатно топката покрай Кристоф Пиетрини.

В 36-та минута десният бек на швейцарците Хамиду Демба получи втори жълт картон за нарушение срещу нашия вратар Мартин Луков. Две минути по-късно Ангел Стоянов проби отляво и центрира остро към далечната греда, където дебнеше Христо Бангеев. Нападателят отклони топката с десния крак, за да покачи на 2:0.

След почивката България видимо намали темпото. Дамиен Пребние и Медим Арфи имаха положения да намалят резултата, а в 72-та минута и „лъвовете” изпуснаха шанс – Теодор Стефанов центрира от корнер, а Георги Павлов стреля в аут.

В последния си мач в групата българите се изправят срещу хърватите. Срещата е на 7 април в Ловеч с начален час 15:30. Финалната фаза на Купата на регионите ще бъде от 15-ти до 22-ри юни.

Съставът на България: Мартин Луков, Ангел Делчев, Емил Виячки, Георги Павлов, Венцислав Гурков (66 – Мариян Хаджиев), Йоан Петков, Станимир Димитров, Красимир Иванов (46 – Брайан Стоянов), Ангел Стоянов – капитан, Теодор Стефанов (85 – Николай Николов), Христо Бангеев