2. Берое
  3. Стара Загора вече 21 г. чака успех над червените

Стара Загора вече 21 г. чака успех над червените

За пръв път беройци и червените играят в Стара Загора на 9 май 1954 г. на стария стадион "Локомотив"

За пръв път беройци и червените играят в Стара Загора на 9 май 1954 г. на стария стадион "Локомотив". Армейците побеждават тогавашния Ударник с 4:0, като головете са дело на Стефан Божков (66, 77), Димитър Миланов (80) и Иван Колев (85). Това е и най-тежкото поражение на Берое от ЦСКА у дома.

Първата си победа над ЦСКА в Стара Загора Берое постига на 27 юни 1964 г. -5:4. В последния 30 кръг на първенството домакините бият във вълнуващ и драматичен мач и така се спасяват от изпадане заради по-добрата си голова разлика от Спартак Вн. Движението на резултата: 1:0 Евг. Янчовски (8), 1:1 Н. Цанев (31), 1:2 Д. Яки-мов (37), 2:2 П. Жеков (39), 2:3 Н. Цанев (41), 3:3 П. Жеков (44), 4:3 П. Жеков (55), 4:4 Ив. Колев (59), 5:4 Ян. Димитров (79).

Първото равенство в града на липите е регистрирано на 4 април 1959 г. -1:1 (голове К. Ракаров в 3-ата минута и на П. Янчовски в 27-ата). Това е първият официален мач на тима на новия Градски стадион под Аязмото и под новото си име Берое след обединението на местните Ботев и Локомотив.

Два пъти по 3:3 са най-резултатните равенства в Стара Загора. На 22 декември 1973 г. на два пъти беройци са догонващи 8 резултата и когато в края се виждат победители, се стига до 3:3 (0:1 П. Жеков 11,1:1 П. Петков 13, 1:2 Г. Денев 39, 2:2 М. Бончев 78, 3:2 Д. Димитров 87, 3:3 Асп. Никодимов 90). Второто 3:3 е регистрирано на 11 март 1990 г., (1:0 Й. Митев 6, 2:0 Й. Митев 22,2:1 Ив. Киров 51, 2:2 Хр. Стоичков 63, 3:2 Ж. Келепов 68, 3:3 Хр. Стоичков 81).

Най-изразителните победи на Берое над ЦСКА са с резултат 2:0. Първата е на 14 май 1972 г., когато беройци по- беждават безапелационно бъдещия шампион след два гола на Петко Д. Петков в 19-ата и 40-ата минута и впоследствие се окичват с бронзовите медали. Втората датира от 3 декември 1972 г., разписват се Б. Киров в 13-ата минута и отново П. Д. Петков в 80-ата. Берое победи за последен път ЦСКА в Стара Загора на 18 август 1990 г. с гол на Т. Станев - Германеца в 38-ата минута. Оттогава вече 21 години Стара Загора чака победа над ЦСКА в мач за А група. Такива има две, но те са в мачове от турнира за Купата на България.

Най-много голове за Берое в мачовете с армейците в Стара Загора е отбелязал бъдещият бомбардир на червените Петър Жеков - 7, който е автор и на единствения хеттрик. Следват Петко Петков - 5, Васил Драголов - 4. За ЦСКА най-резултатни са били Иван Колев, Никола Цанев, Димитър Якимов и Ивайло Киров с по 3 гола.

Ачиари: Имахме доста кадрови проблеми, но момчетата се раздадоха