За първи път в своята история Балкан успя да се класира за втората групова фаза на ФИБА Къп, а вчера отборът завърши на първо място в своята група в турнира. Председателят на УС на Балкан Михаил Михайлов даде обширно интервю пред клубния сайт на Балкан за успеха на мъжкия отбор, развитието на школата, дomaкинството на световните квалификации в "Арена Ботевград" и първенството при подрастващи.
Освен това той сподели за първи път, че 6 клуба са поискали освобождаването на генералния мениджър на лигата Лили Борисова. Какъв е коментарът му за това вижте в интервюто:
- За първи път мъжкият баскетболен отбор на Балкан ще играе във втората групова фаза на ФИБА Къп. Какво означава този успех за клуба?
- Разбира се, че това е голям успех за Балкан и за Ботевград. Това преминаване е награда за всички усилия, които се полагат в нашия клуб, за да се развиваме и да вървим напред. Това класиране е и награда за хората в Ботевград. Нашите привърженици най-много от всички заслужават да гледат качествен баскетбол, защото не са много залите в България, в които да можеш да видиш 4000 души на баскетболен мач.
- Наближава краят на календарната 2018 година. Каква беше тя за Вашия клуб? Какво успяхте и какво не да постигнете?
- Успешна година за БК Балкан. Имахме добри резултати през 2018 г., която още не е завършила , а ни предстои един тежък декември с няколко дербита. Успяхме да създадем по-добра организация в клуба. Успяхме да накараме Ботевград да повярва в това, което правим, защото без подкрепата на хората, няма смисъл. Ако играем пред празна зала и няма за кой да го правиш, е безсмислено, защото спортът е измислен да радва хората, да им доставя емоции. Когато видях пълната зала на финала през май бях щастлив и осъзнах каква отговорност имаме към всички тези хора. Видях шествия по улиците, зелени знамена из целия град. Видях шествие след загубеният финал. Феновете дойдоха пред ресторанта, в който вечеряше отборът и скандираха имената на играчи и треньори, това е нещо неописуемо.
- Какви са целите на отбора в Европа?
- Няма цели в Европа. Играем мач за мач и ако имаме възможност да прескочим в следващата фаза, да се възползваме от нея. Тези мачове със много силни отбори само ни помагат в самото развитие на отбора. Ние миналата година влязохме с късмет в групите ,а година по-късно сме сигурни за следващия етап. Победихме шампиона на Кипър, победихме шампиона на Беларус, победихме финалиста на Белгия, ако не бъркам, а това ни дава увереност и самочувствие.
- Как оценявате представянето на отбора до момента в НБЛ и какво мислите за нивото на другите отбори тази година?
- Представянето ни до момента определям като задоволително. Мисля, че в отбора ни има огромен потенциал, който предстои да разгърнем. Този потенциал треньорът Видич ще може да извади, когато започне да тренира отбора, защото в момента няма време за тренировки има пътувания и мачове. В момента той е най – ощетен, защото не може да работи по начина, по който той харесва, а именно интензивен и целенасочен тренировъчен процес.
Относно другите отбори – смятам, че има пет отбора , които ще водят здрава битка по между си, но като цяло първенството ни не е добро. Има твърде много предрешени мачове, а това не е добре за никой. Интересът към първенството е слаб и от към публика, и от към рекламодатели. Виждаме мачове, на които присъстват по 50-60 души. Няма как това да ни радва хората, които работим в баскетбола, но и за всяко нещо си има причини.
- Какви са целите Ви в българското първенство след второто място през миналата?
- Когато си станал втори, единственото, за което мислиш, е как да станеш първи и това е нормално. Ние сме си поставили за цел шампионската титла и съм сигурен ,че ще бъдем много по-подготвени за нея от миналият сезон. И въпреки това винаги трябва да имаме едно наум за всякакви удари под кръста. Видяхме какво се случи в мач номер 2 през миналия сезон.
- Наскоро привлякохте нов играч. Завършена ли е вече селекцията в отбора?
- По селекцията думата има Небойша Видич. Дали е завършила може да каже само той. Той знае параметрите в бюджета на Балкан и каквито и промени да прави, трябва да влиза в определена рамка. Кой играч му допада и кой не, той е човекът, който тренира отбора и работи със състезателите.
- Преди дни завърши първият турнир от новия сезон на Балканската младежка лига, която Вие организирате. Как протече турнирът, какво смятате за отборите, които участваха и доволен ли сте като цяло от турнира, който се проведе и представянето на Вашите отбори?
- Много съм доволен, защото за трета поредна година ние градим нещо, което става все по- добро. Има интерес към тази лига. Видяхте преди два дни в Ботевград бе Цървена Звезда, на следващият турнир най-вероятно ще бъде Партизан, преди година при нас бе ЦСКА Москва, Арис. Имаме контакти с другу отбори от Черна гора, Румъния, Сърбия, Хърватия, които проявяват интерес. Имам намерение да разговарям с Алекс Везенков да проверим дали децата на Олимпиакос могат да дойдат на някой от турнирите в Ботевград. Много се радвам, че доста български отбори започват да се интересуват от Балканската младежка баскетболна лига. Освен Балкан на последния турнир се включиха Берое, Академик Бултекс 99, Левски, Сливен Баскет. Много ме радва това нещо.Нашите отбори се представиха доста добре и на добро ниво. Сблъскаха се с интензивност по време на мачовете, каквато в България за съжаление няма. Технически сме на много добро ниво, физически отстъпваме тотално на момчетата от Звезда, като игра 1 на 1 също отстъпваме.Тези турнири са безценни за децата във всяко едно отношение.
Тази Балканска лига не е някаква самоцел, тя е средство, чрез което да компенсираме слабите първенства в България при малките. Осигуряваме на децата ранен сблъсък с реалност, сблъскват се с един различен баскетбол - с много тичане, с много пазене на различни видове защити, среща с много атлетични и обучени отбори. Колкото по-рано децата видят истината и преживеят шока от този различен баскетбол, толкова по-добре за тях. В противен случай ,ще научат тази истина на 15г, когато някой попадне в Национален отбор, но тогава вече си загубил поне две години, в които да тренираш по различен начин. Другото важно нещо е самите треньори да видят, да сравнят , да се тестват и да намерят правилният път за развитие.
Росен Барчовски изгледа финала и ми сподели, че е останал много впечатлен от играта и от организацията. Петър Клечков изгледа всички мачове и коментирахме колко е различен интензитета. За мен лично най-хубавият мач на турнира беше Балкан срещу Берое на 12г. Двата отбора 40 минути, по-скоро 44 минути, защото имаше продължение, играха лична преса. Само адмирации за техните треньори Венци Стоев и Планимир Дафинов.
- Тази година първенството в някои възрасти при подрастващи беше разделено на Първа дивизия и Елитни групи. Какво смятате за това? Помага ли да има по-равностойни мачове?
- Този анализ ще трябва да се направи през юни. Сега не мога да дам оценка на това. Със сигурност е направено за по-добре. За мен проблемът не е в първенствата, а в работата по клубовете, в занижените критерии.
- Безспорно Ботевград има най-хубавата трениоровъчна база за баскетбол. Може ли да разкажете малко повече за ремонтът, който бе направен в зала “Георги Христов”?
- Като база и пособия сме далеч напред пред другите. Зала „Георги Христов“ в момента отговаря на всички изисквания – 4 броя съблекални, 2 съблекални за съдии, модерен офис за треньорите в клуба, сменен паркет, изцяло нови баскетболни конструкции, които с дистанционно управление се спускат до 2,60 м, за да може най-малките да стрелят. Има поставени седалки в секторите за публика и отоплителна система.
В България има много хубави зали , но те стоят празни, защото имат високи наеми и клубовете не могат да си ги позволят. При нас не е така - всички спортни обекти в града се издържат от Община Ботевград и се ползват безплатно от клубовете по всички видове спорт. Опитваме се да създаваме условия, колкото се може повече деца да тренират.
- Може да се каже, че “Арена Ботевград” се превърна в дом на националния отбор по баскетбол, особено след знаменития успех над Франция, а сега предстои нов мач на 30 ноември. Какво означават за града тези мачове?
- За нас е гордост и огромна отговорност да посрещнем за пореден път Любо Минчев и неговите "лъвове" за мача с Босна и Херцеговина на 30.11.2018г. Ботевград е баскетболен град, публиката тук разбира играта, знае кога един отбор има нужда от подкрепа и му я дава с цялото си сърце. Видяхте на мача с Франция за какво става въпрос – уникална подкрепа, уникално изживяване. Всичките усилия, които полагаме да бъдем отлични домакини на тези квалификации, си струват и смятам, че заедно с хората от БФБ правим отлична организация и тя е оценена от всеки един от комисарите, които бяха в Ботевград.
- Вие сте в надзорния съвет на НБЛ. Как виждате развитието й тази година?
- Това е много тежка тема. Не мога да разбера защо някои клубове се опитват да убият НБЛ – по скоро не разбирам лигата ли им пречи нещо или целта е Лили Борисова. Преди няколко дни 6 клуба са се подписали в искане за освобождаване на Генералния мениджър на НБЛ. Рилски спортист, Берое и ние от Балкан не бяхме дори запознати с това искане, в което няма мотиви, но има подписи на: Константин Папазов като президент на Левски 2014, Тодор Стойков като пълномощник в ПБК Академик София, Васил Врачев-председател на Академик Бултекс 99, Валентин Ревански като представител на Тунджа Ямбол, Георги Ганчев – Председател на БК Тича и Цветан Антов като представител на Спартак Плевен. Ще ми бъде интересно да чуя мотивите им. Явно всеки от тях има някакви проблеми с лигата , за които другите не знаем. Прави се всичко възможно да я няма Лили Борисова. Явно в нея някой вижда сериозна заплаха. Лятото я оставиха без заплата, според мен с идеята да я откажат, но тя се оказа костелив орех и остана и сега се прилага план Б за нейното отстраняване. Миналата година направихме конкурс за позицията с определен мандат, но… Интересно би било какво първенство би имало без Балкан, Берое и Рилски спортист…може би нещо подобно на женското.
-Какво си пожелавате за 2019 г.?
- Здраве за моето семейство, здраве за всички в нашия клуб, здраве за всички хора в Ботевград. Пожелавам си титла, пълна зала и много положителни емоции.