Българските лекоатлети тръгват за три световни финала от състезанието за годината - шампионата на планетата в Москва. Обновеният стадион "Лужники" в руската столица ще приеме най-масовото световно в "Царицата на спортовете", която ще облече най-бляскавия си тоалет за най-голямото състезание. Над 205 страни, близо 2000 лекоатлети, общо 3000 участници, 4000 представители на медиите. Ето това са новите дрехи на "Царицата" - най-престижният и най-масов индивидуален олимпийски спорт.
На фона на тази наистина ужасяваща конкуренция България праща 10 спортисти, за които всяко участие във финал ще е суперуспех, а спечелването на медал - подвиг. За последно взехме отличие от световно през 2007 г. от Осака - там постфактум след допингскандал с руски бегачки на средни разстояния Даниела Йорданова получи бронза на 1500 метра.
Ако изравнят или подобрят най-добрите си резултати от сезона шанс за участие във финал със сигурност имат трима родни атлети - Ивет Лалова (100 м), Ваня Стамболова (400 м с препятствия) и Георги Иванов (тласкане на гюле).
Лалова с 11,04 засега е №16 през сезона в света, но 9 пред нея са американки. Това означава, че най-бързата бяла жена въобще (и това лято!) гравитира някъде около десетото място и при добро стечение на обстоятелствата би могла да бяга в световния праймтайм, влизайки сред осемте най-добри в най-атрактивната дисциплина.
Георги Иванов прави най-силния си сезон, вече тласка гюлето далеч и в състезания извън България. И е №8 в моментната ранглиста с 21,09 м. Не е пресилено дори да се каже, че точно негов е най-големият шанс за български медал в Москва.
Дълго контузената през лятото Ваня Стамболова винаги си е в елита 4 на 400 м, и на 400 м с препятствия, на които ще бяга в "Лужники". С 54,77 сек, постигнати обаче преди травмата още в началото на сезона Ваня засега е № 13 в света. Със сигурност тя има и опит, и възможности за финал. Малката изненада в този кратък списък е Златозар Атанасов, който тръгва като № 12 в тройния скок със 17,09.
И на четиримата освен здрави нерви и себераздаване, ще им е нужен и поне малко късмет, без който няма как да влезеш сред най-приближените на "Царицата".
Три от младите лица в отбора ни - Мирела Демирева (скок на височина, 194 см), Митко Ценов (3000 м с препятствия, 8:27,09 мин) и Денис Димитров (100 м, 10,16 сек) ще имат първия си истински контакт с най-голямата атлетика.
Много по-добре от миналото олимпийско лято се представя Радослава Мавродиева (тласкане на гюле, 18,67 м). Виктор Нинов отива в скока на височина с покрит норматив още от зимата в зала, като това лято досега не е убедителен в изявите си. На 3000 м с препятствия Силвия Дънекова натрупа опит на игрите Лондон 2012 и сега излиза с по-големи амбиции на световното.
И за десетимата български лекоатлети на световното в Москва ще важи старата максима - в месомелачката на пистата обикновено се реализира един от три възможни шанса. Което на практика би трябвало да означава, че от 3-4 реалистични надежди за участие във финали ще е много добре, ако двама българи стигнат до битките за медали. Случи ли се това всякаква по-нататъшна прогноза е абсолютно невъзможна.
Факт е обаче, че досега лятото е оптимистично и добро за родната атлетика. Важното е обаче тази констатация да бъде актуална и след световното.