Христо Данов е една от емблематичните фигури в историята на българския футбол. 64-годишният бизнесмен е целунат от съдбата като президент на БФС да получи бронзовите медали от Световните финали през 1994 г. лично от босът на ФИФА Жоао Хавеланж. Данов наследява на поста Валентин Михов в един изключително труден момент, когато националите обявяват бойкот точно преди Мондиала. Той успява да тушира напрежението и впоследствие тимът на Димитър Пенев да донесе най-голямата радост за българите в новата епоха. Той ръководи футболната централа до 1995 г. Начело е на Ботев три години. През това време е начело и на тениса. Лично негова инвестиция са кортовете Локомотив - СТАД до стадион Пловдив, които още са най-добрият тенис комплекс у нас. Христо Данов даде интервю пред „Марица”, в което говори за проблемите в българския футбол и предстоящия конгрес на БФС.
- Доста време сте извън светлината на прожекторите. Следите ли българския футбол?
- Разбира се, че следя. Мога да кажа, че съм доста добре информиран. Чета пресата, спортните сайтове, виждам се със стари приятели от футбола и естествено любимата игра е основната тема на разговор.
- Тема №1 във футбола ни, откакто свърши есенния дял от първенството, е предстоящият конгрес на БФС и съперничеството между Борислав Михайлов и Любослав Пенев. Какво очаквате да се случи на конгреса?
- Ще се случи най-очакваното. Боби Михайлов ще победи с голяма преднина и лекота.
- Защо сте така убеден?
- Просто на този етап Боби няма реална алтернатива. Футболните хора не са глупави, за да изберат една авантюра, каквато е кандидатурата на Любо Пенев. Тук правя уговорката, че нищо лошо не искам да кажа за Любо. И него, и Боби ги чувствам като мои синове. С тях съм преживял едни от най-хубавите моменти от живота и не мога да се отрека от тях. Пенев беше велик футболист с бляскава кариера. Аз му симпатизирах и като беше треньор на ЦСКА и националния отбор. Мое мнение е, че не би се справил начело на БФС.
- Откакто Борислав Михайлов е начело на БФС нямаме класиране на голямо първенство. Защо така силно се застъпвате за него?
- Защото съм убеден, че Боби е точният човек за това време. Аз го познавам отдавна и съм го виждал в най-различни ситуации. Боби има изключителни организаторски способности, дипломатичен е и може да обединява. На него и Наско Сираков дължим до голяма степен онази радост през лятото на 1994 година. Знаете, че по различни причини точно преди заминаването за Щатите отборът беше разцепен от интриги. Всеки дърпаше към себе си. Освен това вдигнаха бунт за пари и поставиха ултиматум. Точно в този момент се намесиха Боби и Наско. Те убедиха останалите, че интересите на България са над всичко. Без тяхната помощ ръководството едва ли щяхме да се справим и да овладеем така положението, че отборът да се сплоти и да спечели бронзовите медали. Можехме да стигнем и по-напред, но хайде сега да не се връщаме на онзи мач с Италия и съдийството на Киню. Това все пак са нещата от голямата игра. Още тогава аз казах и прогнозирах, че един ден именно Боби трябва да ръководи БФС. Радвам се, че в Изпълкома е и Наско. С всички тях запазих приятелство, което ценя много. Футболът е за да обединява, а не да разделя. С Иван Славков, който ме победи на изборите през 1996 г., си останахме приятели докато си замина от този свят. С Вальо Михов също имаме приятелски отношения.
- Щом Борислав Михайлов е толкова добър президент на БФС защо стадионите са празни и футболът ни е на толкова ниско ниво?
- Първо нека да не бъдем черногледи и да не се подценяваме толкова. Вярно е, че националният ни отбор не е бил на голям форум от 2004 година. Но пък тогава никой не си е мечтал, че два пъти български клубен отбор ще влезе в груповата фаза на Шампионската лига. Шапка свалям на Лудогорец и на собственика му Кирил Домусчиев за това, което правят в Разград. Те напълниха националния стадион с мачовете с Реал, с Ливърпул. Домусчиев изгради стадион, на който ще гледаме великия Милан. Колко държави могат да се похвалят с това. Нека все пак да си дадем сметка, че все още сме най-бедната държава в Европейския съюз, а футболът отдавна не се прави само с пари, а с много пари. Боби от къде да извади тези пари, че да възроди футбола в някогашните големи центрове като Плевен, Бургас, Добрич, Хасково? Това е работа преди всичко на местния бизнес и общините.
- Кирил Домусчиев често е упрекван, че затрива българския футбол, тъй като взема скъпо платени чужденци, които заемат местата на българските футболисти. Какво е вашето мнение?
- Това са комплексарски глупости. Домусчиев и Лудогорец отдавна надраснаха нивото на българския футбол. Те го вдигнаха нависоко и другите трябва да се стремят да ги стигнат. Ето, виждате че това вдигна нивото в ЦСКА и сега имаме оспорвана битка за титлата, а не като преди, когато още октомври се знаеше, че Лудогорец ще е шампион. В Левски да не би да похарчиха по-малко пари от Разград през последните години? Да, но там се играеше на източване и комисионерство, докато Домусчиев не позволи това да стане в неговия клуб и затова успя.
Колкото до българските футболисти, ето Домусчиев започна проект и с футболна академия. Изгради страхотна база и ако намери точните специалисти, скоро ще има свои български играчи, които ще заемат местата на сегашните звезди от чужбина. Ще ви дам и още един пример. Ако искаме български отбор само с български играчи да влезе в групите на Шампионската лига и предположим, че събере Ивелин Попов, Георги Миланов и останалите, които играят зад граница, дали ще може да изпълни целта? Никога! А Домусчиев си постави за цел пробив в Европа и отборът му вече е фактор там. Това е положението засега и за него вина не носи Боби. Един милион българи се изнесоха в чужбина и там раждат децата си. Отделно няма бази, а БФС не може да изгради база на всеки един клуб. Боби прави много с контактите си в УЕФА. Ако не беше той, едва ли ЦСКА сега щяха да имат тим, спорещ за титлата. Изгради се база на националните отбори. Помага на малките клубове от провинцията, откъдето трябва да дойдат талантите. Просто сме малка страна и в момента нямаме поколение. Една супер сила като Холандия също е в криза и няма Бергкамп, Клуйверт, Ван дер Сар. Италия пропуска световни финали. Не трябва да сме толкова критични, а да се хванем за положителното.
- Бихте ли дали някакъв съвет на Михайлов и какво смятате, че трябва да се направи, за да се вдигне нивото на футбола ни?
- Съвети не обичам да давам и няма да го направя. За да се вдигне нивото на футбола ни, в него трябва да влязат повече пари и държавата да обърне повече внимание най-вече с облекчения за инвеститорите. Пари вече има. Например в Пловдив и около града световни компании направиха големи инвестиции. Всички се оплакват, че нямало качествена работна ръка. Ами, как да има като отива в чужбина. Тези компании трябва да бъдат убедени, че трябва да поемат своята социална отговорност и да инвестират в спорта. Защото спорта и футбола са здраве за техните служители. Ще върнем хората на стадиона, когато стадионите станат привлекателни за посещения не само от агитки, а от цели семейства. Повече деца ще тренират футбол, когато има добри терени и чисти съблекални. Бизнесът не трябва само да чака на държавата, а да инвестира и в социални проекти, които след това ще му върнат парите стократно. Така ще задържим хората в страната.