3. Измъчено 1:0 за ЦСКА срещу Дери Сити

Измъчено 1:0 за ЦСКА срещу Дери Сити

ЦСКА се измъчи срещу Дери Сити в първата среща от третия предварителен кръг на „Лига Европа”, но в крайна сметка „армейците” успяха да стигнат до победа с 1:0. В герой за „червените” се превърна новото попълнение Иван Стоянов, който в 74-ата минута хвърли в екстаз близо 10-те хиляди фенове на стадион „Васил Левски”.

ЦСКА се измъчи срещу Дери Сити в първата среща от третия предварителен кръг на „Лига Европа”, но в крайна сметка „армейците” успяха да стигнат до победа с 1:0. В герой за „червените” се превърна новото попълнение Иван Стоянов, който в 74-ата минута хвърли в екстаз близо 10-те хиляди фенове на стадион „Васил Левски”. През първата част възпитаниците на старши треньора Любослав Пенев тотално разочароваха, след като за 45 минути не създадоха нито едно чисто голово положение. Второто полувреме обаче бе коренно различно и „червените” притиснаха сериозно своя съперник, а минималната загуба бе най-малкото с което можеше да си тръгне тимът на Дери Сити.

Още в 5-ата минута бразилецът Маркиньос изведе хитро Иван Стоянов зад отбраната на северноирландците, но бившият капитан на Сливен се подхлъзна и не успя да центрира точно. Само няколко минути по-късно Стоянов центрира в малкия пеналт към Руи Мигел. Португалецът стреля с глава, но ударът му мина на сантиметри покрай левия страничен стълб на Дохърти.

Играчите на треньора Любослав Пенев от самото начало на срещата натиснаха своя противник, а футболистите на Дери Сити организираха първата си по-сериозна атака чак в средата на полувремето. Макглин бе изведен зад отбраната на „червените”, но със самопожертвователна намеса бранителят Иван Иванов успя да пресече устрема му. Чак в последната минута Иван Стоянов можеше да се разпише, след като нахлу наказателното поле на Дери Сити, но ударът му бе много слаб и мина покрай левия страничен стълб на Дохърти.

Отборът на ЦСКА излезе преобразен през втората част, а атаките пред вратата на северноирландците започнаха да се редят една след друга. В 47-ата минута бившият играч на Ботев (Пловдив) Тодор Тимонов много хитро пусна топката зад отбраната на гостите към Маркиньос. Бразилецът овладя коженото кълбо, но ударът му попадна право в тялото на Дохърти. Няколко минути по-късно опорният халф Светослав Петров стреля от пряк свободен удар на 25 метра от вратата на Дери Сити, но изстрелът му попадна право в стената. Няколко минути по-късно Тимонов центрира от фаул, но ударът с глава на Котев мина покрай вратата на гостите.

Старши треньорът на „червените” Любо Пенев обърна развоя на мача, след като извади Светослав Петров и неубедителният Тимонов, а на тяхно място в игра се появиха Орлин Орлинов и централният нападател Дормушали Саидходжа.

В 67-ата минута португалецът Руи Мигел, който се стара много през мача, стреля с левия крак от 27 метра, но изстрелът му бе избит с мъка от Дохърти. Само две минути по-късно „армейците” направиха уникален пропуск пред вратата на Дери Сити. Коста Янев стреля много мощно от 25 метра, а Дохърти не се намеси убедително и изпусна топката. Саидходжа я овладя, излъга бранител на гостите и стреля с левия крак, но топката мина покрай вратата на северноирландския тим.

Развръзката в двубоя дойде в 74-ата минута, когато Иван Стоянов материализира игровото предимство на ЦСКА през втората част. Младежкият национал Павел Виданов изпълни тъч в английски стил, а бранител на Дери Сити изчисти топката с глава, но тя попадна в краката на бившия капитан на Сливен. Стоянов стреля от воле с левия крак от границата на полето, а топката се оплете в долния десен ъгъл на вратаря Дохърти. Само няколко минути по-късно Марк Фарън стреля от 17 метра, но ударът му излезе в аут. Пет минути преди края на двубоя Саидходжа стреля мощно от 10-ина метра, но стражът на Дери Сити парира ударът му и запази шансовете на своя тим за реванша след седмица.