Черно море дръпна с 3 точки над опасната зона след минимален успех над Литекс (ВИДЕО)

"Моряците" постигнаха първа домакинска победа над "оранжевите" от 5 години насам

Борещият се за своето място в елита тим Черно море дръпна с две места напред след минимална победа над Литекс и вече е 10-ти с 3 точки над опасната зона. Единственият гол в двубоя, игран във Варна, отбеляза Георги Илиев точно преди почивката. Успехът на „моряците” над ловчанлии е първи след 5-годишна пауза. Последната победа на Черно море във Варна над Литекс преди днешния мач беше на 30 април 2008 г. с 2:1. Поражението значително намалява шансовете на тима на Христо Стоичков да играе в Лига Европа. Камата и компания останаха 5-ти с 46 точки, на 4 от Ботев Пд, който е с мач по-малко, и на 8 от ЦСКА и третото място, даващо сигурна квота.

Сериозните кадрови проблеми пред Христо Стоичков се задълбочиха още повече преди мача с отсъствието на халфа Георги Миланов, който не можа да взема участие заради контузия, получена при домакинската победа в Монтана в петък. Това наложи известни промени в състава, където шанс в полузащитния вал получи албанецът Хасани, а сънародникът му Ваюши заигра в тандем с Исмаил Иса.

Домакините първи стигнаха до опасна ситуация за гол пред вратата на Литекс. В 24-тата минута миг разконцентрация на ловешката отбрана позволи на Идалго да се измъкне и да уцели напречната греда. Два силни шута пък на Симеон Райков от далечна дистанция бяха спасени хладнокръвно от Илко Пиргов.

В изпълнения с остри единоборства двубой логично открит и атрактивен футбол нямаше как да има и двата отбора разчитаха на грешките на противника. Такава в 44-ата допуснаха оранжевите, при която на два пъти Идалго и Илиев удариха отблизо страничните греди. Националът Георги Илиев обаче все пак успя да завърши точно канонадата от удари и да оплете топката в мрежата за 1:0.

Наставникът на гостите Стоичков се опита да промени негативния развой и на полувремето вкара в игра офанзивния халф Томи Костаднов, а малко по-късно и остриетата си Кирил Десподов и бразилеца Жуниор. Оранжевите тръгнаха да атакуват и се поотвориха, което ги направи уязвими в ариергарда. В 69-ата минута Пиргов спаси чист гол срещу излезлия очи в очи с него Инканго. В 76-ата минута Ваюши можеше да изненада стража на моряците, но ударът му от фаул мина на сантиметри над горната греда. Две минути преди края при разбъркване в наказателното поле на домакините Иса можеше да изравни, но би слабо и не застраши Китанов.