3. Какво ли ни очаква в поредното "червено дерби" в efbet Лига

Какво ли ни очаква в поредното "червено дерби" в efbet Лига

ЦСКА 1948 посреща ЦСКА в Бистрица

В българската efbet Лига има едно дерби, което привлича и повечето неутрални зрители. Това е съперничество, което възникна преди няколко години, но със сигурност зарядът и емоциите в него превишават огромна част от останалите двубои в родния футболен елит. Тази неделя "червеното дерби" на България се завръща! ЦСКА 1948 посреща ЦСКА на стадиона в Бистрица с начален час 19,00, а драмата и емоциите са напълно гарантирани.

Домакините се превърнаха в истинска "черна котка" за своя противник в последните два сезона. През юни 2023 година фамозен гол на Педриньо с далечен шут за 1:1 лиши препълнилите "Българска армия" фенове от така дълго чаканата и мечтана титла. Равенството в този двубой още стряска сънищата на привържениците на ЦСКА, които не се знае кога отново ще бъдат толкова близо до шампионския триумф.

Още по-болезнено за феновете на този отбор завърши сезон 2023/2024 година. ЦСКА 1948 победи ЦСКА с 2:0 в директния бараж за Лига на конференциите и предизвика истински катаклизми във втория клуб. Целият футболен свят видя ужасяващите кадри с безчинстващи по терена фенове, търсещи сметка от своите за огромния провал. Което доведе и до сериозни наказания, като и в предстоящия мач в Бистрица гостите няма да могат да разчитат на подкрепа от трибуните.

Въпреки липсата на фенове букмейкърът efbet счита ЦСКА за фаворит в предстоящото дерби. Вероятността за победа на гостите е 48,3 процента. Шансовете за равенство са 31,3%, а за успех на домакините 25,3%.

За тези проценти вероятно е повлиял и фактът, че 72 часа преди дербито ЦСКА 1948 има и друг тежък мач. "Червените" посрещат кипърския Пафос в мач от третия квалификационен кръг на Лига на конференциите. Това стана възможно след истореческата първа победа за тима в Европа срещу Будучност (Черна гора) с 1:0, последвана от равенство 1:1 в реванша. Тези резултати позволиха на ЦСКА 1948 да отстрани за пръв път съперник в евротурнирите и да повиши значително самочувствието си преди "червеното дерби".

В същото време ЦСКА влиза в този двубой след "оглушителна плесница" в миналия кръг. Новакът Спартак (Варна) разгроми край морето тима на Томислав Списич с 3:0, като изпусна още голове и исторически резултат срещу този съперник. При това положение отборът от Борисовата градина ще ика на всяка цена да се реваншира пред феновете си, но в същото време ще трябва да бъде и максимално внимателен в защита срещу опитните нападатели на ЦСКА 1948 в лицето на Ради Кирилов, Бирсент Карагерен, Марио Илиевски и Евгени Сердюк.

Може би затова букмейкърът efbet не очаква много голове в дербито. Вероятността за "ъндър" или "под 2,5" е 57,5 процента. Шансовете за "оувър" или "над 2,5 гола" са 47,6%.

За предстоящия мач с ЦСКА треньорът на ЦСКА 1948 със сигурност няма да може да разчита на талантливия защитник Симеон Василев. Младежкият национал получи тежка контузия на реванша с Будучност и отпада за дълъг период от време. Това е неприятна новина за треньора Валентин Илиев, но той разполага с доста опции за заместник.

Що се отнася до ЦСКА, то с голям интерес се очаква евентуалният дебют на най-новото попълнение Годуин Коялипу. Той бе привлечен за 1 милион евро от втородивизионния белгийски Беверен, където през миналия сезон отбеляза внушителните 16 гола. Дали Коялипу ще реши проблемите на отбора в атака предстои да видим, но поне засега солидната му визитка дава надежди на феновете.

Очакванията на букмейкъра efbet са ЦСКА да отбележи първия гол в мача. Вероятността за това събитие е 61,7 процента. Шансовете ЦСКА 1948 да открие резултата са 40%, а тези в двубоя да не се стигне до попадение едва 10,9%.

Най-вероятно изходът на предстоящото "червено дерби" ще се реши след почивката. Според букмейкъра efbet вероятността за равенство след първото полувреме на стадиона в Бистрица е 47,6 процента. Шансовете ЦСКА 1948 да води в резултата на почивката са 21,3%, а тези на ЦСКА да има преднина 39,2%.