3. БИТКА, НЕРВИ, ГРЕШКИ - 1:1 във Вечното дерби (ВИДЕО+СНИМКИ)

БИТКА, НЕРВИ, ГРЕШКИ - 1:1 във Вечното дерби (ВИДЕО+СНИМКИ)

Вратар провали "сините"

Вечното дерби на българския футбол завърши без победител, след като ЦСКА и Левски направиха зрелищно равенство 1:1 в среща от XIII кръг на efbet Лига, играна на Националния стадион.

Сблъсъкът бе под номер 161 в историята и рекордна за вратаря на „червените“ Густаво Бусато, който по ирония на съдбата изигра своя двубой №161 за ЦСКА.

Така стражът се превърна в чужденеца с най-много срещи за „армейците“, изпреварвайки в класацията на легионерите Жеферсон и Ибрахима Гай.

Левски поведе малко преди, а „червените“ изравниха скоро след почивката, по време на която се стигна до неприятни сцени на трибуните между привърженици на двата отбора.

В крайна сметка съперниците взеха по точка и останаха на 2 един от друг в класирането като хората на Нестор Ел Маестро са 3-ти с 25, докато тези на Николай Костов са 4-ти с 23 в своя актив.

Дербито започна със сериозен заряд и страхотна хореография на феновете, които имаха шествия преди срещата.

Тя стартира с остро, но чисто влизане на Махмутович в краката на Уелтън, както и с ранен шанс за Дюкенс Назон, който обаче бе изпреварен от Хосе Кордоба точно преди да се озове сам срещу вратаря.

В 6-ата минута възстановеният от травмата си нападател на „червените“ Майкъл Естрада центрира опасно, ала защитата на Левски се справи.

Първата добра атака на „сините“ дойде в 9-ата минута, когато Цунами центрира, но Бусато улови.

Последва контраатака на ЦСКА и Тобиас Хайнц изведе Естрада, който прати топката към точката за дузпата, ала Джонатан Линдсет се размина с нея.

В 12-ата минута Бусато успя да се намеси, макар и колебливо, а веднага след това защитата на Левски позволи много лесно на Линдсет да стреля. Прехвърлящият удар на норвежеца обаче не намери целта, макар да не бе далеч.

После близо до откриване на резултата бе и Роналдо, чийто изстрел с глава профуча над вратата, докато последвалите претенции за дузпа на Естрада останаха неуважени.

ЦСКА вкара гол чрез Хайнц, след грешка на вратаря Пламен Андреев, но попадението бе отменено заради засада в 18-ата минута.

След това Назон пробва от дистанция, а Естрада – пробив по фланга, но и двамата нападатели на ЦСКА нямаха успех.

Последваха равностойни минути с няколко нарушения. В 33-ата Бусато пострада след сблъсък с Андриан Краев, който от непосредствена близост не можа да го преодолее, макар своевременно да прозвуча сигнал за нарушение в атака на „сините“.

В 37-ата минута „червените“ поискаха да бъде маркирана игра с ръка на Цунами в пеналта, но повторенията показаха, че дузпа няма.

Малко по-късно Уелтън успя да пробие на фланга и достави отлично подаване, ала Рикардиньо остана на сантиметри от топката.

Така се стигна до 43-ата минута, в която Левски поведе.

Цунами центрира от ъгъл на наказателното поле, макар наблизо Уелтън да лежеше на тревата, а Роналдо се извиси над всички и засече с глава, за да превърне в гол първия точен удар в дербито – 1:0.

ЦСКА можеше да изравни в добавеното време на първата част, когато Махмутович стреля с глава, но Кристиан Димитров изчисти пред голлинията.

Почивката дойде при 1:0 за Левски след неточен удар с глава на Турицов след първия корнер за ЦСКА в срещата.

Второто полувреме започна с отлична възможност за Левски. Уелтън премина покрай Турицов и се озова очи в очи с Бусато, който обаче бързо скъси ъгъла и успя да спаси.

Секунди след това ЦСКА изравни. „Червените“ се възползваха от неумело излизане на вратаря Андреев, който попречи на Кристиан Димитров и двамата се блъснаха, за да може Джонатан Линдсет да вземе топката, да финтира съперник и после да я прати в мрежата от малък ъгъл – 1:1.

Веднага след подновяването на играта Митков също сгреши, но при изнасянето, а Хайнц веднага изведе Естрада сам срещу вратаря.

Нападателят обаче реши да подава към партньора си в предни позиции Назон, който бе блокиран от Цунами.

Така ЦСКА пропусна да направи обрат за минути, а в 56-ата играта бе спряна за кратко заради гъст дим на терена.

Той бе от агитките на двата отбора, след като на почивката феновете се обстрелваха със сигнални ракети и дори бяха предупредени, че срещата може да бъде прекратена.

Това за щастие не се случи и в 72-ата минута Махмутович изчисти пред голлинията, за да запази ремито.

В 76-ата пък удар с глава на Краев премина на сантиметри от гредата на ЦСКА.

Междувременно се стигна и до сблъсъци между футболисти на терена, след невъздържана реакция на Амос Юга, които приключиха с общо 4 жълти картона – по 2 за „сини“ и „червени“.

До края повече попадения не паднаха, макар ЦСКА да имаше една добра контраатака, завършила с удар по диагонала на резервата Фаетон, но спасен с вещина от Андреев.

В последната 6-та минута на добавеното време пък Роналдо можеше да се превърне в герой за Левски, след като овладя на гърди и стреля от ъгъла на вратарското поле, ала Бусато отрази и дербито приключи при 1:1.

Така бе прекъсната и серията на ЦСКА от 5 поредни победи за първенство.

ЦСКА - ЛЕВСКИ 1:1
0:1 Роналдо (43)
1:1 Джонатан Линдсет (49)

Стартови състави:

ЦСКА (3-4-1-2): 1. Густаво Бусато, 22. Енес Махмутович, 21. Амос Юга, 6. Християн Петров, 19. Иван Турицов, 7. Джонатан Линдсет, 17. Емануел Шакич, 26. Марселино Кареасо, 14. Тобиас Хайнц, 9. Дюкенс Назон, 29. Майкъл Естрада;

Резерви: 25. Димитър Евтимов, 13. Браян Кордоба, 4. Мено Кох, 20. Асен Дончев, 15. Тибо Вион, 8. Станислав Шопов, 10. Жираир Шагоян, 30. Данило Асприля, 11. Матиас Фаетон;

Треньор: Нестор Ел Маестро;

Левски (4-1-2-3): 1. Пламен Андреев, 2. Жереми Петрис, 50. Кристиан Димитров, 33. Хосе Кордоба, 6. Цунами, 8. Андриан Краев, 97. Асими Фадига, 10. Асен Митков, 7. Роналдо, 9. Рикардиньо, 17. Уелтон;

Резерви: 13. Николай Михайлов, 4. Виктор Любенов, 5. Келиан ван дер Каап, 11. Джавад Ел Джемили, 16. Преслав Бачев, 20. Асен Чандъров, 22. Патрик-Габриел Галчев, 88. Марин Петков;