Гриша Ганчев е роден на 10 декември 1962 г. в Ловеч. Основател и председател е на надзорния съвет на компанията Литекс комерс. Развива бизнес в енергетиката, хранителната промишленост, транспорта, туризма, финансите, хотелиерството. Собственик е на ПФК Литекс и на завода за автомобили в Ловеч.
- Г-н Ганчев, с какво да започнем - със спорт или с политика? Май и на двете полета не се случва нищо хубаво?
- Не следя новините, защото по същото време дават мачовете от българското първенство. Тази обстановка в държавата обаче не може да продължава безкрайно. Политическите лидери трябва да седнат и да се разберат, защото, дайте да не се лъжем, целият въпрос е за власт и пари.
- Беше ли даден шанс на това правителство? Според вас само спонтанното недоволство на хората ли нажежи обстановката, или има и политически игри?
- Аз лично не съм чул някакви конкретни конструктивни искания от страна на улицата извън лозунгите за оставка. На всеки мач недоволните фенове искат смяна на треньора. Тези, които всяка вечер ходят да викат, не са преобладаващата част от държавата. При мен работи една студентка и вечер ходи и си докарва допълнителни пари по протестите. Самата тя си го призна. И това е голяма мръсотия - протестиращите да ходят пред домовете на политици и министри и да ги овикват. И те са хора все пак, нарушават им личното пространство.
- Какъв е полезният ход на кабинета оттук нататък - неглижиране на уличните искания или незабавна оставка?
- Ами да ги оставят още пет-шест месеца, да видим какво ще свършат, пък тогава да се произнасяме. Това е все едно във футболния отбор да си сложиш един треньор в понеделник и в сряда да искаш да го махаш, че нямал резултати, преди в събота да е играл мач отборът му. Моите впечатления са, че политическите лидери в България са като ударени с мокър парцал.
- Виждате ли адекватни държавници, които реално мислят за България?
- Каква е тая лакомия за власт и пари, не ми е ясно. Ремарке за другия свят няма.
- Виждате ли дългата ръка на ГЕРБ в протестите?
- Никога не ми казвайте ГЕРБ или Фидосова, или Цветанов. Ще ми казвате Бойко Борисов! Там има един човек и това е той.
- Защо според едно тефтерче И. Ф. е била незаобиколим фактор в държавата?
- Това е прах в очите. Без знанието на първия човек в тази партия никога нищо не се случва. Все едно някой от „Литекс“ да дойде да ти каже, че едикой си е направил нещо, без да знам аз. Опитват се да изкарат, че някой друг е виновен на по-ниско ниво. Слушам го Миро Найденов какви глупости ръси, Емо Димитров и т.н., все мои приятели. Няма по-ниски нива. Има едно ниво. Не се ли гнусите от стила на поведение на политиците, от езика, от самия диалог, който водят помежду си и с обществото?
- Кой по-конкретно? Наложеният от Бойко Борисов език е по-различен от този на Лютви Местан, който е „екзактен в своята битност“.
- Говоря за този на Бойко. Това е простотия, уличен маниер, непоносим за нормалните хора. Дори силовите групировки навремето не говореха така, нивото беше по-високо.
- Добре, Борисов еднолично ли атакува бизнеса ви със захар миналата година? Там не беше ли решаваща ролята на Цветанов?
- Никога няма да нападна един паднал човек, не е в моя стил. Когато имах да казвам нещо, съм го казвал. Никога не са ме интересували партиите, босовете им. Не гледам на хората в канчето, не искам да гледат и в моето. Грам не ме интересува техният бизнес, техните политики, какви милиарди са направили. Но когато забравят чувството за достатъчност, става опасно. Може би само в България в момента, в който станеш политик, ставаш и голям бизнесмен.
- Какво става със захарните заводи в момента?
- Вече възстановихме производството и ще видим какво ще стане. Миналата година бяхме принудени да затворим заводите по простата причина, че не можеше да се работи заради ширещата се контрабанда на захар.
- Ще се възпроизведе ли политическото статукво при евентуални предсрочни избори?
- Окей, подава кабинетът „Орешарски“ оставка. Кого ще сложим после? Връща се Бойко, на третия ден почват да дюдюкат и срещу него. Кога ще работи тая държава? Влизаме в една спирала, от която няма измъкване. Най-голямата грешка на Борисов за тия последните четири години е, че разби синьото пространство. Трябваше да ги остави да си съществуват. Сега голяма част от София не е представена. Те си харесват Костов, Надежда, другите сини. Ако те бяха влезли в парламента, щеше да е съвсем друго, нали? Политическите лидери в България са много алчни и не можаха да разберат, че и за по-малките партии трябва да има място под слънцето.
- Това ли беше вътрешната ви мотивация да подпомогнете новата формация на Илияна Раева „Обединена Европа“?
- Първо, аз не я финансирам. Правеха някакъв конгрес, дадох им 5000 лева да си платят наем на залата. Това е моето участие, и то защото ме свързва добро приятелство с мъжа й Наско Сираков. Нямам никакви ангажименти към партията, но ги подкрепям морално. Дано се преборят да влязат в следващия парламент. Системата трябва да се промени. Убеден съм, че в следващите години управлението ще се осъществява чрез коалиции. Това не е мръсна дума, защото има контрол между участниците. Видяхме предишните четири години какво става, когато властта е еднолична.
- А как вирее бизнесът в подобна дестабилизирана среда? Орешарски обеща незабавно издължаване на държавата към фирмите. Усеща ли се подобряване на климата?
- Започнаха да изпълняват ангажиментите си. Виждам, че от бюджета се нареждат пари специално към нашата компания. Обнадежден съм и от заявката за премахването на административните режими.
- Но актуализацията на бюджета предизвика разнопосочни реакции...
- Така или иначе това трябваше да се случи, без значение кой е на власт. То е ясно - хазната е празна, трябват пари. Нека спрат спекулациите с бюджетния дефицит. Къде-къде по - богати държави си позволяват много по-голям недостиг. Ние се правим на по - големи католици от папата. Другият вой е за емитирането на нов дълг от 1 млрд. лв. В най-развитите икономики в света човек се ражда и умира на кредит. Няма нищо опасно, въпросът е заемите да се обслужват, да има бизнес среда.
- Смятате ли, че данъчната полиция, която управляващите възнамеряват да създадат, може реално да пресече схемите за източване на ДДС?
- Шансът на това правителство да оцелее, както и на всяко следващо, е грижата за фиска. Чрез вътреобщностните доставки на територията на ЕС се реализира най голямата контрабанда. Борбата с тях няма да стане с полицейски акции, а със законодателни промени.
- А имате ли информация колко пари се източват годишно?
- По мои данни между два и три милиарда лева. Циганските фирми работят по 15-20 дена, вкарват във веригите стоките и оттам им плащат с ДДС, те не го внасят в бюджета и накрая се закриват. Краде се от всичко, за което се сетите - боб, леща, сирене, мармалад.
- Кой покровителства контрабандата в България?
- Не мога да кажа. Факт е, че лично аз съм написал към 15 писма със сигнали за контрабандните канали до всички отговорни фактори в държавата по времето на Бойко Борисов и не се вземаха мерки. Тогава Дянков каза: „Трябва да питаме Брюксел. Брюксел не дава.“ Значи Брюксел разрешава да се прави контрабанда в България, така ли? Това е несериозно!
- Да минем към футбола. Каква е истината за провала на сделката за ЦСКА? Защо изведнъж се дръпнахте?
- Несходство в характерите. Сложно е за обяснение. Аз съм човек от бизнеса, не мога да се хвърля някъде, където има риск, и то огромен. Просто се оказа, че не може да се почне на чисто, а аз не искам да влизам в стари батаци.
- Казахте, че дълговете на ЦСКА са 35 млн., а Александър Томов го взе за 10 млн. Нямаше ли вариант да се разберете с „Титан“ за някаква подобна сума?
- Водихме дълги разговори, правихме-струвахме и не се получи. Това е една бизнес сделка. Виждам, добре си почнаха първенството, добър отбор направиха пак. Няма лошо.
- Водени ли са преговори с вас от страна на Томов да участвате в управлението на клуба?
- Не, не ми се е обаждал.
- Феновете останаха крайно разочаровани, че не поех те ЦСКА. Смятаха, че само вие можете да върнете отбора на европейско ниво...
- За двата софийски гранда имам по-особено мнение. Там всичко е на всяка цена. Ако биеш, защо си бил с грозна игра. Ако падаш красиво, пак е лошо. Отношението на феновете към собствените им отбори е особено. Никой нормален човек в света няма да харчи милионите си, за да го псуват на стадиона.
- Колко пари реално щеше да ви струва удоволствието да станете собственик?
- В Ловеч бюджетът е 3 млн. лв. В ЦСКА, да кажем, щеше да бъде пет милиона, защото животът в София е по-скъп. При мен разточителство на пари няма.
- Какво мислите за проекта на Томов клубът да стане публично дружество и феновете да си купуват акции?
- Супер е. Ако това стане, ЦСКА ще е модерен западен клуб. И аз бих си купил книжа.
- Остана още един неизяснен въпрос около тази сделка. Подведохте ли Христо Стоичков? Какви са отношенията ви с него в момента?
- Стоичков е мой приятел и винаги ще си остане такъв. Никой не го е подвеждал за нищо. Просто сделката се разсъхна и той се оттегли. Никакви трагедии не може да има между мен и него. Армен Назарян и Христо Стоичков са като по-големи братя на моя син. Това са спортистите, на които цял живот ще свалям шапка.
Интервю на Деница БОЯДЖИЕВА