1. Novsport
  2. БГ Футбол
  3. Борислав Михайлов: Личната ми формула е 6 българи и 5 чужденци! Клубовете сами да преценяват!

Борислав Михайлов: Личната ми формула е 6 българи и 5 чужденци! Клубовете сами да преценяват!

Не сравнявайте България с Хърватска, защото Турция с 80 милиона население и 100 милиона евро бюджет не успя да се класира на Световното в Русия

Борислав Михайлов: Личната ми формула е 6 българи и 5 чужденци! Клубовете сами да преценяват!

Днес се открива новият футболен шампионат, а само преди няколко дни приключи Световното първенство в Русия. В същото време 3 български отбора продължават участието си в Европейските клубни турнири. По този повод Блиц потърси гледната точка на президента на БФС Борислав Михайлов. Ето как той отговори на въпросите на Ивайло Крачунов.

 

- Г-н Михайлов, как оценявате представянето на българските отбори в европейските клубни турнири?

- Представянето на клубовете ни в Европа е според очакваното, с изключение на Левски, за съжаление. Хубавото е, че 3 отбора продължават напред. Мисля, че всички те имат шанс да продължат в 3-ти кръг.

 

- Учуден ли сте, че „сините“ отпаднаха от скромен отбор като Вадуц?

-  За съжаление Левски не успя за поредна година в Европа, но в клуба си знаят защо се получи така.
 

- Според Вас удачен ли бе вариантът с назначаването на Делио Роси за старши треньор на Левски – клубът, в който сте израснал като юноша?

- Не мога да коментирам, защото аз не съм в кухнята на Левски и не знам какви са проблемите на клуба, ако ги има. Проблемите си ги знаят най-добре хората, които работят вътре и техния президент.

 

- Преди повече от 5 години Лотар Матеус се провали в националния отбор. Същото се случи и с Роси. Могат ли чуждестранните треньори да се адаптират към специфичното българско първенство или българските специалисти са по-подходящи?

- В исторически план има успешни примери за чужденци, които са водили български отбори. Такъв е случаят с Рудолф Витлачил, който бе треньор на Левски и на националния отбор по времето на баща ми и на Гунди. След това Люпко Петрович постигна забележителни успехи. Последваха го и други сръбски и руски треньори. Не е невъзможно треньорите от чужбина да успеят в България, но им трябва време, за да свикнат с манталитета на българските футболисти. В същото време виждаме, че все по-малко наши футболисти играят в реномирани европейски отбори.

- Всичко наред ли е с организацията на футболното ни първенство, което се открива днес?

-Всичко е напълно готово по отношение на провеждане на българското първенство. Проведоха се и множество семинари на съдии и делегати за мачовете. Преди седмица събрахме и всички комисии към БФС. Наредбата е готова и е качена на сайта ни. Надявам се първенството през тази година да е също така интересно и оспорвано както през изминалата.

- Как ще коментирате критиките към формата на първенството?

- В България винаги има хора, които критикуват, дори и това, което е направено да е хубаво. Форматът на първенството е доста сполучлив. Харесват го и хората и телевизията, която излъчва футболните срещи и дава пари на клубовете. Форматът е непредвидим до последния момент по отношение на това кои отбори се класират за европейските турнири и кои изпадат.

- Как ще се преодолее абсурдната ситуация от миналото първенство, когато имаше мачове късно в понеделник и в абсурдни часове?

- Направихме среща с полицията, със Столична община, с телевизията, която излъчва мачовете, и с наши представители. Телевизията дава много пари за нашите географски ширини. Сумата е двойна в сравнение с парите, които се дават например в Сърбия и Хърватска, да не говорим за Македония и Албания. Така че ние трябва да се съобразим с този факт. Със сигурност в летните месеци ще има късни мачове, но ще се опитаме след октомври да няма мачове след 19 ч. Казвам, че ще опитаме, защото това зависи от телевизията.

- Има ли как в българския футбол да бъдат привлечени инвестиции от известни чуждестранни концерни и компании, които да помогнат за вдигане на нивото му?

- Няма такива компании, които да са влезли в Сърбия или Хърватска. В България самата инфраструктура на клубовете не позволява да има сериозен интерес от страна на чуждестранни компании.

- Защо смятате така?

- Защото собствеността на нашите стадиони към момента е почти 98% държавна. Това е проблем, според мен.

- Кога най-накрая президентите на футболни отбори ще спрат да се карат и ще започнат да се държат като колегите им в Италия, Испания, Франция, Германия и много други европейски държави?

- Отдавна съм казал на футболните президенти, че те трябва да дават пример с поведението си. Всички те се познават помежду си, а някои от тях са имали или продължават да имат общ бизнес. Те са големи мъже и трябва да дават пример, защото този пример се пренася към треньорите и играчите. Пожелавам да има феърплей първенство, в което президентите да дават пример с поведението си.

- На два пъти споменахте Хърватска. Защо тази по-малка държава от България стигна до финала на Световното първенство, а ние не успяхме да се класираме? Кога най-накрая националният ни тим ще се класира на голям футболен форум?

- Почвам отзад напред. Вчера имах среща с президента на Турския футболен съюз. Съседна Турция е с население 80 милиона души и 100 милиона евро бюджет, но и тя не можа да се класира на финалите на Световното първенство. Тези 100 милиона евро е само бюджетът на турската федерация, а  парите, с които боравят тамошните клубове, са още по-високи. Населението на една държава не е определящо за футболните й качества. Хърватска винаги е имала играчи на високо ниво. В момента 11-те й титуляри играят в реномирани отбори на световно ниво. Хърватите продават футболистите си много рано, на по 18-19 години, но самите им футболисти очевидно имат по-голям характер и талант, които качества по-късно развиват и усъвършенстват.  Не населението на една държава има значение за футбола, а поколението! Хърватите постигнаха сегашния си огромен успех след 20-години усилия. През това време те имаха играчи, които почти изцяло играеха в италианското първенство. Сега имат футболисти в Реал Мадрид и Барселона. Успехът на Хърватска е закономерен. Предполагам, че за повечето от сегашните им играчи изминалото световно първенство ще е последният им голям форум. За мен сравненията между Хърватска и България са излишни!

- От тази година стартира нов формат Лига на нациите. Ще даде ли той повече шансове на нашия национален отбор за класиране на Европейското първенство?

- Всички предполагаме, че с този формат шансовете на националния ни  отбор ще се увеличат. На пръв поглед групата ни изглежда преодолима, но в действителност е доста тежка, тъй като в нея няма изявен фаворит и възможностите са много изравнени. Ние ще се борим с всички сили да се класираме за Европейското първенство. Това съм казал и на селекционера Хубчев. Няма обиграване, няма подмладяване! Ще се пускат най-добрите футболисти, за да се постигат резултати.

- Във водещите български отбори има много чужденци, а в същото време повечето млади футболисти нямат необходимите качества за титуляри. Президентът на Славия Венци Стефанов призова останалите клубове да пускат в игра млади български футболисти. Как би могъл да се осигури балансът между българи и чужденци?

- Балансът трябва да се намери от всеки клуб. Славия успя с българи да се класира за УЕФА. Други наши отбори с чужденци отпадат от европейските турнири. Балансът зависи от селекцията и от това колко са добри тези чужденци, които се привличат в българските клубове и колко българи има в тях, които да са над средното европейско ниво. Самите клубове трябва да балансират, на тях нищо не им е забранено, освен да играят повече от 3-ма чужденци от държави извън ЕС. Ако искат, те могат да играят и с 11 румънци. Това е въпрос на политика на всеки отделен клуб. Според мен трябва в един отбор да играят 6 българи и 5 чужденци. Това според мен е удачната формула, но ние няма как да я наложим на клубовете. Всеки тим трябва да си избере дали да инвестира в чуждестранни играчи и да върви напред в нашето първенство и в Европа или дали с налагането на наши млади играчи ще се представи добре. Видяхте, че Славия успя да продаде няколко свои млади играчи в Европа. БФС каквото е трябвало да наложи като рамка за първенството, го е направил. Но оттам нататък всеки клуб си избира как да постъпи.

- Вие за първи път обявявате Вашата формула: 6 българи и 5 чужденци. Как стигнахте до нея?

- Според мен в един отбор трябва да играят шестима българи, които да се развиват и петима чужденци, които са наистина качествени, за да му придават по-голяма класа. Убеден съм, че тази формула ще е печеливша, но клубовете са отделни акционерни дружества и сами преценяват каква ще е клубната им политика. Моите ангажименти са на национално ниво.

- Страстите от конгреса на БФС поутихнаха. Простихте ли на Любо Пенев за атаките по Ваш адрес?

- Аз няма на кого да прощавам. Гледам си моята работа и продължавам да я върша.

Ахмед Ахмедов: Чувствам се добре в Спартак, но няма да говоря за бъдещето

„Изпитваме удоволствие, паснахме си много с момчетата“

Фаетон се завърна в строя на ЦСКА преди Лудогорец

Трима от "червените" почти сигурно пропускат дербито

Левски със специални екипи срещу Локомотив (София)

Вижте какво съобщиха „сините“

Бруно Акрапович: Направихме достатъчно грешки, за да си заслужим загубата

Наставникът на Хебър коментира загубата с 0:4 от Спартак във Варна

Николай Киров: Тепърва предстои развитието на Спартак

„Работихме изключително много в атака“

Комисията за ДЮШ към БФС проведе целодневна работна среща с клубовете

Възможно е създаване на елитна група до 18 години

Спартак (Варна) в топ 3 след 4:0 и хеттрик на Ахмедов (ВИДЕО)

Новаците разбиха опашкаря Хебър

Генчев: Титлата е много далеч, но Купата е голямата ни цел

Треньорът говори преди подновяването на шампионата

Петър Карачоров обяви отбора на България за контролите със Сърбия

Юношеският национален отбор на България по футбол до 16 години се събира на лагер в събота