2. Баскетбол
  3. Аврамов измъкна Левски Лукойл срещу Берое

Аврамов измъкна Левски Лукойл срещу Берое

Столичани грабнаха деветнадесетата си победа в двадесет и един мача, като така имат в актива си 40 точки

Кош на Божидар Аврамов в заключителните секунди донесе победата на Левски Лукойл с 96:94 срещу Берое и увеличи преднината на шампионите на върха в НБЛ пред старозагорци, които са втори в подреждането. Столичани грабнаха деветнадесетата си победа в двадесет и един мача, като така имат в актива си 40 точки, докато заралии изостават на пет от тях с 35 точки и баланс 15-5.

Националът завърши с 22 точки и 7 асистенции в двубой, в който именно гардовете на двата тима се превърнаха в основни действащи лица. Аврамов приключи с коефициент от 29 пункта след 5/6 за 2 точки, 3/6 за 3 точки, 3/4 от наказателната линия, както и 4 борби, 1 отнета топка, 2 чадъра и само 2 грешки. Патрик Рембърт наниза 27 точки, овладя 6 борби и даде 10 асистенции, успявайки при 5/7 от стрелбите си отдалеч.

Триото гардове, на което Любомир Минчев заложи в стартовата си петица пък приключи с общо 68 точки. Конър Франкамп с 36 за само 32 минути бе над всички за гостите (8/9 от тройката), Тре Когинс вкара 20, а Тихомир Желев остана с 12.

“Сините” изиграха ударна първа четвърт, в която не позволиха на съперника да поведе нито за момент. Играчите на Тити Папазов започнаха със серия от 10-2, а малко преди края на встъпителния период за първи път достигнаха двуцифрена разлика за 27:17, като в крайна сметка тези 10 минути приключиха при 30:19. Шест тройки на Франкамп в първите пет минути на втората четвърт изведоха гостите напред за първи път в мача - 38:39, но в последствие той бе изваден от игра, а Левски Лукойл си върна инициативата, за да поведе с 48:46 на почивката.

Третата част бе на сметката на столичния тим, който на няколко пъти възстановяваше разликата от 10 или повече точки в своя полза, за да се стигне до 74:65 след 30 минути баскетбол в зала “Универсиада”. Три минути след подновяването на играта носителите на Купата на България водеха с 80:70, но серия от 10-2 на гостите ги доближи само на един кош от съперника - 82:80. Беройци на няколко пъти изравняваха резултата, а две минути преди сирената поведоха с 89:90 след тройка на Когинс. Рембърт и Робинсън върнаха Левски Лукойл напред за 93:90, след което Когинс отново вкара - 93:92. Аврамов успя само веднъж от наказателната линия (94:93), а Франкамп не сбърка на два пъти за 94:94 при оставащи 15 секунди. Аврамов обаче се поправи за пропуснатия преди секунди наказателен удар, отбелязвайки победните две точки за финалното 96:94.