Дънекова спечели Маратона на София (+СНИМКИ)

Мароканец триумфира при мъжете

Ласен Мокраджи от Мароко спечели 30-ото юбилейно издание на лекоатлетическия Маратон на София. 34-годишният Мокраджи измина дистанцията от 42,195 километра за 2:22.42 часа и заслужи чек за 5 хиляди лева. Друг мароканец - Тяр Абдлхади, завърши втори за 2:23.19 часа. Той взе 2 хиляди лева от наградния фонд. Българинът Йоло Николов финишира трети с време 2:23.25 часа. Така състезателят на клуб Атлетик Мездра си осигури и държавната титла в маратона, както и чек за хиляда лева. На четвърто място остана миналогодишният победител и национален шампион в дисциплината Шабан Мустафа (Шампион Сунгурларе) с резултат от 2:25.02 часа. Бронзовият медал в Държавното първенство заслужи Георги Георгиев (Ямбол) с постижение от 2:33.32 часа. В маратонската дистанция участваха общо 230 състезатели, 37 от които българи - 24 мъже и 13 жени.

При жените титлата в Маратона на София заслужи Силвия Дънекова (СКЛА Нови Пазар) с време 2:52.27 часа. Така тя стана и новата държавна шампионка в дисциплината. Дънекова взе и 5 хиляди лева от наградния фонд. Шесткратната победителка в Маратона на българската столица Милка Михайлова (Вирен Мездра) завърши втора с 2:56.35 часа, а трета се нареди Диянка Давидова (Атлетик 91 Велико Търново) с 3:02.04 часа. Михайлова заслужи сребро от националния шампионат по маратон, а Давидова остана с бронза.

30-ото издание на Маратона на София беше открито от министъра на младежта и спорта Мариана Георгиева, а събитието уважиха председателят на БОК Стефка Костадинова и заместник-кметът на София Тодор Чобанов. Общо над 1000 души се включиха в състезанията на 3, 6, 18 километра и в класическата дистанция. Маратонът на София тази година е посветен на кандидатурата на града за европейска столица на културата през 2019 година.