Гигантът в спортния мениджмънт IFS презентира проекта за нов стадион с общонационално значение. По план, ако се стигне до неговото строителство, съоръжението ще бъде на мястото на стадион „Славия” в столичния квартал „Овча купел”, предаде репортер на Novsport.com.
На пресконференцията, на която бе представен проектът, присъстваха президентът на Славия Венцеслав Стефанов, главният архитект на София Петър Диков, Борислав Попов от името на БФС, както и представителите на IFS.
Компанията се е ангажирала с намирането на инвеститори и вече са намерени такива в Германия.
Ако всичко върви гладко, строителството би трябвало да започне през март 2014-та година и да приключи максимум до 2 години, най-късно до юли 2016-та.
Проблемът обаче идва оттам, че от IFS до момента не са намерили втори клуб, който да подкрепи проекта и който да се съгласи да играе домакинските си мачове на този стадион. Търси се сериозен клуб от ранга ЦСКА и Левски, като за момента ЦСКА, с който се водят преговори, отказва.
Поради тази причина д-р Клаус Бинц заяви в прав текст, че инвестициите могат да бъдат пренасочени към друга страна в Източна Европа.
От IFS имат сключен договор с БФС, тоест ако проектът се реализира, националният отбор ще играе домакинските си мачове на новия стадион. Същото важи и за отбора на Славия.
Д-р Клаус Линц обясни: "Това, което установихме през последните 2 години, в които сме в България, че след срещата ни с правителството и с БФС проектът, който се опитваме да осъществим в България, не може да бъде така осъществен както в другите западноевропейски държави. Повечето стадиони в Западна Европа се финансират първоначално от държавата, а после отборите плащат наем и по този начин рефинансират инвестицията. Установихме, че в България това решение няма как да стане, тъй като държавата в момента има други приоритети за финансиране и нашата идея беше да намерим решение за този стадион чрез друг начин на финансиране. В Германия говорихме с инвеститори, които са готови да финансират такъв вид съоръжение. Тези инвеститори ни дадоха за задача да разработим проекта и да намерим решение как финансирането му може да бъде осъществено. Сега виждате как изглежда структурата на реализиране на проекта. Това означава, че инвеститорите са строители на самия стадион. Това, което е много важно за тази концепция, е, че на нас са ни необходими два отбора и националния отбор, които да играят непрекъснато своите мачове на този стадион, за да може да се изплати инвестицията, която ще бъде направена в съоръжението. И сега както казах, кредиторите ще бъдат строителите на този стадион. След като вече този стадион е изграден, ние ще поемем стопанисването и реализацията на пазара на този стадион като основем дружество в България, което ще поеме тази дейност. И също така ще осъществяваме мениджмънта на тези клубове. Имаме огромен натрупан опит в сферата на стопанисването на пазара както на стадионите, така и на самите футболни отбори. Вече сме разработили бизнес план, от който се вижда какви ще бъдат приходите от реализацията на пазара на стадиона. Ние ще гарантираме на двата футболни отбора минимални приходи на година и 80% от останалата сума, която ще бъде над тази гарантирана сума, също ще бъде в полза на отборите. Заедно с наема, който ще имаме от мачовете на националния отбор, приходите ще бъдат абсолютно достатъчни, за да можем да стопанисваме стадиона и да рефинансираме направената инвестиция в него."
Представителите на IFS не са изобщо обезпокоени от качеството на футбола ни. Те вярват, че с изграждането на такъв стадион и осигуряването на пълен комфорт на зрители и участници в спортни и други събития, посещаемостта рязко ще се вдигне.
Реалният капацитет на стадиона ще бъде за 26 000 души, като предвид кандидатурата на България за домакинство на мачове от Евро 2020, проектът предвижда увеличаването на капацитета с още 6000, тъй като минималното изискване от УЕФА е да имаме стадион за 30 000.
Любопитен факт е, че се предвижда в частта за домакинските фенове да има 11 000 правостоящи места – пример за това е стадионът на немския Майнц 05.
Проектът за реализирането на този нов стадион в България струва 40 милиона евро, от които 36 милиона чисти разходи.
Относно мястото в комплекс „Славия”, главният архитект Петър Диков посочи, че то е подходящо, защото има достатъчна площ както за паркоместа, така и за футболни игрища. Освен това, транспортната мрежа до Овча купел е на сравнително добро равнище с тенденция да се подобрява, защото в близост до него ще има метростанция на третия метродиаметър. Диков подчерта, че Столична община подкрепя този проект.
От IFS не пожелаха да разкрият дали водят преговори с друг клуб, освен ЦСКА, но подчертаха, че Локомотив (София) не влиза в плановете им. В крайна сметка въпросът с намирането на втори клуб остана висящ. Така изглежда, че ако ЦСКА не се съгласи, то поредният проект за нов стадион може и да пропадне.
ЕТО И ПЪЛЕН ЗАПИС НА ПРЕЗЕНТАЦИЯТА В ДВЕ ЧАСТИ