2. Берое
  3. Есенният първенец получава над 200 000 лева от ТВ правата

Есенният първенец получава над 200 000 лева от ТВ правата

През тази година отборите в „А” група ще получат 6 400 00 лева от телевизионните права, които ще бъдат раздадени на три транша, съобщиха от ПФЛ специално за Novsport.com.

През тази година отборите в „А” група ще получат 6 400 00 лева от телевизионните права, които ще бъдат раздадени на три транша, съобщиха от ПФЛ специално за Novsport.com. До сега клубовете в елитната ни дивизия са си разпределили 35% от сумата, която се равнява на 2 240 000 лева, а всеки един от 16-те отбора е прибрал по 140 000 лева. На някои от клубовете са удържани по 17 000 лева за изграждането на рекламни трасета на стадионите им.

До началото на следващата година, ПФЛ ще изплати следващите 35% от сумата за ТВ правата, като от другите 2 240 000 лева ще бъдат приспаднати 100 000 лв. за излъчените мачове на отборите от „Б” групите, а същата сума ще отиде за компенсация на отборите, чиито мачове са се играли на осветление. Така останалите 2 040 000 лева ще бъдат разпределени по следните критерии – брой събрани точки и по пунктова система, която е обратно пропорционална на позицията във временното класиране.

При разпределението на втория транш, една точка ще се оценява на 2800 лв., като се приема, че общият брой на точките в края на първенство ще бъде 660, т.е. за половин сезон са 330. По този критерий ще се разпределят 924 000 лева. Останалите 1 116 000 лв. ще се разделят на 136 пункта, като стойността на един пункт е 8200 лв. В края на сезона, при разпределението на третия транш, ще бъде направено изравняване.

Ако се направи разпределение на парите спрямо временното класиране в "А" група, лидерът Черноморец (26 точки) ще прибере 204 000 лева. Вторият във временното класиране Литекс (25 точки) ще получи 193 000 лева, а третият ЦСКА (25 точки) – 184 800 лева.

Шампионът на България Левски, който до момента има 16 точки, ще прибере 135 000 лева. Намиращият се на 12-ото място в класирането тим на Локомотив (Мездра) ще прибере 74 600 лева за 12-те точки до момента в актива си. Отборът на Ботев (Пловдив), който заема последното място в „А” група с 4 точки, пък ще трябва да се задоволи със скромните 19 400 лева.

От последния трети транш, който е в размер на 1 920 000 лв., ще бъдат приспаднати още 100 000 лв. за компенсации за мачовете на осветление, а той ще бъде платен около 15 дни след края на първенството в „А” група. Останалите 1 820 000 лв. ще се разпределят по равно за събрани точки и за пунктове от класиране, като се направи изравняване и на платените по втория транш суми.

Победителят в турнира за Купата на България „Форд Мото-Пфое” ще получи бонус от 5 пункта, а вторият финалист в състезанието – 3 пункта.

Ачиари: Имахме доста кадрови проблеми, но момчетата се раздадоха