4 от 4 за България в Световната лига след съдийски подаръци (ВИДЕО+СНИМКИ)

Нашите биха Аржентина и във втория мач в "Арена Армеец"

България постигна четвърта поредна победа в Световната лига, след като надигра драматично Аржентина с 3-1 гейма (17:25, 25:19, 25:21, 31:29) във втората среща срещу южноамериканската страна в София. В решителния четвърти гейм обаче, нашите получиха два подаръка от рефера, благодарение на които спечелиха мача пред 11 500 зрители в столичната зала „Арена Армеец”.

Успехът ни изравнява с Бразилия, с които делим първото място с по 11 точки. „Селесао” ни превъзхожда само в точковото съотношение.

Междувременно Франция спечели втора поредна победа срещу Полша и актуалният шампион в Световната лига е в изключително деликатна ситуация – с 2 точки, но с 0 победи на последното 6-то място в групата.

Иначе българският отбор загуби първия гейм, след като отстъпваше в посрещането, но в следващия напипа ритъма си на игра, за да изравни. Импулсът ни позволи да обърнем в третия сет. Още тогава реферът даде едно рамо. Четвъртият представляваше игра на нерви, като в решителните моменти нашите бяха спомогнати от съдиите и доста трудно останаха непобедени в група "А".

Най-резултатен в мача беше Цветан Соколов с 23 точки. 21 записа Тодор Алексиев.

На 28 и 29 юни тимът, воден от Камило Плачи, гостува на САЩ.

ФОТОГАЛЕРИЯ ОТ МАЧА ВИЖТЕ ТУК!

ПЪРВИ ГЕЙМ (БЪЛГАРИЯ - АРЖЕНТИНА 17:25)
След като българите изпуснаха възможността за два брейкпойнта, Аржентина се оттегли за първо техническо прекъсване с аванс от три точки - 8:5. Благодарение на брилянтен сервис на Цветан Соколов намалихме разликата при 8:10. Заради продължаващия негативен развой обаче селекционерът Камило Плачи прибегна до смяна, като Валентин Братоев замени Тодор Скримов. Мачът продължи с мощна атака на Тодор Алексиев, който изпадна в екстаз, за 12:13. При 14:16 дойде втората пауза. Разликата набъбна на 7 точки в полза на гостите заради лошия сервис на нашите. Междувременно Тодор Скримов се върна на полето, а Вальо Братоев напусна. До края нашите не съумяха да скъсят разликата, а Тодор Алексиев допусна непредизвикана грешка. С 25:17 Аржентина спечели първия гейм. Статистиката след неговия край показа, че България отстъпва най-вече при посрещането.

ВТОРИ ГЕЙМ (БЪЛГАРИЯ – АРЖЕНТИНА 25:19)
Вторият гейм започна точка за точка. Излязохме напред в резултата при 3:2 вече при подобрена блокада. Постепенно нашите започваха да напипват ритъма си на игра, най-вече Тодор Алексиев, и първото техническо прекъсване дойде при 8:6. Виктор Йосифов изненадващо бодна топката в полето на Аржентина при опит за тяхна атака за 12:7. Отново той с чудесна блокада спря Перейра за 13:8. Алексиев принуди диагонал на Аржентина да прати топката в аут за 15:9. При 16:10 дойде втората пауза и мексиканска вълна „заля” „Арена Армеец”. Тошко Алексиев взриви трибуните, след като осуети атака на южноамериканците по примера на Виктор Йосифов, а разликата набъбна на 8 точки при 19:11. Нашите обаче се разконцентрираха и Камило Плачи поиска прекъсване при 22:15. Италианецът направи забележка на Скримов и посъветва да се внимава със сервиса на Аржентина. Гоцев направи бърза атака за 23:16. Нашите трудно затвориха гейма с 25:19.

ТРЕТИ ГЕЙМ (БЪЛГАРИЯ – АРЖЕНТИНА 25:21)
България дръпна с две точки при 4:2 след чудесна изява на Виктор Йосифов на мрежата. Георги Братоев изумително блокира с една ръка аржентинския нападател за 6:3 и селекционерът Хавиер Вебер поиска прекъсване. Йосифов обаче направи 7:3 с ас и затвърди доброто начало на третия гейм. При 8:4 дойде първата пауза. След нея Светослав Гоцев направи блестяща блокада срещу Соле. Соколов сбърка в атака, а след нова грешка за 9:12 Камило Плачи поиска прекъсване, в което обърна внимание на Георги Братоев. Непредизвикана грешка намали аванса ни на 2 точки, но Йосифов направи 13:10 с чудесна атака, последвана от още по-добра на Соколов. Благодарение на блокада на Георги Братоев „трикольорите” се оттеглиха на втора пауза с аванс от 2 точки - 16:14. Аржентина изравни след пристъпване на Соколов за 16:16. Мачът стана  на нерви. Соколов се реабилитира, избухвайки за 18:16, а Алексиев не остави шансове на аржентинската блокада за 20:16. Капитанът направи блестяща блокада с една ръка в следващия епизод от мача. Соколов много интелигентно пусна топката зад блокадата, за да предизвика грешка на гостите и 5 точки аванс за нашите. При 23:19 Учиков се появи в игра, но не се разбра със Соколов при атака на нашите. Нашите обаче не допуснаха още грешки и затвориха гейма при 25:21, за да осъществят пълен обрат с 2-1.

ЧЕТВЪРТИ ГЕЙМ (БЪЛГАРИЯ – АРЖЕНТИНА 31:29)
Аржентина поведе с 3:0, като основните ни проблеми идваха от посрещането. Цецо Соколов пък прати скъсен сервис в мрежата за 1:4. Благодарение на Скримов обаче намалихме разликата на 1 точка. Изравнихме при 6:6, когато реферът отсъди в полза на България спорна ситуация при атака на Аржентина. Гостите протестираха бурно, след като наш блокировач изглежда докосна излизащата в аут топка, но това остана незабелязано от арбитъра. При 8:7 за България дойде първата техническа пауза. Двубоят продължи точка за точка наред с играта на нерви. Нашите пропуснаха да се оттеглят на почивка с 2 точки аванс след грешка на Соколов в атака. Допуснахме дори обрат след блокаут за 15:16. Развоят продължи точка за точка, но с преимущество за Аржентина. Гостите обаче сбъркаха лековато и с технично отиграване на Цецо Соколов поведохме с 19:18. Хавиер Вебер поиска прекъсване. Ролите се размениха и Камило Плачи взе пауза при 19:20. Добромир Димитров направи дебют в Световната лига. Атака на Гоцев не се получи и Аржентина поведе с 2 точки при 22:20. Стоян Самунев също се появи в игра за нашите. Камило Плачи поиска ново прекъсване при 21:23. Цецо Соколов направи отлична атака за 22:23, а Учиков трябваше да подсили блокадата на мястото на Скримов, но южноамериканците чрез блокаут се приближиха на точка от изравняване в геймовете. Върнахме една точка за 23:24, а съдията ощети гостите при атака на Романути, закачила нашата блокада и отишла в аут, за 24:24. Аржентина пак поведе, но Учиков доведе резултата до ново равенство за 25:25. Неутрализирахме атаката на съперника и Алексиев осъществи пълен обрат за 27:26, взривявайки залата. Не успяхме обаче да се възползваме от мачпойнта. Соле сбърка сервис и даде нова възможност за „лъвовете”. Виктор Йосифов също сбърка, пращайки своя начален удар в мрежата. Аржентина отвърна на удара за 29:28. Нови претенции към съдиите имаха латиноамериканците при изравняване за 29:29, а Братоев и Соколов направиха 30:29 и втори мачбол за България. След драматичен край затворихме гейма с 31:29, а с това и мача с 3-1.

Селекционерът Камило Плачи утре ще съобщи състава за гостуването на САЩ и Бразилия, което предстои. Брифингът е от 12:00 часа в парк-хотел "Витоша". Тимът ни тръгва за тези мачове във вторник. Първо играем със САЩ на 28 и 29 юни в Рино, а срещите с Бразилия са в столицата й на 5 и 6 юли.

Състави:

България: Георги Братоев, Цветан Соколов, Тодор Алексиев (к), Тодор Скримов, Виктор Йосифов, Светослав Гоцев - Теодор Салпаров-либеро (Валентин Братоев, Николай Учиков, Добромир Димитров, Стоян Самунев)
Старши-треньор: Камило Плачи

Аржентина: Бруно Романути, Пабло Бенголеа, Лучано Де Чеко (к), Федерико Перейра, Пабло Крер, Себастиан Соле - Алексис Гонзалес-либеро (Иван Кастелани, Никола Уриарте, Родриго Куирога, Кристиан Поглайен)

6 POL Poland 3 4   4       3 1   7 12 0.583 399 425 0.939

Заб.: Първите два отбора в групата се класират за финалите в Аржентина. Домакините се класират по право и ако заемат някое от тези места, ще освободят квота за заелия третата позиция

Лектори от Япония, Норвегия и Сърбия ще водят Треньорската конвенция на CEV в София

Ацуши Като е опитен волейболен треньор и инструктор от Япония

България ще играе приятелски турнир с Италия, Бразилия и Иран

Зала "Левски София" приема надпреварата през август

Национал на България с трансфер на Апенините

Георги Татаров подсили новака Юаса Батери (Гротадзолина)

Тежка загуба за България срещу Куба в Лигата на нациите

Момчетата ни допуснаха поражение с 0:3 гейма, като спечелиха само 56 точки в мача

България отстъпи пред световния шампион Италия (ВИДЕО)

Нашите не взеха гейм във волейболната Лига на нациите

Фурор за тима на Зетова в Тирана

Националният отбор на България приключи без загубен гейм груповата фаза на Балканиадата по волейбол до 18 години