Малиец донесе на Бордо първа Купа на Франция от 1987 година насам (ВИДЕО+СНИМКИ)

Шейк Диабате вкара два гола и изпусна дузпа за драматичното 3:2 във финала с Евиан

Бордо спечели Купата на Франция след атрактивно 3:2 над Евиан във финала на „Стад дьо Франс” в Париж.

„Жирондинците” повеждаха на два пъти, Евиан два пъти изравняваше, но герой за Бордо стана централният нападател Шейк Диабате, който вкара първия и последния гол в мача, а в началото на втората част успя да изпусне и дузпа. Диабате завършва сезона в страхотна форма с 10 гола в последните 9 мача.

Бордо спечели за 4-и път Купата на Франция и си спечели място в Лига Европа през следващия сезон. Купата е първа за Бордо от 1987 година насам.

През първата част Бордо играеше по-добре. Шейк Диабате на три пъти пропусна отлични възможности, а Евиан имаше две претенции за дузпи, но те не бяха уважени.

Бордо взе аванс в 39-ата минута, когато защитата на Евиан тотално се провали при опит за изкуствена засада, Мариано изведе Диабате сам срещу вратаря, той елегантно го заобиколи и прати в празната врата за 1:0.

Хенри Сайвет почти удвои, но вратарят Лакуа извади със сетни сили волето му точно изпод гредата.

Втората част стартира с дузпа. Шейк Диабате се строполи в наказателното поле, главният съдия му показа с жест да става, но един от помощниците на аутлинията сигнализира, че има дузпа и реферът зачете мнението му, посочвайки бялата точка. Ситуацията бе рядък пример за добра намеса на допълнителните рефери, защото наистина дузпа по-скоро имаше.

Диабате подходи колебливо, стреля неубедително вляво и вратарят Бертран Лакуа се хвърли в правилната посока и спаси.

Само 3 минути по-късно Евиан изравни. Левият бек Даниел Вас пое на гърди на скорост и пусна за Яник Сагбо, който отблизо опъна мрежата – 1:1.

И този резултат не се задържа дълго, защото Бордо си върна аванса за по-малко от 120 секунди. Грегори Сертич центрира от лявото крило, защитник отклони с глава, но право на крака на Сайвет, който се разписа за 2:1.

Лакуа предотврати ново попадение и направи двойно спасяване срещу Диабате и Сайвет след центъра.

Шейк Диабате продължаваше да изпуска. Този път малиецът надскочи своя пазач и с глава преодоля вратаря, но друг бранител изчисти от голлинията.

Капитанът Седрик Барбоса влезе в игра за Евиан в 59-ата минута и беше създателят за втори изравнителен гол. Барбоса елиминира съперник с финт на фланга, Кевин Беригод не засече достатъчно добре, но на задната греда Брис Джа Джедже засече за 2:2.

Агитката на Евиан буквално полудя и розови флагчета заляха „Парк де Пренс”.

Диабате пропусна за кой ли път, като за целия мач пропуските му достигнаха около 15. Въпреки яловите си изяви в атака, Диабате се превърна в герой, защото съотборниците му не спираха да създават голови положения.

Минута преди края на редовното време Евиан изчисти един корнер, Морис-Бели върна в наказателното поле и там този път Шейк Диабате намери мрежата за 3:2, с което донесе трофея на Бордо.