1. Novsport
  2. БГ Футбол
  3. България ще се бори за домакинство на световно по футбол

България ще се бори за домакинство на световно по футбол

Министър Свилен Нейков поставя амбициозни цели пред родния спорт

България ще се бори за домакинство на световно по футбол
Министърът на спорта Свилен Нейков даде пространно интервю за "Тема Спорт". Той се съг­ласи да отго­вори на въпроси, свързани с футбол, пари, допинг и скандали.

Г-н Нейков, нека започ­нем с най-важната тема за спортните федера­ции - с 36,7 милиона лева ли ще разполага минис­терството през 2012 го­дина?
- Да, това е сумата. Доколко ние ще успеем да се справим с нея, е отде­лен въпрос. Средствата, както на всички, така и на нас, не достигат. Но всичко, което нап­равихме в пос­ледните две години за спорта, промени облика на цялата страна. В следващата го­дина имаме приоритети както за олимпийската подготовка, така и за ма­совия спорт. Ще се опи­таме да намерим баланс в тези две направления. Основното обаче са олимпийските игри в Лон­дон, защото това е прес­тиж за нацията и ще се чуе за България.

При тези, които ще ни представляват в Лон­дон, ли ще отиде и по-го­лямата част от бюдже­та?
- По-голямата част, да. Тези състезатели, които са покрили олимпийски квоти, ще получат това, което старши треньори­те искат, за да можем да ги изстреляме в друга орбитаи техните проблеми да бъдат
решени. Ще има формиран щаб за олимпийска подготовка, който ежемесечно ще следи проблемите и по какъв начин се усвояват средствата от самите състезатели и треньори.

Реално, ще стигнат ли тези пари? Ще ви дам един пример с Италия, където само за баскет­бол се отделят 35 мили­она евро годишно. А тук искаме с 36 милио­на лева да се конкури­раме с подобни стра­ни...
- При положение че сравняваме един бюд­жет на федерация с бюджета на целия ни спорт, какво да кажем!? Ясно е, че не дос­тигат, но се надяваме много на добрата рабо­та на спортния тота­лизатор, който през следващата година ще бъде модернизиран. Той и 8 момента произвеж­да с 15-20 милиона по­вече от преди. Тото­то работи много доб­ре и на тази база успях­ме да подобрим и спортната   инфраст- руктура в страната.

Новият национален стадион... Колко ще струва на държавата той и кога ще започне неговият строеж?
- Един такъв строеж на национален стадион е между две години и поло­вина и три. Надявам се при нас да обхване по-малкия срок. В момента стартира процедурата. Искаме да видим къде ще е разположен обектът. Трябва да е на държавна земя, за да няма жалби, да няма реститутски пре­тенции, за да може много по-бързо да се придвижат нещата. Към момента сме се ориентирали към "Враждебна".

Това ли ще е най-удоб­ното място?
- Да, защото метростанцията ще бъде близо, ще направим един бърз трамвай, който ще стига до самия стадион. Инфраструкту­рата ще бъде добра. Има­ме път от магистрала­та, който идва директ­но до входа, и който иска да дойде от Пловдив, ще може бързо да го направи.

На всички изисквания на УЕФА ли ще отговаря той?
- Да, за да може да се играят на него големи ма­чове, каквато е целта ни. Защо да не ни дадат фи­нал на Лига Европа напри­мер? Или пък да вземем световно първенство за юноши или младежи?! Ис­каме да приемаме срещи от най-високо равнище.

А какво ще се случи с "Васил Левски"?
-Той ще бъде запазен за вътрешното първенство. Налагат се частични ремонти постоянно. Ще продължи да се използва и най-вече за лека атлети­ка.

Изпреварихте моя въпрос за лекоатлети­те. Оттам често се чу­ват оплаквания, че няма къде да тренират и ги гонят от националния стадион, защото има футболни мачове или тренировки...
- Това за гоненето не е точно така. Мисля, че сме отворили широко вратите на Националния стадион и най-различни хора тренират вътре. Контролът е завишен за спортните съоръжения и в това няма нищо лошо. Националният стадион обаче се нуждае от ре­монти, защото е и мо­рално остарял. Няма съответните подходи и съблекални. Ако вземем голямо първенство или влезем в Шампионска ли­га, в сряда се затварят улици. При вътрешни дербита също е така. Та­ка че имаме нужда опре­делено от нов стадион.

В съседство се намира стадион "Бълга­рска армия". Какво се случва с неговото отда­ване на концесия на ЦСКА?
- Те ще го вземат, кога­то изчистят сумата от 248 000 лева. Тя обаче ще се увеличава, тъй като се трупат лихви, и колкото по-бързо се разплатят, толкова по-добре. Към момента ние сме призна­ли много от техните строежи, които приспа­даме от цялата сума, та­ка че изплащайки въпрос­ните 248 хиляди лева, ще може да се подпише и до­говор.

Какво ще стане с бас­кетболната зала към стадиона? ЦСКА ли ще разполага с нея и ще мо­гат ли да се дадат гаран­ции, че тя няма да бъде превърната в нещо дру­го?
- При положение, че вземат на концесия ста­диона, ще вземат и зала­та. В противен случай трябва да я отделим до­кументално, което е трудно и ще забави про­цеса. Ще се споразумеем с тях и за използването. Ще се опитаме да спече­лим съответните гаран­ции, защото всички спортни съоръжения трябва да се използват по предназначение.

Наскоро премиерът Бойко Борисов обяви, че ще се дадат пари за ре­монти на стадионите в столицата - "Славия", „Герена", "Локомотив" и 'Българска армия". Има линякакво развитие в тази насока?
- Развитието е свърза­но с това, че имаме доброто желание, но трябва да продадем нещо, за да направим бюджет. Имаме обекти като стадион "Юнак", конната база частично може да бъде продадена. На база­та на тези дивиденти ще формираме търг и конкурс за фирмата изпълнител, която ще направи тези подобрения и ремонти по стадионите в съотве­тствие с изискванията на собствениците на клубовете.

Тоест вие ще контро­лирате тези ремонти и ще разполагате с пари­те за тях, а няма да да­дете директно по някол­ко милиона на собстве­ниците и те да ги ре­монтират?
- Да, дали ние, или ми­нистерството на финан­сите ще се заеме с орга­низацията на този кон­курс, не е от такова зна­чение и ще се разбере допълнително. Ще се пла­ща на тази фирма дире­ктно от определена сметка.

Преди половин година врати отвори и зала "Арена Армеец". Още то­гава обаче се появиха оп­лаквания от федераци­ите, че е доста скъпа и не могат да си позволят националните отбори да играят там. Мислите ли за евентуално поема­не на разходите от ва­ша страна, когато ста­ва въпрос за представи­телните ни отбори?
- Ние се опитваме как­вото можем да дадем на спорта и да намаляваме цените, но това е търго­вско дружество и не можем да се бъркаме в него­вата работа непрекъсна­то. Може да се направят някои компромиси, като отстъпки от наема, но за целта някой друг тряб­ва да плати. В случая има­ме един спонсор, който при определени меропри­ятия ни поема разходи­те, но не можем постоян­но да сваляме цената, за­щото тази зала трябва да се издържа по някакъв начин, а консумативите за ползването й са много големи. Но и в момента парите, които федераци­ите плащат за наеми, ид­ват от спортното министерство.

Колко в действител­ност струва издръжка­та на залата месечно?
- Около 60-70 хиляди ле­ва.

Зала "Фестивална" съ­що е друга актуална тема. Какви са вариан­тите за нейното бъдеще?
- Имаме два варианта. Единият е да ремонтира­ме залата, което означа­ва да я направим само тренировъчна в рамките на не по-малко от 2-2,5 милиона лева. Другият ва­риант е да се изгради но­ва зала, която да отгова­ря на всички стандарти за състезания, но ще ни струва в рамките на 11-12 милиона. Разликата е голяма във финансиране­то. Това ще зависи от министър Дянков, да се види какви ще са ни въз­можностите, защото за министерството на спорта в момента е невъзможно да изгради втория вариант. Даже и при първия ще има нужда от помощ - частична.

Ако се спрете на пър­вия вариант обаче, ще се окаже, че в България няма да могат да се про­веждат международни състезания по лека атле­тика на закрито?
- Да, точно така. Ще може само от вътреш­ния календар.

Това няма ли да поро­ди сериозно недовол­ство от страна на феде­рацията по лека атле­тика?
- При всички случаи. Всички федерации искат да имат хубави, модерни бази, за да сме конкурент­ни на останалите. Знае­те обаче, че нямаме фи­нансовите възможности на някои други държави, които са направили то­ва. Трябва да се съобразяваме с финансовата дисциплина, която ни е наложена. Мо­же да се направи нещо в Пловдив на колодрума, който се строи с наше участие, евентуално там да се провеждат състеза­ния и по лека атлетика.

Стартирахте проце­дура по изготвяне на нов закон за спорта. Има ли вече готов вариант и имаше ли дейно участие от страна на федераци­ите в него?
- Не бих казал, че участ­ваха много активно. Ня­кои бяха, но в по-голяма­та част не успяхме да ги мотивираме. Има работ­на група, ще се присъеди­нят и специалисти от Националната спортна академия и към края на месеца ще бъде готов. Той ще бъде нов и ще от­говаря напълно на съвре­менните тенденции и изисквания.

Това, че федерациите не са били активни, озна­чава ли, че не се вълну­ват от този закон?
- Не мога да кажа. Той касае тяхната пряка дей­ност и работа, но сигур­но ще станат активни, след като бъде вече го­тов и влезе в сила. Тогава обаче ще бъде късно. Пи­тали сме ги, който не е дал предложения, ще трябва да се съобразява с него такъв, какъвто е.

Ще ви даде ли новият закон повече правомо­щия за директна намеса в работата на федера­циите?
- Не, това няма да ста­не, защото зависи и от други закони. Търсим та­кива варианти, но е трудно. На този етап е много трудно, защото федерациите са юриди­чески лица с нестопанска дейност и това не позволява директно вмешате­лство.

Не мога да не ви попи­там за срещата с Радос­тин Стойчев. Как пре­мина тя и отговори ли той на въпросите, кои­то искахте да му зададете преди месец?
- Нямахме много време за разговори, тъй като заседанието се забави. Искам да кажа, че никога не е стоял въпросът за оставката на Радостин Стойчев. Това потвър­дих и пред него. Въп­росът беше свързан с то­ва, че държавата дава оп­ределени средства, кои­то не са малко. Цялото общество много разчита на волейболния ни отбор, защото, когато има по­беда в колективен спорт, нагласата на хората е различна -има еуфория, чувство на патрио­тизъм, докато при инди­видуалните спортове не е така. В другите колективни спортове губим почва, виждате какво става с футбола и това ни остана последният спорт, на който да се радваме и да разчитаме. Той ни каза, че поема отговор­ността, но каза също та­ка, че твърдо да гаранти­ра, че ще спечелим квота за Лондон, означава да ни излъже. Попитах го с как­во можем да помогнем, защото сме съпричастни. Казах му, че ако в бъдеще той сметне и прецени, че е нормално да се вземе по-глобално решение, то да се вземе от повече хо­ра, които са в УС.

Това, че волейболът се превърна в приорите­тен спорт за България, ли ви накара по-сериозно да се заемете с темата преди време?
- Волейболният ни от­бор в последните години има много успехи - пето място на олимпийски иг­ри, трето място на све­товно първенство, тре­то на европейско. Тази година сме шести и оцен­ката е ясна. Той сам си ка­за, че поема отговорно­стта. В бъдеще говорих­ме да работим по-пол­зотворно, да мислим за националния отбор и ако е възможно, индивидуал­но да се отделя повече внимание и грижа за националния отбор.

Стана ли окончател­но ясно, вие като минис­терство от кого ще търсите отговорност при неуспех в олимпийс­ката квалификация? От треньора или от феде­рацията?
-Като министер­ство търсим отговор­ност от УС и от предсе­дателя на федерацията. Това са хората и органи­те, с които работим. За волейбола се влагат мно­го средства, близо 3 ми­лиона лева миналата година, така че това, кое­то държавата прави за този спорт, е повече, отколкото за останали­те.

Какво ще стане, ако не се класират за олим­пиадата? Ще връща ли федерацията част от тези сериозни средства?
- Не сме говорили за това. За да върнат пари, трябва да има наруше­ния. Все пак е спорт и не се знае. Има си прогноза. Наскоро изградихме и но­во предложение за оценка на успеваемостта на фе­дерациите по отноше­ние на прогнозните резул­тати. От 2012 година ще се опитаме да вкараме в сила тази оценка. Тогава на базата на тази оценка и изпълнение или неизпъл­нение ще се търси точно такава част от финанси­рането да се върне.

Тоест, ако не прогно­зират правилно, ще връ­щат пари?
- Да, тя прогнозата се прави на базата на пре­дишни резултати. Тоест, ако прогнозираш, че ще се класираш от трето до шесто място, а не го нап­равиш, ще се види какъв е процентът отдалече­ност от прогнозата и на тази база ще се оценява и финансиранетоза съответната федера­ция.

Не минахме и без скан­дали. Кой носи отговор­ност за случилото се в щангите, новата или старата федерация?
- Категорично новата. Мисля, че в срещата с но­вия председател Неделчо Колев му заявих ясно, че отговорността за резул­тати и движение на тази федерация си е тяхна. Много добре трябва да е подредена структурата, да са запознати с всички нормативни документи и да можем да отговаря­ме на всички въпроси, ко­ито се задават към нас от международната фе­дерация и световната антидопингова агенция. При всички случаи обаче стоим по-добре, по по-нов начин. За момента нямаме положителни до­пинг проби, което е доб­ре.

След половин година е олимпиадата в Лондон. До момента имаме 28 спортисти с квоти. Не са ли малко предвид краткото време, което остава?
- На пръв поглед са мал­ко. Ние очакваме някъде около 70-75 да бъдат. Да запазим бройката от Пе­кин, но в същото време да завишим качеството на резултатите. Като медали, класиране, точки. Още много от спортове­те тепърва ще печеля квоти.

Не е ли притеснително, че в момента се раз­чита на 3-4 вида спорт на олимпийските игри, а останалите отиват са­мо на кубертеновия принцип?
- Аз мисля, че имаме ре­ални шансове в поне 5-6 спорта за постигане на отличия. Много от спор­товете смениха елитни­те състезатели. Нека не звучи като оправдание, но ние в момента при подрастващите отчита­ме много по-голям брой медали, отколкото са взимали преди. В неолимпийските спортове също има значителен прираст. Сега остава да го напра­вим и в олимпийските спортове, за да може ця­лата система да тръгне нагоре. Трябва да поло­жим основите, които са свързани със спортните училища.
Те отдавна не съществуват като такива.Вече втора година се борим да ги вземем под управлението на минис­терството на спорта, за да можем да разчитаме на тях и в бъдеще да под­готвят кадри и по-голям брой състезатели да нав­лизат в елитния спорт.

Може ли да го кажем така - министерството гледа с едно око към Лон­дон и с две очи към Рио 2016?
- Точно така. С две очи към Рио. Имаме и специал­на група от състезатели, която финансираме по програма вече от една година. През 2011-а напра­вихме първата стъпка и догодина продължаваме по нея, за да може наис­тина да разчитаме на този резерв през 2016-а. В никакъв случай обаче не отписваме и Лондон.

Голям ли е резервът?
- Трябва да ви кажа, че не е и малък. Имаме значи­телен брой състезатели, на които можем да разчитаме. Около 160 са. Тази година ще има още попъл­нения.

Надеждите са за бум след 5 години?

- Чак за бум не можем да говорим. Това е дълъг и труден процес. Добри­ят спортен резултат е многогодишен процес. Така че, когато говорим и за щангите, парите там не са загубени. Има­ме участие на европейс­ки първенства, насочена подготовка, лагери. То­ва, че са пропуснали сега първенството, не е доб­ре, но ще участват на следващото. Парите обаче не са отишли навятъра, а се дават в перспектива и за бъде­щето. 

Левски иска халф на ЦСКА 1948

Левски ще отправи оферта към ЦСКА 1948 за халфа Емил Ценов

Ботев с нова позиция за Зингаревич

Ръководството на Ботев (Пловдив) излезе с нова официална позиция във връзка със случващото се със собственика на клуба Антон Зингаревич

Златомир Загорчич: Славия показва липса на концентрация

„Нямаме високи хора, другите отбори имат“

Атанас Рибарски: Адмирации за тези момчета, заслужаваха успеха

Треньорът на Крумовград коментира успеха над Славия

Добри новини за ЦСКА след драмата с Лудогорец

Наравно със съотборниците си вече тренира Илиан Антонов, няма травми след дербито

ЦСКА повтаря серия отпреди 20 години

Шопов е любимият асистент на Коялипу

Илиан Илиев за NS: Няма никакво напрежение с Уеслен

"Момчето пропусна, разплака се на пейката и ние го успокоихме"

Подписано: Прехвърлиха собствеността на „Герена“

Областна администрация София-град и Столична община подписаха договор за безвъзмездно прехвърляне на стадиона на Левски

VAR отмени 2 гола и Славия загуби (ВИДЕО)

Крумовград си спомни какво е победа с 1:0 на "Овча купел"